Ako funguje progresívne daňové zaťaženie a kto naň dopláca najviac?
Slovenská vláda plánuje urobiť zmeny v zdaňovaní miezd. Znevýhodnení majú byť najmä zamestnanci s vyššími príjmami. Táto novinka však nie je úplne nová, pretože už v súčasnosti je v odvodoch lepšie zarábajúcich ľudí skryté vyššie zdanenie, ktoré v konečnom dôsledku znižuje príjem zamestnanca a zvyšuje náklady naňho u zamestnávateľa.
Foto: Freepik
Ako funguje progresívne zdanenie v súčasnosti
Na progresivitu daňového zaťaženia príjmov Slovákov upozornil Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) s tým, že progresívna odvodová daň predstavuje zaplatené sociálne odvody, z ktorých daňovníkovi nevzniká nárok na dávku zo sociálneho poistenia.
Progresívnu odvodovú daň podľa autora štúdie Radovana Ďuranu platí na Slovensku približne pol milióna zamestnancov, ktorých hrubý mesačný príjem presahuje úroveň 1 788 eur, pričom štát na tejto dani ročne získava takmer jednu miliardu eur.
Napríklad zamestnanec so mzdou 3-tisíc eur mesačne platí každý mesiac progresívnu odvodovú daň vo výške 130 eur. Pri 2,5-krát vyššej mzde 7 500 eur zaplatí daňovník mesačne na progresívnej odvodovej dani až 10-krát viac, teda takmer 1 400 eur, čo je rovnako veľa ako na dani z príjmov. Pri vyššej mzde to bude dokonca viac ako na dani z príjmov.
Rozumnejšie by bolo progresívnu daň znížiť
Vysoké zdanenie prostredníctvom odvodového systému je spôsobené vysokým stropom na platenie sociálnych odvodov, ktorý dosahuje sedemnásobok priemernej mzdy. V susednom Česku je tento strop nastavený na 4-násobok priemernej mzdy.
„Skrytá progresívna daň znižuje čistý príjem zamestnancov. Slovenský trh práce je tak znevýhodnený pre zamestnávanie špecialistov, lekárov či vysokopostavených manažérov,“ konštatuje analytik s tým, že pri takto nastavených pravidlách s rovnako nastavenou hrubou mzdou zarobí kvalifikovaný pracovník v Česku viac a zároveň je pre zamestnávateľa lacnejší.
„Akékoľvek zavádzanie nových sadzieb dane z príjmov fyzických osôb ešte viac zvýši znevýhodnenie slovenského trhu práce a posilní motiváciu talentovaných a kvalifikovaných pracovníkov odísť za prácou do zahraničia. To v konečnom dôsledku znižuje rastový potenciál slovenskej ekonomiky. Slovenská vláda by preto mala, naopak, uvažovať o znižovaní týchto sadzieb, respektíve o znížení progresívnej odvodovej dane,“ dodáva R. Ďurana.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 5.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa