Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Aké fondy si zvoliť v treťom dôchodkovom pilieri, a na čo musia pamätať zamestnanci aj živnostníci?

Zuzana Fryč Financie Poslať

Tretí dôchodkový pilier, ktorý poznáme ako dobrovoľné sporenie si v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS), je jednou z možností, ako si finančne prilepšiť k dôchodku garantovanému štátom. Výhodnosť tohto prilepšenia si však závisí od viacerých faktorov a nepochybne aj od výberu vhodných fondov. Pozrieme sa preto podrobnejšie na to, komu sa tretí pilier môže a nemusí oplatiť, a ako si vybrať vhodný typ fondu podľa veku sporiteľa.

image

Foto: Shutterstock

Príspevok pre zamestnancov

Pred rozhodnutím začať si dlhodobo sporiť na dôchodok v treťom pilieri je v prípade zamestnanca dobré najprv si zistiť, či jeho zamestnávateľ poskytuje benefit v podobe príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie.

Práve to je podľa finančného analytika Mariána Búlika zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko zásadné kritérium pri voľbe sporenia na dôchodok. Vďaka tomuto príspevku je sporenie v treťom pilieri ešte efektívnejšie a dáva primárne zmysel pre zamestnancov, ktorým sa ich vklady okamžite zvyšujú vďaka ich zamestnávateľovi.

Môže to byť zaujímavé aj pre samotnú firmu, pretože zamestnávateľ si svoje príspevky môže odpočítať z daní až do výšky 6 % z vymeriavacieho základu každého svojho zamestnanca.

Príspevky od zamestnávateľa sa nedajú vybrať v predstihu

Jednou z výhod tretieho piliera pre zamestnancov je aj to, že zamestnanci si príspevky od zamestnávateľov nemôžu vybrať skôr, ako pri odchode do dôchodku, vďaka čomu sa zvyšuje šanca, že si reálne nasporia zaujímavú finančnú sumu a lepšie sa pripravia na blížiaci sa dôchodok.

77511

Živnostníci to majú zložitejšie

Ďalšími skupinami okrem zamestnancov, ktorí majú možnosť uzatvoriť si zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, sú živnostníci, konatelia spoločností, ale aj dohodári, študenti či nezamestnaní.

Otázka je, či pre tieto skupiny je to ten najefektívnejší nástroj na zabezpečenie si úspor do penzie. „Bez príspevkov zamestnávateľa tretí pilier neodporúčam, keďže pravidelné investovanie s cieľom vytvárať si dôchodkové úspory sa dá zrealizovať mimo neho efektívnejšie a lacnejšie. Mladým ľuďom, ktorým zamestnávateľ neponúka benefit v podobe príspevku v treťom pilieri, a živnostníkom rozhodne odporúčam nechať si pripraviť sprostredkovateľom, ktorý pracuje s viacerými správcovskými spoločnosťami, finančný plán vrátane investičnej stratégie,“ hovorí M. Búlik.

V prípade, že sa živnostníci predsa len rozhodnú sporiť si na dôchodok aj v treťom pilieri, analytici im odporúčajú investovať doň maximálne 15 eur mesačne vzhľadom na získanie maximálnej daňovej úľavy vo výške 34,20 eura ročne pri celoročnom vklade 180 eur. Zároveň tí, ktorí platia minimálne odvody, by však mali v závislosti od veku investovať časť svojho príjmu aj iným dlhodobým spôsobom.

„Orientačne platí, že potrebujú 10-tisíc eur úspor na zvýšenie dôchodku o 70 eur mesačne počas 15 rokov. V súčasnosti je rozdiel medzi minimálnym a priemerným dôchodkom takmer 200 eur, nehovoriac o tom, že priemerný dôchodok znamená oproti priemernej mzde prepad príjmov o viac ako polovicu,“ približuje analytik M. Búlik.

Mladší živnostníci by mali investovať

Aj preto živnostníkom vo veku do 40 rokov radí, aby do štandardného dlhodobého a pravidelného investovania, napríklad do podielovýchETF fondov, vkladali, pokiaľ môžu, mesačne aj niekoľko stoviek eur, inak im na dôchodku hrozí zásadný prepad životnej úrovne.

Náklady v treťom pilieri môžu byť vyššie

Navolením vhodnej investičnej stratégie je možné dostatočne diverzifikovať portfólio a znížiť tým riziko možných budúcich strát, čo je kľúčová výhoda v porovnaní s tretím pilierom, v ktorom je ponuka obmedzená na niekoľko fondov nehovoriac o poplatkoch, ktoré sú pri ETF aj podielových fondoch často nižšie ako v treťom pilieri.

„Poplatky za správu fondu v treťom pilieri tvoria v tomto roku maximálne 1,15 % ročne z priemernej hodnoty účtu (1,05 % v roku 2024 a od roku 2025 iba 1 %) a odplatu za zhodnotenie definuje zákon s koeficientom 0,1, čiže poplatok za zhodnotenie príspevkov je vo výške 10 % z výnosu,“ spresňuje analytik.

V porovnaní s ETF fondmi je nevýhodou aj to, že pri vyplácaní dávok z tretieho piliera sa uplatňuje zrážková daň z výnosu vo výške 19 %, pričom ETF fondy sú na Slovensku po roku oslobodené od dane z výnosov.

Aj preto odborníci neodporúčajú prispievať do tretieho piliera vyššími sumami, ako napríklad 50 či 100 eur mesačne. Tie je výhodnejšie skôr investovať do štandardného dlhodobého investovania, napríklad do spomenutých ETF fondov, kde sú nižšie poplatky, a po roku je zisk oslobodený od zdanenia, pričom môžu dosiahnuť vyššie zhodnotenie.

Ako si vybrať z ponuky fondov

Pre tých, ktorým sa sporenie v treťom pilieri oplatí, a rozhodnú sa v ňom zhodnocovať svoje financie, je kľúčové zvoliť si čo najvhodnejšie spomedzi rôznych typov fondov. Na výber sú:

  • Dlhopisové fondy – v porovnaní s akciami ide o menej rizikové, teda konzervatívne fondy, ktorých výnos sa ťažšie predvída a v určitých prípadoch môže byť výkonnosť dlhopisového trhu veľmi nízka.
  • Akciové fondy – patria medzi najvýnosnejšie dynamické fondy, ale zároveň sa vyznačujú aj najvyššou kolísavosťou, teda vysokým rizikom pre klientov, ktorí sú schopní znášať priebežné výkyvy hodnôt.
  • Indexové fondy – patria medzi dynamické fondy, ktoré využívajú pasívnu správu založenú na kopírovaní zvoleného indexu, kde sa kvôli vysokému riziku kolísania hodnoty fondu vytvára priestor pre vysoké zhodnotenie finančných vkladov.
  • Vyvážené fondy – sú vhodné pre klientov, ktorí uprednostňujú vyváženú mieru rizika s predpokladom zaujímavého výnosu.

Výber podľa veku a preferencií 

„Podstatné je nevybrať si fond príliš konzervatívne. Slováci v mnohých prípadoch kvôli zbytočnej opatrnosti prichádzajú o výrazný nadvýnos, ktorý v porovnaní s dlhopisovými fondmi ponúkajú fondy postavené primárne na akciových tituloch. Z porovnania výnosov všetkých fondov tretieho piliera na Slovensku totiž vychádza, že najvyšší výnos od počiatku prinášajú jednoznačne indexové fondy, ktoré sú nasledované akciovými fondmi,“ vysvetľuje M. Búlik.

Obyčajne je možnosť vybrať si buď jeden, alebo kombináciu dvoch fondov. Odborníci radia zvážiť výber aj podľa veku sporiteľa. U mladších, ktorým do dôchodku zostáva viac ako 10 rokov, sa odporúča kombinácia indexového alebo akciového fondu, v ktorých sa prostriedky zhodnocujú najvýhodnejšie. V prípade starších ľudí, ktorým do dôchodku zostáva kratšie sporiace obdobie ako 10 rokov, je vhodnejšie peniaze investovať do dlhopisového alebo vyváženého fondu. 

V prípade, že chce sporiteľ urobiť zmenu v zmluve tretieho piliera v nastavení fondov, ako aj vo výbere samotnej dôchodkovej spoločnosti, môže tak urobiť raz za rok. Keďže sporenie na dôchodok by malo byť dlhodobým cieľom aj na niekoľko desiatok rokov, platí, že čím skôr sporiteľ začne a čím dlhšie dokáže pravidelne investovať určitú sumu, tým väčší balík peňazí dokáže do dôchodku nasporiť.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2023 Redakcia FinReport

INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS

Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Netrisk a Bauer Media zlúčia svoje online porovnávače v strednej a východnej Európe

Bauer Media Group a Netrisk Group sa dohodli na spojení svojich online porovnávacích spoločností v šiestich krajinách strednej a východnej ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Podvod: Podnikateľ zdokladoval, že tankoval aj 30-krát denne, daniari mu to spočítali

Podnikateľ chcel optimalizovať výsledok hospodárenia svojej firmy, a preto sa uchýlil k nečestnému konaniu. Do nákladov si zahrnul množstvo ...

21.9.2023 Robert Juriš

Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy

Spoločnosť pre medzibankovú komunikáciu Swift spolupracuje s tromi centrálnymi bankami a 30 finančnými inštitúciami na beta testoch ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Stále pracujeme viac ako priemerní Európania

Slovenskí zamestnanci stále pracujú viac ako priemerní Európania. V minulom roku strávili v práci približne 39,6 hodiny týždenne, čo je o ...

20.9.2023 Martin Jamnický

Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov

Vzdelávanie sa je pre finančných agentov alfou a omegou pre ich bezpečné pohybovanie sa vo svete financií, ako aj pre ich zdokonaľovanie sa vo ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

NBS začína s predajom novej zberateľskej päťeurovky s motívom bociana čierneho

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom novej zberateľskej euromince z obyčajných kovov v nominálnej hodnote 5 eur s tematikou ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Každá štvrtá domácnosť si oproti vlaňajšku finančne polepšila, každá desiata pohoršila

Väčšina domácností na Slovensku si môže a dokáže vytvárať finančné rezervy a takmer štvrtina si oproti minulému roku aj finančne ...

19.9.2023 Robert Juriš

Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?

Sociálna poisťovňa od 1. októbra 2023 už druhýkrát v tomto roku zvýši minimálne dôchodky. Základná suma za 30 rokov dôchodkového ...

18.9.2023 Redakcia FinReport

Seed Starter Slovenskej sporiteľne investoval do startupov Blockmate a SmartHead

Česko-slovenskému startupu Blockmate, ktorý vyvíja novú generáciu riešení pre bezpečné a konsolidované finančné služby, sa podarilo ...

16.9.2023 Redakcia FinReport

V Spojenom kráľovstve zachraňujú používanie finančnej hotovosti prijatím zákona o finančných službách

Obavy o budúcnosť využívania finančnej hotovosti pri rýchlom rozmachu digitálnych platieb zasiahli aj Spojené kráľovstvo. Pre zabezpečenie ...

15.9.2023 Redakcia FinReport

Takmer polovica pracujúcich rodičov je vo finančnom strese, najviac míňajú na krúžky, oblečenie a potraviny

Začiatok školského roka je náročný nielen pre žiakov, ale aj pre ich rodičov. Až tretina rodín považuje skĺbenie finančných povinností ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu na 4,5 %

Európska centrálna banka dnes opäť zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby. Aktuálne sa vďaka zvýšeniu o štvrť percentuálneho bodu ...

12.9.2023 Redakcia FinReport

Prichádza dorovnávacia 15 % daň, aby sa príjmy nadnárodných spoločností zdaňovali na Slovensku

Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MF SR) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o takzvanej dorovnávacej ...

10.9.2023 Redakcia FinReport

Ceny múzeí, knižníc a zoo vlani vzrástli len o 4 %, čo je menej ako polovica priemernej inflácie EÚ

Kým v rokoch pred vypuknutím pandémie koronavírusu sa zvyšovali ceny vstupov do múzeí, knižníc či zoologických záhrad len veľmi mierne, ...

8.9.2023 Robert Juriš

Chceme mať dvojnásobne vyššie dôchodky, ako sú tie súčasné. Čo pre to môžeme urobiť?

Mať dobrý dôchodok a užívať si ho je snom troch zo štyroch (70 %) slovenských seniorov. Predstavy o výške vysnívaného dôchodku sa však ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay