Aj v bytovom dome sa dajú účinne znižovať náklady na spotrebu energií – časť 3
Nárast cien energií a s tým spojené zvyšovanie nákladov na vykurovanie a bežnú prevádzku sú veľkou výzvou pre každého správcu bytového domu. Zatiaľ čo štát premýšľa, ako stlmiť nárast cien pre odberateľov v domácnostiach, bytové družstvá či spoločenstvá vlastníkov bytov hľadajú riešenia, ako sa správať v dnešnej dobe maximálne hospodárne v rámci celých bytových domov.
Foto: Shutterstock
Obnovili takmer tri štvrtiny bytov
Z výsledkov analýz Združenia pre zateplenie domov vyplýva, že od roku 1992 do roku 2020 bolo na Slovensku s uplatnením ETICS (vonkajšieho kontaktného zatepľovacieho systému) obnovených takmer 662-tisíc bytov, čo predstavuje približne takmer tri štvrtiny bytov (71 %) postavených do roku 1992.
Stále tak existuje nezanedbateľné množstvo bytových domov, ktoré ešte stále môžu svoje náklady na prevádzku výrazne znížiť. Aplikovaním ďalších opatrení však môžu ešte viac ušetriť aj všetky obnovené bytovky.
Možnosti, ako znížiť spotrebu energie v bytových domoch, sú limitované a mnohé závisia najmä od ochoty a vytrvalosti správcov, zástupcov vlastníkov a predsedov spoločenstiev. V neposlednom rade netreba zabudnúť na to, že je potrebné motivovať aj vlastníkov bytov, aby energiou zbytočne neplytvali.
V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, aké práce sa dajú zrealizovať hneď, a ktoré opatrenia vám prinesú okamžitú úsporu. Poradíme vám tiež, ako naplánovať optimálnu obnovu bytového domu a aké programy financovania ponúka štát.
Rýchle riešenia s okamžitým výsledkom
Vykurovaciu sústavu udržiavajte správne vyregulovanú. Hoci ste si niekedy v minulosti nechali vyregulovať vykurovaciu sústavu, je potrebné je pravidelne ju kontrolovať. Vyregulovanie je nutné preveriť najmä po zateplení a výmene okien. Pri dôslednom vyregulovaní sa teplo dostáva rovnomerne do všetkých bytov a vykurovacie telesá reagujú na zmeny rýchlejšie.
Zabezpečte zatváranie vstupných dverí do domu. Pri správnom nastavení mechanizmu sa vstupné dvere vždy zatvoria. Predídete tým únikom tepla a spoločné priestory domu sa nebudú zbytočne podchladzovať. Často pomôže aj jednoduché upozornenie na dverách: Zatvárajte, šetríme!
Vymeňte staré svetelné zdroje v spoločných priestoroch za úspornejšie. Keď nahradíte klasické svetelné zdroje v spoločných priestoroch za LED žiarovky, môžete usporiť až 80 % elektriny spotrebovanej na osvetlenie. A to naozaj nie je málo.
Nainštalujte senzory osvetlenia v spoločných priestoroch. Namiesto klasických vypínačov pri osvetlení spoločných priestorov používajte senzory. Snímače reagujú na pohyb, aj na denné svetlo a je pri nich možné nastaviť dobu svietenia a sklon snímača. Dohromady vám to môže priniesť úsporu 50 % oproti ovládaniu osvetlenia len vypínačmi.
Náročnejšie opatrenia.....
Zaizolujte rozvody tepla a teplej vody. V bytových domoch s podlahovou plochou nad tisíc metrov štvorcových je povinnosťou zaizolovať rozvody tepla a teplej vody. Toto opatrenie nie je investične náročné a oplatí sa aj menším bytovým domom.
Nové rozvody znamenajú menšie straty. Preverte, či sú v dome správne nadimenzované rozvody teplej vody. V obnovených domoch zvyčajne stačia potrubia s menšími priemermi, ktoré pracujú efektívnejšie a majú menšie straty.
Pomôže aj úspornejší výťah a jeho rozumné využívanie. Preverte si možnosti, ako znížiť spotrebu výťahu, je to možné aj čiastkovými opatreniami. Kompletná výmena výťahu je finančne náročná, no môže ušetriť aj 40 % nákladov na energiu.
Komplexná rekonštrukcia = najväčšie úspory
Pri obnove bytového domu je možné využiť zvýhodnené úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Finančné prostriedky sa dajú použiť napríklad na:
- zateplenie bytového domu, ktoré prináša najväčšie úspory,
- odstránenie systémových porúch domu (tie majú pôvod v nesprávne navrhnutých materiáloch a detailoch, nesprávne použitej technológii výstavby, alebo v nedodržaní navrhnutého postupu realizácie stavby),
- modernizáciu alebo rekonštrukciu spoločných častí a zariadení domu (výmena alebo modernizácia výťahu, výmena spoločných rozvodov).
Pomôcť dokážu aj moderné technológie
Dnešný svet internetu vecí sa dá aplikovať aj v prípade monitorovania bytového domu. Digitalizácia a automatizácia sa stávajú postupne nevyhnutnosťou aj pri správe nehnuteľností. Pre akýkoľvek rozhodovací proces je totiž dôležité poznať vlastnú spotrebu. Vlastníci bytov tak získajú predstavu o tom, kde a koľko míňajú a za čo platia.
Diaľkové meranie dokáže tieto procesy zjednodušiť a správcovi priniesť lepší prehľad o energetickom hospodárení v budovách, ktoré má vo svojej správe. Systém diaľkového merania dokáže okamžite identifikovať chyby, manipuláciu s prístrojmi alebo neštandardnú spotrebu (napríklad úniky vody cez vodovodné batérie alebo toalety).
Navyše automatizácia znamená, že odpočet si nevyžaduje výjazd technika k bytovému domu, čo tiež znižuje náklady. Zbernica dát dokáže odčítať dennú spotrebu energií aj vody. Softvér následne dáta analyzuje a zobrazí pre potreby energetického manažmentu prostredníctvom internetu. Jednoduchý online prístup k údajom o spotrebe pomáha správcom aj vlastníkom bytového domu včas odhaliť nežiaduce stavy a rýchlejšie ich napraviť.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Pozastaví EÚ Slovensku vyplácanie eurofondov?
- 2.Róbert Schochmann: Skonštruoval lietadlo, ktoré je začiatkom ďalšieho projektu
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu