Aj seniori majú záujem o investovanie či poistné produkty
Hoci finančná gramotnosť postupne rastie aj medzi seniormi, podľa finančných sprostredkovateľov je veľký rozdiel, ak sa o investovanie na dôchodok zaujíma päťdesiatnik alebo šesťdesiatnik. Kým prvá skupina má záujem aj o moderné formy investovania, druhá skupina je vysoko konzervatívna, uprednostňuje termínované vklady a poistenie.
Foto: Shutterstock
Často konzervatívni klienti
„Keď nás oslovia klienti v dôchodkovom veku nad 60 rokov, tak ide veľmi často o značne konzervatívnych klientov. Zväčša majú k dispozícii väčšiu sumu finančných prostriedkov, ktoré chcú zainvestovať do nízko volatilných aktív. Práve ich konzervatívnosť spolu s kratším investičným horizontom nám možnosti zhodnotenia financií značne osekáva,“ hovorí partner spoločnosti Umbrella Group Michal Ďuriš.
Podľa neho v prípade päťdesiatnikov je situácia úplne odlišná, pričom v ich prípade registruje záujem o zhodnocovanie svojich finančných prostriedkov aj pomocou moderných investičných nástrojov, ako sú akcie či dlhopisy.
Rozdiely sú výrazné
Väčšina klientov v dôchodkovom veku nad 60 rokov investičným produktom nerozumie. „Najväčší záujem majú o klasické termínované a sporiace účty. Tí odvážnejší si zvolia aj dlhopisové fondy s krátkym horizontom investovania do päť rokov alebo realitné fondy s horizontom investovania do 10 rokov. Majetnejší si kúpia investičnú nehnuteľnosť, ktorú prenajímajú s perspektívou darovania deťom či vnúčatám,“ vysvetľuje odborník.
Vek klienta je v tomto prípade len jednou z informácií, ktorá ovplyvňuje tvorbu klientovho investičného portfólia. Dôležitý je aj účel samotnej investície a doba, na ktorú si klient vie predstaviť mať finančné prostriedky umiestnené na kapitálovom trhu.
Prevažná časť dôchodcov na Slovensku disponuje iba jednorazovou väčšou sumou, ktorú chcú zhodnotiť. Pravidelné odkladanie z dôchodku vo väčšine prípadov nie je možné, dôkazom je priemerný starobný dôchodok vo výške iba okolo 520 eur mesačne. Pozitívom však je, že aj seniori si uvedomujú skutočnosť, že na bežnom účte sa im finančné prostriedky nezhodnocujú vôbec.
„Práve na generácii šesťdesiatnikov vidíme, že dôchodok sa nedá výrazne zvýšiť konzervatívnym investovaním jednorazovou vysokou sumou pri krátkom časovom horizonte. Preto je dôležité prípravu na dôchodok začať čo najskôr v skoršom veku a investovať hoci aj menšie sumy, no pravidelne a dlhodobo,“ dopĺňa M. Ďuriš.
Poistenie seniorov rastie
Aktuálne poistný trh ponúka širokú škálu zaujímavých poistných produktov pre seniorov – od kapitálovo-úrazových životných poistení, cez investično-úrazové životné poistenia, úrazové poistenia až k čisto šetriacim „pohrebným“ produktom.
„Klientom štandardne odporúčame oddeliť poistenie od šetrenia (investície). V mnohých prípadoch však trvajú na tom, aby si v rámci úrazového poistenia aj niečo ,šetrili‘. Veľmi radi teda využívajú či už kapitálovú, alebo investičnú verziu poistenia. Pri prvom vieme, že je tam výnos minimálny, a pri druhom, že sú tam zbytočné poplatky,“ hovorí riaditeľka pre životné poistenie v Umbrella Group Beata Ihring.
Klientom v seniorskom veku odporúča využiť aj úrazové a chorobové poistenia priamo na mieru s ohľadom na vyšší vstupný vek a potreby. Poisťovne aktuálne ponúkajú aj zaujímavé benefity a asistenčné služby, ako nákup liekov, donášku potravín až domov, starostlivosť o domáceho miláčika v čase hospitalizácie či návštevu praktického lekára v domácnosti. „Hoci sa mnohé pripoistenia v štandardnom životnom poistení končia v 65. až 75. rokoch, seniorské produkty majú poistné lehoty dlhšie do 85 až 100 rokov,“ konštatuje B. Ihring.
Seniori sú najčastejšími obeťami podvodov
Prax ukazuje, že práve ľudia po päťdesiatke sú najčastejšími obeťami podvodníkov, ktorí ich lákajú na investovanie alebo „výhodné pohrebné poistenia“, či dokonca od nich mámia hotovosť na pomoc v núdzi. Sú náchylní veriť podvodom, ktoré sú často koncipované ako jedinečné a skvelé investície do nových technológií, vrátane umelej inteligencie, s prísľubom zisku 25 % ročne. Seniori však obyčajne nevedia posúdiť možné riziko, a preto je vhodné, aby sa vždy poradili so svojím finančným sprostredkovateľom alebo s niekým, komu dôverujú.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby