Hľadaj

Aj keď finanční agenti cítia pokles tržieb, ľudia sa o financie zaujímajú viac

Financie Poslať

Finančné sprostredkovanie pre svoje fungovanie nevyhnutne potrebuje spoločenský kontakt. Hoci finanční agenti nemuseli prerušiť svoju činnosť, pandémia koronavírusu im zrušila väčšinu obchodných stretnutí s klientmi. Pokles tržieb cítia zatiaľ iba mierny, no to predovšetkým vďaka zvýšenej aktivite v online komunikácii. Ľudia sa vraj teraz o financie zaujímajú viac.

image

Foto: Shutterstock

Pokles najmä pri nových klientoch

Finanční agenti patria ku skupine podnikateľov, ktorí môžu vykonávať svoju činnosť aj počas pandémie koronavírusu takmer bez obmedzení. Osobný kontakt je však neoddeliteľnou súčasťou ich každodennej práce. Neistota a najmä spomalenie procesov, ktoré sú následkom výrazného zníženia počtu osobných stretnutí, spôsobili v ich obchode útlm. Finanční agenti sú tak nútení vykonávať viac aktivít na to, aby dosiahli ten istý výsledok ako predtým. Navyše, jeho dosiahnutie spravidla trvá dlhší čas ako predtým.

„Škrt cez rozpočet nám spravili najmä banky, pretože sa automaticky spomalil schvaľovací proces na úveroch. Kým sa nastavili všetky potrebné parametre, tak obchod to dosť ovplyvnilo,“ hovorí Juliana Veselá, okresná riaditeľka spoločnosti F-one. „Napriek tomu, obchod bol rozbehnutý už z predchádzajúcich mesiacov, a tak útlm nebol až tak výrazný,“ dodáva.

Mierny pokles obratu a dopytu zaznamenali aj v iných firmách. „Je síce pravda, že obrat nám poklesol len nepatrne, ale stojí nás to nemalé úsilie. Významne sme navýšili svoje pracovné aktivity,“ tvrdí František Ďurkáč, oblastný riaditeľ spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.

Najvýraznejší pokles na trhu finančného sprostredkovania evidovali finanční agenti pri nových klientoch, tesne po oznámení prvých karanténnych opatrení. „V úvodnom období bol badať pokles v množstve nových klientov, ale obrat neklesol ani o 20 %,“ uvádza Marek Sekeráš, okresný riaditeľ spoločnosti Servisné Centrum.

Príležitosť pre klientov, ale aj pre agentov

Napriek komplikáciám, ktoré pandémia koronavírusu so sebou prináša, predstavuje aj istú príležitosť. „Zaznamenali sme zvýšený záujem klientov o aktuálne informácie z finančného trhu. Súčasná situácia zatiaľ naznačuje, že činnosť profesionálneho sprostredkovateľa finančných služieb je vyhľadávaná a pre mnoho ľudí veľmi dôležitá. Klienti síce majú viac času na riešenie svojich potrieb, ale mnohí prišli o príjem. Tým sa ich situácia významne skomplikovala a potrebujú odbornú pomoc aj z finančného sektora,“ vysvetľuje František Ďurkáč.

Z dôvodu zvýšenej neistoty, ktorú klienti momentálne pociťujú, badať ich väčší záujem optimalizovať svoje financie. Snažia sa tak nájsť zdroje na vykrytie prípadných výpadkov v rodinných rozpočtoch. Viaceré spoločnosti preto zvolili proaktívny prístup, keďže čas je v krízových situáciách dôležitý. „Teraz komunikujeme s klientmi cez telefón a e-mail, v rámci servisu kontaktujeme každého klienta, o ktorého sa staráme, a informujeme ho o zmenách na finančnom trhu,“ hovorí Marek Sekeráš.

Jednou z veľmi aktuálnych tém dneška sú investície. Klienti majú teraz možnosť vstúpiť do akéhokoľvek investičného nástroja v čase, keď sú kapitálové trhy podhodnotené. Čím viac teraz nakúpia, o to viac môžu v budúcnosti zarobiť.

Koronakríza tak nie je len prekážkou, ale prináša nové príležitosti ako pre klientov, tak aj pre finančných agentov. „Prepad na kapitálovom trhu, ktorý sa objavil v dôsledku súčasnej situácie, výrazne zatraktívnil všetky investičné produkty. Zdroje klientov, s ktorými sme dlhodobo pracovali na tvorbe finančných rezerv, teraz presúvame do podhodnotených investícií,“ uvádza Juliana Veselá.

Komunikácia výlučne online

Osobný kontakt neoddeliteľne patrí k finančnému sprostredkovaniu. No situácia, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, vyvoláva potrebu digitalizácie vzájomnej komunikácie. Všetci na to viac menej pripravení sú, otázne však ostáva, či aj samotní klienti. Podriadení finanční agenti by s prispôsobením nemali mať problém.

Logickou odpoveďou tak je presunutie čo najväčšieho množstva procesov do online sveta.  „Zintenzívnili sme komunikáciu v tíme a podporili výmenu skúseností a názorov na dennej báze. Začali sme využívať aj komunikačné online nástroje či už na porady, školenia, ale aj na komunikáciu s klientmi. Významným spôsobom sme vo firme podporili online vzdelávanie a zavedenie nových technológií. Sme pomerne mladý tím, takže modernizáciu a digitalizáciu nášho podnikania sme iba uvítali,“ opisuje František Ďurkáč zo spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.

„My sme prešli v podstate výhradne na online komunikáciu. Máme spôsoby na uzatváranie zmlúv, na komunikáciu s klientom používame rôzne online komunikačné platformy a navzájom tiež komunikujeme rovnakým spôsobom. Tento biznis sa jednoducho robiť dá, je to všetko len o nastavení hlavy. Nutné ale je, aby sme sa počas online komunikácie samozrejme navzájom videli, keďže je to úplne iné ako obyčajný telefonát,“ dodáva Juliana Veselá zo spoločnosti F-one.

Ako ďalej?

Z tohto pohľadu je momentálny stav len ďalším impulzom na rozvoj podnikania, aj keď možno náročnejším. „Tí ľudia, ktorí neboli nastavení na online technológie, tak jednoducho teraz už online nastavení sú, pretože nie je na výber a dokážeme tak vyriešiť všetku komunikáciu,“ hovorí Juliana Veselá.

„Tento stav nie je príjemný pre nikoho, myslím si, že by sme mali byť zodpovední a vydržať toto obdobie, a hlavne nepanikáriť. Naše podnikanie dokážeme prevádzkovať aj v takejto situácii, ak by trvala hoci aj dlhodobo, aj keď by sme museli samozrejme zaviesť hĺbkovejšie zmeny ako tie, čo sme zaviedli doteraz,“ tvrdí Marek Sekeráš.

Žiadne z opatrení vlády na zmiernenie súčasnej situácie priamo podriadeným finančným agentom nepomáha (aj keď ako podnikatelia majú niektorí po splnení podmienok nárok na pomoc), ale ani nezabraňuje pracovať. „Nezaznamenal som, že by mne ako finančnému agentovi nejaké vládne opatrenia pomohli, no vďaka obmedzeniu stretávať sa, je práca sťažená. Vďaka úzkemu vzťahu, ktorý majú naši spolupracovníci s klientmi vytvorený, sa ale dá pracovať ďalej,“ dodáva Marek Sekeráš zo spoločnosti Servisné Centrum.

Rozšíril sa aj priestor pre nábor nových ľudí do spoločností, keďže niektorí ľudia prišli o prácu a stratu príjmu potrebujú kompenzovať. Pandémia koronavírusu tak pre podriadených finančných agentov predstavuje podnikateľskú výzvu, s ktorou sa musia úspešne vysporiadať a prispôsobiť sa situácii. Čím skôr s tým začnú, tým lepšie pre nich, ako aj ich siete spolupracovníkov. „V podstate sa nič až tak veľmi nezmenilo, len je to celé náročnejšie,“ uzatvára Juliana Veselá.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
27.5.2020 Správy

Situácia v obciach na Slovensku je alarmujúca, niektoré prišli pre koronakrízu aj o polovicu príjmov

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré obce prišli pre pandémiu o polovicu svojich príjmov. Pre agentúru SITA to uviedla starostka Povrazníka ...

26.5.2020 Správy

Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za ...

26.5.2020 Správy

Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového ...

23.5.2020 Správy

Tržby počas pandémie vzrástli štyrom z desiatich slovenských e-shopov, ukázal prieskum

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia Covid-19 priniesla zvýšenie tržieb štyrom z desiatich slovenských e-shopov. Pätine sa tržby počas ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

22.5.2020 Správy

Obmedzený režim a zadlžovanie, gastro prevádzkam nepomôže len podpora od zákazníkov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale ...

22.5.2020 Správy

O dočasnú ochranu podnikateľov zasiahnutých Covid-19 požiadalo už takmer sto subjektov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - O dočasnú ochranu podnikateľov požiadalo za týždeň takmer 100 subjektov. Súdy aj napriek aktuálnej ešte stále ...

21.5.2020 Správy

Štátnu pomoc na podporu zamestnanosti predĺžia, úrady vyplatia príspevky aj v júni a júli

20.5.2020 (Webnoviny.sk) - Úrady práce a sociálnych vecí budú poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) ...

20.5.2020 Správy

Sulík a Matovič predstavili pomoc s nájmami. Koľko zľaví prenajímateľ, toľko prispeje štát

20.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda po niekoľkých týždňoch predstavila, ako chce pomôcť zatvoreným obchodom a reštauráciám s platením ...

20.5.2020 Správy

Zavreté obchody v nedeľu natrvalo? Prieskum ukázal názor Slovákov aj zamestnancov predajní

20.5.2020 (Webnoviny.sk) - Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov (80 %) sa prikláňa k názoru, že maloobchodné predajne potravín môžu ...

20.5.2020 Správy

Niektoré firmy zo strachu nepožiadali o príspevok na udržanie zamestnanosti, dôvodom sú podmienky

19.5.2020 (Webnoviny.sk) - Štát by mal zrušiť oneskorené nahlásenie zamestnanca na sociálne poistenie ako prekážku pre získanie štátneho ...

20.5.2020 Správy

O odpustenie odvodov požiadalo v apríli takmer 35-tisíc zamestnávateľov a SZČO, ktorým výrazne klesli príjmy

19.5.2020 (Webnoviny.sk) - O odpustenie poistného na sociálne poistenie za apríl doteraz požiadalo ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Astronómovia objavili galaxiu, ktorá vyzerá ako kozmický ohnivý kruh
 2. 2.
  Podnikatelia sa nemusia spoliehať iba na podporu štátu. Využiť môžu aj úvery SIH antikorona
 3. 3.
  Priaznivá epidemiologická situácia umožňuje postupné otváranie Chorvátska pre turistov
 4. 4.
  Kaliňák nerozumie výzve Pellegriniho k odchodu Fica, mali by hlasovať o spoločnej dohode
 5. 5.
  Veľké percento rodičov má záujem o obnovenie vyučovania, musia však splniť kritériá