Agenti o novom vzdelávaní: Predpisy na poslednú chvíľu a duplicita
Od februára tohto roku platia nové pravidlá pre osobitné finančné vzdelávanie finančných sprostredkovateľov. Ivica Chačaturianová zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko počas odbornej konferencie Aplikácia európskej legislatívy v praxi upozornila, že potrebná vyhláška sa na verejnosť dostala len hodiny pred vstupom novely do účinnosti.
Zdroj foto: Freepik.com
Problémových okolností okolo vzdelávania je však viacero. Na slovenskú legislatívu mala určité požiadavky európska smernica o distribúcii poistenia (IDD). Práve táto smernica žiada od agentov, aby sa v sektore poistenia vzdelávali aspoň 15 hodín ročne. Slovenská legislatíva však počíta s tým, že povinné každoročné vzdelávanie budú musieť absolvovať agenti v každom zo šiestich sektorov finančného sprostredkovania.
Pre sektor poistenia alebo zaistenia a sektor kapitálového trhu platí, že agenti sa na základnom a strednom stupni odbornej spôsobilosti musia vzdelávať 15 hodín ročne, pre vyšší a najvyšší stupeň odbornej spôsobilosti je táto minimálna časová dotácia 20 hodín. V sektoroch starobného dôchodkového sporenia, doplnkového dôchodkového sporenia, prijímania vkladov a poskytovania úverov sa rozsah povinného vzdelávania v závislosti od stupňa odbornej spôsobilosti pohybuje na úrovni od 7 do 20 hodín.
Slovenský legislatívny rámec sa vzdelávaním agentov zaoberá od roku 2009. Až do 23. februára tohto roka neexistovala zo strany EÚ žiadna explicitná povinnosť vzdelávať. Slovenská právna úprava počíta so štvorročným cyklom, v rámci ktorého sa v závislosti od stupňa odbornej spôsobilosti museli agenti vzdelávať. Na základnom stupni platila dotácia 5 hodín, stredný stupeň vyžadoval desať, vyšší 15 a najvyšší 20 hodín osobitného vzdelávania. Odbornú sektorovú skúšku musel agent vykonať aspoň raz za štyri roky a začať so sprostredkovaním na základnom stupni odbornej spôsobilosti bez odbornej skúšky.
Výraznou zmenou prešli aj pravidlá poskytovania osobitného finančného vzdelávania. Je dobre známe, že vzniká register poskytovateľov osobitného finančného vzdelávania, zmenil sa teda systém, v rámci ktorého mohol osobitné finančné vzdelávanie poskytovať každý, kto mal vzdelávanie v predmete činnosti.
Obsah a rozsah osobitného finančného vzdelávania, spôsob jeho vykonania a ďalšie podrobnosti o osobitnom finančnom vzdelávaní ustanovil všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydalo Ministerstvo financií SR. Tento predpis však ministerstvo zverejnilo 21. februára tohto roku, teda dva dni pred vstupom celej novely do účinnosti. Z trhu teda zaznievajú hlasy, že na prispôsobenie sa novým podmienkam vzdelávania bolo málo času, keďže išlo iba o hodiny.
Ďalšie výhrady smerujú k tomu, že nové pravidlá o finančnom vzdelávaní nekladú dôraz na to, aby obsah vzdelávania kontinuálne pokračoval a nadväzoval na predchádzajúce vzdelávanie. Môže sa stať, že agenti si v rámci zákonom stanovenej časovej dotácie budú opakovať už známe poznatky.
Napriek tomu, že zmeny sú účinné niekoľko mesiacov, ešte je príliš skoro na to, aby sa prejavili očakávané prínosy nového systému vzdelávania. V zákone sa totiž nachádza ustanovenie o jednoročnom prechodnom období. Každý agent, ktorý na trhu pôsobil pred účinnosťou novely, teda pred 23. februárom tohto roku, má rok na to, aby splnil požiadavky, ktoré naňho novela kladie. Kľúčovým kontrolným bodom bude teda 23. február 2019, vtedy sa už nové pravidlá dotknú každého finančného sprostredkovateľa.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka