Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Tretia výzva na obnovu rodinných domov je zverejnená, no žiadosť je možné podať až o mesiac

Zuzana Fryč Financie Poslať

Hoci nová výzva na obnovu starších rodinných domov, ktorá je už treťou v poradí, bola zverejnená 27. marca 2023, žiadosti o dotáciu bude možné podávať až od 24. apríla tohto roku. Dobrou správou pre tých, ktorí v predošlých pilotných výzvach so svojou žiadosťou nepochodili či nestihli na výzvy reagovať, je výrazné zjednodušenie podmienok žiadania o finančné prostriedky.

image

Foto: Shutterstock

Na pilotné výzvy reagovalo málo záujemcov

Prvé dve pilotné výzvy na dotáciu v programe Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti boli ukončené koncom februára 2023. Pri oboch odrádzala záujemcov o finančné príspevky zvýšená administratívna náročnosť a komplikované podmienky.

Cieľom programu je obnoviť 30-tisíc rodinných domov a do roku 2026 je na to vyčlenených pol miliardy eur. Doposiaľ však bolo zaregistrovaných iba 3 580 žiadostí.

Aj preto Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zverejnila nové zjednodušené podmienky pre žiadateľov, ktorí majú záujem zapojiť sa do projektu. V ponuke je v rámci tretej výzvy stále 190 miliónov eur. Podľa posledných zverejnených údajov sa dosiaľ podarilo uspokojiť len vyše 200 žiadateľov.

Kompletná nová výzva aj so všetkými prílohami podľa agentúry už bola zverejnená. Občania však budú môcť predkladať svoje žiadosti až od 24. apríla 2023.  

79491

Znížili administratívu, veria, že zrýchlia

Prepracovaním novej výzvy chce SAŽP zjednodušiť nielen podmienky, ale aj proces podávania samotnej žiadosti, kde sa výrazne znižuje počet povinných príloh, a tým aj administratívne zaťaženie žiadateľa. Žiadosť musí byť podaná online, prostredníctvom formulára na stránke Obnovdom.sk.

„Naším cieľom je, aby do tridsiatich dní od podania žiadosti dostal každý žiadateľ spätnú väzbu o splnení či nesplnení podmienok. Pri zrýchlenom tempe hodnotenia žiadostí budeme schopní do 31. júla 2023 zazmluvniť 9- až 10-tisíc ľudí, ktorí sa ešte pred vykurovacou sezónou môžu pustiť do obnovy svojich domov,“ vyhlásil minister životného prostredia SR Ján Budaj, ktorý verí, že proklientsky orientované podmienky výrazne zrýchlia posudzovanie žiadostí

Hlavné zmeny v podmienkach novej výzvy

V rámci tých najdôležitejších podstatných podmienok dochádza k týmto zjednodušeniam:

1) Ruší sa podmienka pre žiadateľa mať trvalý pobyt v rodinnom dome, bez ktorého bude po novom možné získať príspevok.

2) Nevyžaduje sa doklad o tom, že žiadateľ nemá dlžoby voči štátu.

3) Požiadavka na úsporu primárnej energie je minimálne 30 %.

4) Veľmi dôležitou zmenou je aj samotná výška podpory. V prípade čerpania do 15-tisíc eur môže plán obnovy občanom poskytnúť až 75 % financií. Žiadateľ si tak musí zabezpečiť len zvyšných 25 %. Ak však zrealizuje opatrenia na úsporu primárnej energie až nad 60 %, má nárok na bonus vo výške 4-tisíc eur a môže získať finančný príspevok až do výšky 19-tisíc eur. Bonus sa vyplatí po realizácii rekonštrukcie.

5) Zrealizované musí byť aspoň jedno opatrenie zo skupiny A, čo znamená zateplenie obvodného plášťa, výmenu okien a dverí, zateplenie stropu a podlahy.

6) Zvyšujú sa aj jednotkové sadzby za opatrenia, aby reflektovali infláciu.

Zjednodušené je aj podávanie samotnej žiadosti

Pred podaním žiadosti si stačí pripraviť tri doklady a aj samotné vypĺňanie žiadosti bude po novom pohodlnejšie a menej časovo náročné.

Stačí vyplniť jednoduchý formulár, pričom žiadatelia nemusia okamžite vypĺňať technické údaje z energetického certifikátu alebo z projektového energetického hodnotenia. Na vyplnenie žiadosti stačí občiansky preukaz, list vlastníctva a potvrdenie o veku stavby.

Potvrdenie o veku stavby sa dá doložiť buď kolaudačným rozhodnutím, znaleckým posudkom o veku stavby alebo potvrdením od mestského či obecného úradu o veku stavby.

K zrýchleniu procesov by malo prispieť aj zrušenie týchto príloh

  • Energetický certifikát (ECB) alebo projektové energetické hodnotenie (PEH) nie sú po novom prílohou žiadosti, potrebné je však doručiť ich do troch mesiacov od podpísania zmluvy. Žiadateľ vďaka tomu môže najprv podať žiadosť a má čas na vybavovanie certifikátu.
  • Stavebné povolenie a ohlásenie drobnej stavby už nie sú prílohou k žiadosti. Nahradí ich čestné vyhlásenie žiadateľa, pričom žiadateľ si naďalej musí splniť všetky podmienky vyplývajúce zo stavebného zákona. Naďalej sa preto odporúča, aby majitelia domov pri zateplení ohlásili stavebné úpravy a podali ohlášku na miestnom stavebnom úrade.
  • Pri podaní žiadosti o finančný príspevok nie je potrebný ani doklad o bankovom účte, keďže ten sa predkladá až po podpise zmluvy.

Naďalej však platia niektoré pôvodne stanovené podmienky

  • Uchádzačom o dotáciu môže byť len majiteľ rodinného domu skolaudovaného pred 1. januárom 2013, ktorý spĺňa aj ďalšie podmienky.
  • Žiadateľom je fyzická osoba, ktorá je občanom EÚ a má trvalý pobyt na území SR.
  • Dom sa využíva v prevažnej miere na bývanie. V prípade, že sa využíva aj na iné účely platí, že na podnikateľské alebo hospodárske účely sa nemôže využívať viac ako 10 % podlahovej plochy.
  • Na liste vlastníctva, v projektovom alebo energetickom hodnotení či certifikáte musí byť stavba uvedená ako rodinný dom (RD).
  • Žiadateľ musí zostať vlastníkom alebo spoluvlastníkom až do vyplatenia dotácie. Ak má dom viac spoluvlastníkov, o dotáciu žiadajú všetci spolu. Ten, ktorý žiadosť predkladá, je hlavným žiadateľom.
  • Platí, že na projekt, ani na žiadnu jeho časť nemohol byť v minulosti vyplatený alebo schválený finančný príspevok z iných verejných zdrojov, ktorý by predstavoval duplicitné financovanie opatrenia.
  • Žiadateľ musí zrealizovať aspoň jedno zo zoznamu povinných opatrení, ktorým sa dosiahne spomínaná úspora primárnej energie minimálne o 30 % oproti stavu pred obnovou.

Aký je časový rámec na obnovu domu?

Podmienkou pri obnove rodinných domov je stanovené maximálne obdobie, za ktoré je potrebné vykonať rekonštrukciu domu.

Pôvodné podmienky stanovovali rozdielne časové obdobie na základe toho, ako sa stavba realizovala. Pri realizácii obnovy na základe stavebného povolenia to bolo maximálne 12 mesiacov od dňa doručenia oznámenia o schválení žiadosti o poskytnutie dotácie. Za ukončenie realizácie projektu sa považoval deň kolaudačného rozhodnutia.

Ak obnova domu prebiehala len na základe ohlášky, to bolo maximálne 8 mesiacov. Za ukončenie realizácie projektu sa považoval deň odovzdania diela, prípadne jeho poslednej časti na základe preberacieho protokolu o prevzatí diela prijímateľom.

Po novom je však v tretej výzve časový rámec na obnovu domu stanovený na 10 mesiacov od účinnosti zmluvy.

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2023 Redakcia FinReport

Lego prináša na trh kocky označené Braillovým písmom, pomôžu deťom so zrakovým postihnutím

Spoločnosť Lego plánuje začať s predajom kociek označených Braillovým písmom. Chce tak pomôcť nevidiacim a slabozrakým deťom naučiť sa ...

27.9.2023 Naďa Černá

Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?

Nakupovanie v e-shopoch je dnes aj po opätovnom otvorení kamenných prevádzok populárnejšie ako pred pandémiou koronavírusu. Takýto spôsob ...

27.9.2023 Redakcia FinReport

Nárast cien vo výrobe sa zmierňuje, poľnohospodári dokonca registrujú pokles

Nárast cien v priemyselnej výrobe a v stavebníctve sa postupne zmierňuje a v poľnohospodárstve je dokonca výrazne nižší ako pred rokom. ...

27.9.2023 Martin Jamnický

Takmer 75-tisíc SZČO sa čoskoro dozvie, aké budú ich odvody

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2022 do konca júna 2023, ...

27.9.2023 Robert Juriš

Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi

V minulosti sme boli zvyknutí, že väčšina dávok a sociálnych príspevkov sa menila s príchodom nového roka. Dnes je situácia iná. Dávky ...

27.9.2023 Redakcia FinReport

XTB umožní prostredníctvom vlastných investičných plánov investovať do ETF

Globálna fintech spoločnosť XTB uviedla na trh finančný produkt pre dlhodobé pasívne investovanie. Slovenskí investori si prostredníctvom ...

26.9.2023 Robert Juriš

NBS: Trh s nehnuteľnosťami sa výrazne ochladil a spomaľuje sa aj trh s úvermi

Na slovenskom trhu s nehnuteľnosťami nastalo výrazné ochladenie, spomalil sa tiež trh s úvermi, no banky aj naďalej zostávajú kapitálovo ...

26.9.2023 Ivana Forraiová

Novým trendom vo svete podnikania sú virtuálne asistentky

Inovácie v oblasti IT a presun nezanedbateľného množstva bežných každodenných aktivít do online priestoru majú obrovský vplyv na naše ...

26.9.2023 Redakcia FinReport

Potravinári sa konečne dočkali polročnej odvodovej úľavy

Sociálna poisťovňa konečne zverejnila informácie a formulár vyhlásenia na uplatnenie odvodovej úľavy pre potravinárov. Dotknuté subjekty ...

26.9.2023 Redakcia FinReport

Stravné aj hodnota gastrolístka sa zvyšujú už tretí raz v tomto roku

Stravné pre zamestnancov sa od 1. októbra 2023 zvýši už po tretí raz v tomto roku. Minimálna hodnota stravovacej poukážky sa zo súčasnej ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Každý druhý podnikateľ počas leta porušoval zákon o elektronickej pokladnici

Približne každý druhý podnikateľ na Slovensku počas tohtoročného leta nevystavoval svojim zákazníkom po prijatí platby bločky, alebo inak ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR udelil za uzatvorenie kartelovej dohody 7,2-miliónovú pokutu

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) uložil pokuty v súhrnnej výške vyše 7,2 milióna eur štyrom podnikateľom za uzatvorenie ...

23.9.2023 Redakcia FinReport

Nový zamestnanecký benefit prinesie revolúciu vo výplatách

Pri uchádzaní sa o prácu musia o svoju pracovnú budúcnosť zabojovať nielen noví potenciálni zamestnanci, ale funguje to aj naopak, keď sa o ...

22.9.2023 Robert Juriš

ECB skúma kvalitu súčasných eurobankoviek a zároveň pracuje na ich redizajne

Európska centrálna banka už počas minulého roka ohlásila redizajn eurobankoviek, ktoré sú v nezmenenej podobe v obehu už viac ako dve ...

22.9.2023 Redakcia FinReport

EÚ uložila spoločnosti Intel takmer 400-miliónovú pokutu za zneužívanie postavenia na trhu

Európska komisia uložila čipovej spoločnosti Intel pokutu vo výške 376 miliónov eur (400 miliónov dolárov) za preukázanie zneužívania jej ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Netrisk a Bauer Media zlúčia svoje online porovnávače v strednej a východnej Európe

Bauer Media Group a Netrisk Group sa dohodli na spojení svojich online porovnávacích spoločností v šiestich krajinách strednej a východnej ...

20.9.2023 Martin Jamnický

Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov

Vzdelávanie sa je pre finančných agentov alfou a omegou pre ich bezpečné pohybovanie sa vo svete financií, ako aj pre ich zdokonaľovanie sa vo ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Každá štvrtá domácnosť si oproti vlaňajšku finančne polepšila, každá desiata pohoršila

Väčšina domácností na Slovensku si môže a dokáže vytvárať finančné rezervy a takmer štvrtina si oproti minulému roku aj finančne ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay