Kybernetická bezpečnosť
Kybernetickou bezpečnosťou sa rozumie stav, v ktorom sú siete a informačné systémy schopné odolávať na určitom stupni spoľahlivosti akémukoľvek konaniu, ktoré ohrozuje dostupnosť, pravosť, integritu alebo dôvernosť uchovávaných, prenášaných alebo spracúvaných údajov alebo súvisiacich služieb poskytovaných alebo prístupných prostredníctvom týchto sietí a informačných systémov.[2]
CIA
Skratka CIA sa často používa na reprezentáciu troch stĺpov kyberbezpečnosti.[3]
- Confidentiality (dôvernosť) – uchovávanie tajomstiev a zabezpečenie, že k určitým súborom a kontám budú mať prístup iba oprávnení ľudia.
- Integrity (integrita) – uistenie, že uložené informácie sú také, aké majú byť (že nikto nič bez povolenia nevložil, neupravil a ani neodstránil).
- Access (prístup) – zabezpečenie prístupu k informáciám a systémom v prípade potreby. Príkladom problému s prístupom by bol útok odmietnutia služby (DNS), pri ktorom útočníci zaplavia systém sieťovými prenosmi, aby k nim bol takmer nemožný prístup, alebo útok prostredníctvom ransomvéru, ktorý zašifruje systém a zabráni v jeho používaní.
Napriek tomu, že aplikácie a zariadenia zabezpečenia sú nevyhnutné, nestačí to. Digitálne zabezpečenie vyžaduje, aby sa zaviedlo niekoľko premyslených procesov a postupov. Patria sem:[4]
- Zálohovanie údajov – dôležité údaje by mali byť dobre uložené na zabezpečenom mieste, pretože môže nastať prípad, keď sa so súbormi stane niečo zlé.
- Dobré kybernetické návyky – používateľ by nemal otvárať neočakávané prepojenia ani prílohy, ktoré môže dostať e-mailom alebo textovou správou.
- Udržiavanie softvéru aktuálnym – operačné systémy, ako napríklad Windows, MacOS, iOS alebo Android, ako aj aplikácie a prehliadače, by mali byť pravidelne aktualizované.
- Používanie silných, jedinečných hesiel – dobré heslá by mali mať aspoň 14 znakov, nemali by byť slovami a nemali by sa opakovane používať vo viacerých kontách.
- Používanie viacfaktorového overovania – vždy, keď je to možné, doma aj v práci, je nutné používať viacfaktorové overovanie, aby boli kontá bezpečnejšie.
- Uzamykanie si zariadenia – zariadenia by mali vyžadovať heslo, PIN kód alebo biometrické overovanie, ako je napríklad odtlačok prsta alebo rozpoznávanie tváre, aby sa do nich dalo prihlásiť. Stratené alebo odcudzené zariadenia môžu byť zlatou baňou pre zločincov, ak môžu jednoducho získať prístup k údajom z neuzamknutého zariadenia.
[1] NBÚ. 2019. Kybernetická bezpečnosť. In Nbu.gov.sk, 2016 [online]. [cit. 2023-03-09]. Dostupné z: https://www.nbu.gov.sk/kyberneticka-bezpecnost/index.html
[2] PP. Kybernetická bezpečnosť. In Bezpecnostvpraxi.sk [online]. [cit. 2023-03-09]. Dostupné z: https://www.bezpecnostvpraxi.sk/prolog-v-praxi/kyberneticka-bezpecnost.htm
[3] [4] MICROSOFT. Čo je kybernetická bezpečnosť? In Support.microsoft.com [online]. [cit. 2023-03-09]. Dostupné z: https://support.microsoft.com/sk-sk/topic/%C4%8Do-je-kybernetick%C3%A1-bezpe%C4%8Dnos%C5%A5-8b6efd59-41ff-4743-87c8-0850a352a390
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Dramatické road movie o úteku v ústrety dospelosti – Už ťa nemám rád
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH
- 4.RTVS sa ohradzuje voči vyhláseniam Čekovského o predraženej výrobe diskusnej relácie Do kríža
- 5.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024