Hľadaj

Hypotekárny úver

Hypotekárny úver alebo skrátene ,,hypotéka“ je úver zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti, ktorý možno splácať maximálne 30 rokov. Je to dlhodobý úver, ktorý môžu banky poskytovať právnickým aj fyzickým osobám na nákup, výstavbu, zmenu dokončených stavieb a údržbu tuzemských nehnuteľností.[1]
Obsah

Kto môže požiadať o hypotéku

Hypotéku môže získať osoba, ktorá:[2]

- má 18 a viac rokov,

- je občanom SR s trvalým pobytom v SR alebo cudzinec s trvalým pobytom na území SR, pričom jeden so žiadateľov je občanom krajiny EÚ,

- má príjem zo závislej činnosti, podnikania alebo iný príjem, ktorý musí banke dokladovať.

 

Aké dokumenty potrebujem na vybavenie hypotéky

Dokumenty, ktoré je potrebné predložiť k žiadosti o hypotekárny úver, sa môžu líšiť podľa druhu hypotéky a podľa požiadaviek konkrétnej banky.

 

Najčastejšie vyžadovanými dokumentmi sú:

- dva doklady totožnosti (napríklad občiansky preukaz a vodičský preukaz, alebo občiansky preukaz a kartička poistenca),

- potvrdenie o príjme, (netreba predkladať, ak ide o príjem, ktorý sa dá overiť v Sociálnej poisťovni), [3]

- doklady k nehnuteľnosti slúžiacej na zabezpečenie úveru - znalecký posudok k nehnuteľnosti,

- doklady k účelu poskytnutia úveru - kúpna zmluva, stavebné povolenie či rozpočet k rekonštrukcii.[4]

 

Ako dlho trvá vybavenie a schválenie hypotéky

Posúdenie žiadosti po predložení všetkých potrebných dokladov je zvyčajne od 24 do 48 hodín. Schválenie hypotéky trvá približne 2 týždne.[5]

 

Úroková sadzba hypotéky

Úroková sadzba hypotekárneho úveru je fixovaná na určité obdobie, počas ktorého sa nemení. Zmeniť sa môže až po dobe fixácie, ktorú si klient zvolí pri žiadosti o úver, pričom na výber má 1-, 2-, 3-, 5-, 7-, 10-, 15- a 20-ročnú fixáciu úrokovej sadzby podľa druhu produktu jednotlivých bánk.[6]

 

Aké poplatky sú spojené so získaním hypotéky

Výška poplatku za poskytnutie úveru na bývanie je rôzna, závisí vždy od konkrétnej ponuky banky.[7]

 

Podmienky hypotéky

Podmienky hypotekárneho úveru sa v závislosti od banky a individuálnej situácie klienta líšia, no existujú všeobecné požiadavky, ktoré musia splniť všetci žiadatelia:

 

Vek: Minimálny vek pre podanie žiadosti o hypotéku je 18 rokov. Maximálny vek je zvyčajne 65 rokov, no niektoré banky schvaľujú hypotéky aj starším klientom.

 

Príjem: Žiadateľ o hypotéku musí mať preukázateľný príjem. Banka bude posudzovať výšku príjmu, jeho stabilitu a trvanie. Dôležitá je aj zadlženosť žiadateľa. Banky obyčajne vyžadujú, aby pomer celkových splátok k čistému príjmu žiadateľa o úver nepresiahol 50 %.

 

Nehnuteľnosť: Hypotéka sa poskytuje na financovanie kúpy, výstavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti. Nehnuteľnosť musí byť znaleckým posudkom ohodnotená na sumu, ktorá je dostatočná na pokrytie výšky hypotéky. Banka bude posudzovať aj právny stav nehnuteľnosti a jej vady.

 

Ďalšie podmienky: Niektoré banky vyžadujú od žiadateľov o hypotéku predloženie životného poistenia. V závislosti od typu hypotéky môže banka požadovať aj ručenie nehnuteľnosťou alebo iným majetkom.

 

Najvýhodnejšia hypotéka

Hľadáte tú najvýhodnejšiu hypotéku? Nebojte sa, nie ste sami. Výber hypotéky môže byť zložitý a zdĺhavý proces, preto je dôležité mať dostatok informácií a vedieť, na čo sa zamerať. Najvýhodnejšia hypotéka je bohužiaľ relatívny pojem, keďže závisí od vašich individuálnych potrieb a aktuálnych ponúk bánk.

 

Prinášame vám praktické tipy a rady, ako si vybrať tú najvýhodnejšiu hypotéku pre vaše potreby:

 

Porovnajte si ponuky rôznych bánk

Neuspokojte sa s prvou bankou, ktorú navštívite. Venujte čas porovnaniu úrokových sadzieb, poplatkov a podmienok hypoték od viacerých bánk. Pomôžu vám s tým online porovnávače hypoték, ako napríklad Finančný Kompas alebo HypoKalkulačka. Zvážte aj menej známe banky, ktoré niekedy ponúkajú akciové úrokové sadzby alebo iné benefity.

 

Zvážte nasledovné faktory:

Výška hypotéky: Koľko peňazí potrebujete požičať?

 

Doba splatnosti: Na ako dlho si chcete hypotéku vziať? Čím dlhšia doba splatnosti, tým nižšia bude mesačná splátka, ale na úrokoch preplatíte viac.

 

Úroková sadzba: Je to úrok, ktorý budete platiť z požičanej sumy. Porovnajte ponuky rôznych bánk a zvoľte si tú s najnižšou úrokovou sadzbou.

 

Poplatky: Banky si účtujú rôzne poplatky za spracovanie hypotéky, znalecký posudok, predčasné splatenie a podobne. Pred výberom hypotéky si tieto poplatky porovnajte.

 

Podmienky hypotéky: Niektoré hypotéky sú podmienené napríklad kúpou životného poistenia od danej banky. Dobre si prečítajte všetky podmienky hypotéky pred jej podpisom.

 

Hypotekárny úver pre mladých

Hypotekárny úver pre mladých je zvýhodnený typ úveru na bývanie, ktorý je určený pre mladých ľudí vo veku do 35 rokov.

 

V porovnaní s bežnými hypotékami ponúka viacero benefitov, medzi ktoré patria:

Daňový bonus: Mladí ľudia si po splnení podmienok môžu uplatniť daňový bonus z úrokov zaplatených z hypotéky. Výška bonusu môže dosiahnuť až 400 € ročne po dobu 5 rokov.

 

Nižšie úrokové sadzby: Niektoré banky ponúkajú mladým klientom nižšie úrokové sadzby na hypotekárne úvery.

 

Znížené poplatky: Banky často znížia alebo úplne odpustia poplatky za spracovanie hypotéky pre mladých klientov.

 

Podmienky hypotekárneho úveru pre mladých

Vek: Do 35 rokov ku dňu podania žiadosti o úver na bývanie (platí i pre ďalšieho dlžníka).

 

Príjem: Priemerný hrubý príjem žiadateľa v predchádzajúcom kalendárnom roku nesmie prekročiť 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve Slovenskej republiky počas predchádzajúceho štvrťroku.

 

Účel: Nadobudnutie, výstavba, rekonštrukcia bytu alebo rodinného domu na Slovensku.

 

Vlastné zdroje: Minimálna výška vlastných zdrojov je 10 % z hodnoty nehnuteľnosti.

 

Nehnuteľnosť: Nehnuteľnosť musí byť znaleckým posudkom ohodnotená na sumu, ktorá je dostatočná na pokrytie výšky hypotéky.

 

Ručenie: Niektoré banky vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou alebo iným majetkom.

 

Hypotekárny úver pre podnikateľov

Hypotekárny úver pre podnikateľov je špecifický typ úveru na bývanie, ktorý je určený pre SZČO a spoločnosti s ručením obmedzený. Na rozdiel od bežných hypoték pre zamestnancov má viacero odlišností, ako v podmienkach, tak aj v dostupných ponukách.

 

Podmienky hypotekárneho úveru pre podnikateľov

Dĺžka podnikania: Minimálna dĺžka podnikania sa u rôznych bánk líši, obyčajne sa však vyžaduje aspoň 12 mesiacov nepretržitého podnikania.

 

Daňové priznanie: Podnikateľ musí predložiť daňové priznanie za posledné dve zdaňovacie obdobia.

 

Príjem: Banka posudzuje príjem podnikateľa na základe jeho čistého zisku po zdanení. Niektoré banky akceptujú aj iné formy príjmov, ako napríklad tržby z podnikania.

 

Vlastné zdroje: Minimálna výška vlastných zdrojov je zvyčajne 10 % z hodnoty nehnuteľnosti.

 

Nehnuteľnosť: Nehnuteľnosť musí byť znaleckým posudkom ohodnotená na sumu, ktorá je dostatočná na pokrytie výšky hypotéky.

 

Ručenie: Niektoré banky vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou alebo iným majetkom.

 

 

Okrem splnenia všeobecných podmienok musia podnikatelia splniť aj špecifické požiadavky danej banky. Tieto požiadavky sa týkajú napríklad:

 

Oblasti podnikania: Niektoré banky neposkytujú hypotéky pre podnikateľov v rizikových oblastiach podnikania.

 

Stabilitu podnikania: Banka bude posudzovať stabilitu podnikania žiadateľa a jeho očakávaný budúci vývoj.

 

Zadlženosť: Podnikateľova celková zadlženosť nesmie presiahnuť stanovený limit.

 

 

Zdroje:

[1] Poistenie.sk. 2022. Hypotekárny úver. In Poistenie.sk, 2022. [cit. 2022-08-09]. Dostupné z: https://www.poistenie.sk/lexikon/hypotekarny-uver.

[2] [3] FK. 2022. Čo je hypotéka a pre koho je určená? In Financnykompas.sk, 2022. [cit. 2022-08-09]. Dostupné z: https://www.financnykompas.sk/clanok/co-je-hypoteka-a-pre-koho-je-urcena.

[4] [5] [7] VÚB. 2021. Schválenie hypotéky bankou a povinnosti po kúpe nehnuteľnosti v kocke. In Vub.sk, 2021. [cit. 2022-08-09]. Dostupné z: https://www.vub.sk/jednovubky/schvalenie-hypoteky/.

[6] Hypoúvery. 2022. Charakteristika hypotekárneho úveru. In Hypouvery.sk, 2022. [cit. 2022-08-09]. Dostupné z: https://www.hypouvery.sk/charakteristika-hypotekarneho-uveru/.

 

Prečítajte si tiež:
26.11.2024 Redakcia FinReport

UniCredi Bank opäť o niečo znížila úroky na svojich hypotékach

UniCredit Bank naposledy znižovala úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov pred dvomi mesiacmi. Už vtedy ako jedna z prvých na slovenskom ...

31.10.2024 Robert Juriš

Ceny starších bytov v Bratislave prudko vzrástli a blížia sa k historickým maximám

Ceny starších bytov v Bratislave vyleteli prudko hore, keď dosiahli priemernú cenovú úroveň 3 748 eur za meter štvorcový. V porovnaní s ...

30.10.2024 Redakcia FinReport

ČSOB je ďalšou banku, ktorá stlačila úrokové sadzby svojich hypoték pod 4 %

Na hypotekárnom trhu sa opäť začínajú diať veci. ČSOB k dnešnému dňu znovu znížila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. ...

8.10.2024 Roland Régely

Záujem o štátny príspevok na hypotéku zostáva nízky, doposiaľ ho využilo 17-tisíc ľudí

Bonifikácia hypoték už platí aj pre refinančné úvery, no ani táto skutočnosť nepriniesla dramatickú zmenu vo využívaní príspevku. ...

16.9.2024 Robert Juriš

Povodne: Kde žiadať o humanitárnu pomoc a ako nahlásiť poistnú udalosť

Slovensko má za sebou náročný víkend. Veľká voda si vybrala svoju daň. Mnohí ľudia majú poškodené svoje byty a rodinné domy, pod vodou ...

28.8.2024 Mário Špilberger

Banky: Kamenné, digitálne a neo – čo ponúkajú a aká je ich budúcnosť?

Slovenky a Slováci si majú z čoho vyberať. Účet si môžeme otvoriť v kamennej či digitálnej banke alebo aj v niektorej z neobánk. ...

8.8.2024 Redakcia FinReport

Niektoré hypotéky od Tatra banky majú od dnes nižšie úrokové sadzby

Po Slovenskej sporiteľni ako druhá banka na slovenskom trhu znížila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov aj Tatra banka. Zníženie ...

23.7.2024 Martin Jamnický

Na podanie žiadosti o pomoc pri splácaní hypotéky zostáva už len niekoľko dní

Občanov, ktorí potrebujú pomôcť so splácaním hypotekárneho úveru, je napokon menej, ako sa pôvodne očakávalo. Naopak, väčšina ...

4.7.2024 Mário Špilberger

Po rozvode je lepšie vypustiť spoludlžníka zo zmluvy, to však často býva komplikované

V minulom roku súdy na Slovensku rozviedli viac ako 8 200 párov, čo potvrdzuje fakt, že v posledných piatich rokoch sa zhruba každé tretie ...

1.7.2024 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky pri troj- a päťročnom fixe úrokovej sadzby

Najväčšia banka na slovenskom trhu po mesiaci opäť upravuje výšku úrokových sadzieb svojich hypotekárnych úverov. Úroky znížila v ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay