Globálne otepľovanie
Skleníkový efekt
Skleníkový efekt je prirodzený jav, ktorý je nevyhnutný pre život na Zemi. Atmosféra Zeme zachytáva slnečné žiarenie, čím udržiava teplotu planéty o približne 33 °C teplejšiu, ako by bola bez nej.
Bez skleníkového efektu by bola Zem oveľa chladnejšia, s priemernou teplotou okolo -18 °C. To by znemožnilo existenciu života, aký poznáme. Skleníkový efekt pomáha regulovať klímu Zeme a chráni nás pred extrémnymi teplotnými výkyvmi.
Ľudská činnosť, ako je spaľovanie fosílnych palív, odlesňovanie a priemyselná výroba, vedie k zvýšenému uvoľňovaniu skleníkových plynov do atmosféry. To zosilňuje skleníkový efekt a vedie k globálnemu otepľovaniu.
Globálne otepľovanie a ľadovce
Globálne otepľovanie, spôsobené emisiami skleníkových plynov z ľudskej činnosti, má za následok stúpanie priemerných teplôt na Zemi. To má ďalekosiahle následky pre celú planétu, vrátane ľadovcov.
Ako globálne otepľovanie ovplyvňuje ľadovce:
- Teplejšie teploty vedú k urýchlenému topeniu ľadovcov. Ľadové masy sa zmenšujú a ustupujú, čo vedie k stúpaniu hladiny morí a oceánov.
- Ľadovce strácajú na hrúbke a zmenšujú sa aj vertikálne. To ovplyvňuje ekosystémy závislé od ľadovcovej vody a môže viesť k nestabilite ľadovcových stien a k vzniku lavín.
- V dôsledku topenia sa do oceánov dostáva sladká voda z ľadovcov, ktorá ovplyvňuje oceánske prúdy a slanosť vody. To môže mať vplyv na morský život a globálne klimatické systémy.
Dôsledky topenia ľadovcov:
Stúpanie hladiny morí: To ohrozuje pobrežné oblasti a ostrovy, ktoré sa môžu ocitnúť pod vodou. Môže to viesť k záplavám, erózii a strate biotopov.
Zmeny v oceánskych prúdoch: To môže ovplyvniť globálne klimatické systémy a viesť k extrémnejším poveternostným javom, ako sú hurikány a suchá.
Ohrozenie biodiverzity: Ľadovce a ľadovcové toky sú dôležitým zdrojom vody pre mnoho rastlín a živočíchov. Ich ústup môže viesť k strate biotopov a vyhynutiu druhov.
Dôsledky globálneho otepľovania
Očakáva sa, že zvyšujúce sa koncentrácie skleníkových plynov budú mať významný vplyv na svetovú klímu v najbližších desaťročiach až storočiach. Dôkazy z dlhodobo monitorovacích štúdií naznačujú, že klíma je posledné desaťročia skutočne anomálna a že klimatické zmeny už ovplyvňujú fyziológiu, rozmnožovanie a fenológiu druhov.[5]
Na miestach, ako sú koralové útesy, hory a Arktída, sú mnohé druhy nútené presúvať sa alebo vymierajú v dôsledku zmeny klímy.[6] Zvýšené teploty vody a vzduchu sú spojené so zvýšenou frekvenciou bielenia koralov,[7] topenia permafrostu, ústupu ľadovcov a úbytku morského ľadu.[8] Ďalej sú prítomné častejšie vlny horúčav, nárast zrážok a búrok, zvýšená hladina morí (len za 100 rokov stúpla celosvetovo o 10-25cm) a takisto zvýšená frekvencia a intenzita mnohých extrémnych klimatických javov, kde patrí napr. výskyt tornád, povodní a pod.[9] Vo väčšom množstve sa vyskytujú aj lesné požiare.[10]
Dôsledky globálneho otepľovania pre človeka
Globálne otepľovanie má na ľudstvo a planétu Zem rozsiahle a hlboké dôsledky. Medzi najvýraznejšie patria:
Zvýšenie hladiny morí: V dôsledku topenia ľadovcov a ľadových štítov stúpa hladina morí, čo vedie k záplavám pobrežných oblastí, erózii a strate pôdy.
Extrémne poveternostné javy: Globálne otepľovanie vedie k častejším a silnejším búrkam, hurikánom, záplavám, suchám a vlnám horúčav. Tieto udalosti spôsobujú rozsiahle škody na majetku, infraštruktúre a úrode, ako aj straty na životoch.
Zmeny v zrážkových vzorcoch: Globálne otepľovanie ovplyvňuje aj zrážkové vzorce, čo vedie k suchám v niektorých oblastiach a k nadmerným zrážkam a záplavám v iných.
Ohrozenie potravinového zabezpečenia: Zmeny klímy ovplyvňujú poľnohospodársku produkciu, čo vedie k zníženiu výnosov a ohrozeniu potravinového zabezpečenia v mnohých častiach sveta. To môže viesť k hladu, podvýžive a sociálnym nepokojom.
Šírenie chorôb: Globálne otepľovanie umožňuje šírenie komárov a iných prenášačov chorôb do nových oblastí, čo vedie k nárastu chorôb ako malária, dengue a encefalitída.
Strata biodiverzity: Zmena klímy ničí biotopy a ohrozuje mnoho druhov rastlín a živočíchov. To má za následok narušenie ekosystémov a stratu biodiverzity.
Masová migrácia: Ľudia sú nútení opúšťať svoje domovy v dôsledku extrémnych poveternostných javov, stúpajúcej hladiny morí a nedostatku potravín a vody. To vedie k masovej migrácii a sociálnym nepokojom.
Zdravotné problémy: Globálne otepľovanie má priamy vplyv na ľudské zdravie, a to v dôsledku extrémnych poveternostných javov, zhoršenia kvality ovzdušia a šírenia chorôb.
Ekonomické dopady: Dôsledky globálneho otepľovania, ako sú extrémne poveternostné javy, stúpajúca hladina morí a zníženie poľnohospodárskej produktivity, majú značné ekonomické vplyvy.
Okrem týchto priamych dôsledkov má globálne otepľovanie aj mnoho nepriamych dôsledkov, ako sú sociálne nepokoje, konflikty a geopolitická nestabilita.
Globálne otepľovanie na Slovensku
Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sú klimatickými zmenami nadpriemerne postihnuté. Globálne otepľovanie sa prejavuje na našom území nárastom priemernej ročnej teploty vzduchu, čím sa Slovensko stáva teplejšie a suchšie.
Kľúčové fakty:
- Priemerná teplota na Slovensku sa za posledných 100 rokov zvýšila o 1,1 °C (v oblasti Bratislavy sa oteplilo až o 2 °C), čo je dvojnásobok globálneho priemeru.
- Najteplejších 12 rokov bolo zaznamenaných od 90. rokov 20. storočia.
- Očakáva sa, že do roku 2075 sa teplota na Slovensku môže zvýšiť o 2 až 4 °C.
- Extrémne poveternostné javy, ako sú vlny horúčav, sucho, povodne a búrky, sa stávajú čoraz častejšími a silnejšími.
Reakcia na globálne otepľovanie - zmierňovanie následkov (mitigácia)
Zmenu klímy možno zmierniť znížením emisií skleníkových plynov a posilnením prepadov, ktoré pohlcujú skleníkové plyny z atmosféry.[11] Väčšina scenárov a stratégií predpokladá výrazné zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov energie v kombinácii so zvýšením opatrení v oblasti energetickej účinnosti, ktoré by prinieslo potrebné zníženie emisií skleníkových plynov.[12] Na zníženie tlaku na ekosystémy a zvýšenie ich schopnosti pohlcovať uhlík by bolo potrebné vykonať zmeny aj v poľnohospodárstve a lesníctve,[13] napríklad zabrániť odlesňovaniu a obnoviť prírodné ekosystémy zalesňovaním.[14]
Riešenie klimatických zmien
Klimatické zmeny predstavujú pre našu planétu a jej obyvateľov obrovskú výzvu. Dobrou správou je, že stále existuje čas na zabránenie najhorším dopadom zmeny klímy, ak budeme konať teraz a rázne. Existuje mnoho riešení, ktoré môžeme implementovať na individuálnej aj systémovej úrovni.
Na individuálnej úrovni môžeme:
Znížiť emisie uhlíka - To môžeme urobiť jazdením menej, používaním verejnej dopravy, bicyklom alebo pešo, výberom energeticky efektívnych spotrebičov a žiaroviek, znížením spotreby mäsa a odpadu a recykláciou.
Investovať do obnoviteľných zdrojov energie - Môžeme investovať do solárnych panelov, veterných turbín alebo geotermálnej energie pre naše domovy alebo podporiť spoločnosti, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie.
Podporovať udržateľné podniky - Môžeme kupovať produkty od spoločností, ktoré sa zaviazali k udržateľnosti a ekologickým praktikám.
Zvýšiť povedomie - Môžeme sa rozprávať s priateľmi a rodinou o klimatických zmenách a povzbudiť ich, aby podnikli kroky.
Na systémovej úrovni potrebujeme:
Silné klimatické politiky - Vlády musia prijať politiky, ktoré podporujú obnoviteľné zdroje energie, zvyšujú energetickú účinnosť a znižujú emisie uhlíka.
Investície do výskumu a vývoja - Potrebujeme investovať do vývoja nových technológií, ktoré nám pomôžu znížiť emisie uhlíka a prispôsobiť sa zmene klímy.
Medzinárodná spolupráca - Klimatické zmeny sú globálny problém, ktorý si vyžaduje globálne riešenie. Krajiny musia spolupracovať na znižovaní emisií a budovaní odolnejšej budúcnosti.
[1] SHAFTEL, H. 2022. Overview: Weather, Global Warming and Climate Change, [online]. In Climate Change: Vital Signs of the Planet, 2022. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://climate.nasa.gov/resources/global-warming-vs-climate-change/.
[2] HOUGHTON, J. 2005. Global warming, [online]. In IOP Publishing Ltd, vol. 68, no. 8, 2005. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/0034-4885/68/6/R02/meta.
[3] RITCHIE, H. 2020. Sector by sector: where do global greenhouse gas emissions come from?, [online]. In Our World in Data. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://ourworldindata.org/ghg-emissions-by-sector.
[4] IPCC AR6 WG1 – Technical Summary, [online]. In IPCC, 2021. p 69. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/downloads/report/IPCC_AR6_WGI_TS.pdf.
[5] HUGHES, L. 2000. Biological consequences of global warming: is the signal already, [online]. In Trends in Ecology & Evolution, vol. 15, no. 2, p 56-61, 2000. Dostupné z: https://www.cell.com/trends/ecology-evolution/fulltext/S0169-5347(99)01764-4?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0169534799017644%3Fshowall%3Dtrue.
[6] EPA. 2017.Climate Impacts on Ecosystems, [online]. In US EPA, 2017. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://19january2017snapshot.epa.gov/climate-impacts/climate-impacts-ecosystems_.html.
[7] WILKINSON C. et al. 1998. Ecological and socioeconomic impacts of 1998 coral mortality in the Indian Ocean: an ENSO impact and a warning of future change?, [online]. In Ambio, vol. 28, no. 2. p 188-196. 1999; Dostupné z: http://www.reefcheck.org/wp-content/uploads/2020/07/Ambio1999.pdf.
[8] IPCC SROCC, 2019, [online]. In IPCC, 2019. p 18. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/sites/3/2019/12/SROCC_FullReport_FINAL.pdf.
[9] HOUGHTON J.T. 1995. Climate Change 1995: The Science of Climate Change: Contribution of Working Group I to the Second Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change, [online]. Cambridge: Cambridge University Press, 1996. 572p. Dostupné z: https://scholar.google.com/scholar?hl=en&q=Intergovernmental+Panel+on+Climate+Change+%28IPCC%29Houghton+J.T.+Climate+Change+1995%3A+The+Science+of+Climate+Change.+Cambridge+University+Press%2C%0A+1995.
[10] IPCC SRCCL, 2019, [online]. In IPCC, 2019. [cit. 2022-06-08]. p 7, 45. Dostupné z: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2019/11/SRCCL-Full-Report-Compiled-191128.pdf.
[11] IPCC AR5 SYR, 2014, [online]. In IPCC, 2014. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/ar4_syr_full_report.pdf.
[12] TESKE, S. 2019. Achieving the Paris Climate Agreement Goals: Global and Regional 100% Renewable Energy Scenarios with Non-energy GHG Pathways for +1.5°C and +2°C, [online]. 535s. DOI: 10.1007/978-3-030-05843-2. ISBN 978-3-030-05842-5. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-05843-2.
[13] LEVIN, K. 2019. How Effective Is Land At Removing Carbon Pollution? The IPCC Weighs In, [online]. In WRI (WRI), 2019. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://www.wri.org/insights/how-effective-land-removing-carbon-pollution-ipcc-weighs.
[14] HOEGH-GULDBERG, O. et al. 2018. Impacts of 1.5°C of Global Warming on Natural and Human Systems, [online]. In IPCC, 2018. 138p. [cit. 2022-06-08]. Dostupné z: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/sites/2/2019/05/SR15_Chapter3_High_Res.pdf.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Slovak Industry Vision Day 2024 prinesie nové príležitosti pre firmy
- 2.Porovnanie cien: Za plyn v budúcom roku zaplatíme viac, elektrina zdražie len minimálne
- 3.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 4.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 5.Septembrová inflácia na Slovensku dosiahla 2,6 %, zaostávame za priemerom eurozóny