Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC)
Aké výhody môžu mať digitálne meny?
- Hlavnou výhodou digitálnej meny by mala byť rýchlosť a spoľahlivosť transakcií bez väčších sprievodných nákladov. Ak väčšina obchodov alebo našich priateľov bude mať digitálnu peňaženku s digitálnou menou, budeme môcť platiť v priebehu niekoľkých sekúnd. To funguje do určitej miery aj teraz, rovnako, ako niektoré existujúce technológie, napríklad platby kartou, telefónom či smart zariadeniami v obchodoch, alebo platby pomocou QR kódov medzi priateľmi. Odstránili by sa však nevýhody existujúcich systémov – napríklad pre menšie obchody sú tieto transakcie pomerne drahé.
- Ďalšou výhodou môže byť náhrada za hotovosť v prípade, že používanie hotovosti výrazne poklesne a už nebude akceptované na niektorých miestach. Digitálna mena tak umožní platiť aj ľuďom, ktorí nemajú bankový účet.
- Digitálna mena tiež ponúka alternatívnu možnosť platieb v prípade, že by tradičné bankové platby z dôvodu technických problémov alebo kybernetických útokov neboli dostupné.
- Výhodou digitálnej meny centrálnej banky voči kryptomene je jej bezpečnosť zabezpečená dohľadom regulátora finančného trhu. Aj preto by CBDC v budúcnosti mohli vytvoriť alternatívu voči fiat menám, respektíve by mohli fungovať paralelne s nimi.
- Zostatky na účtoch digitálnej meny môžu byť úročené.[2]
Aké nevýhody môžu mať digitálne meny?
- Hlavnou nevýhodou digitálnej meny je strata anonymity. Vybrané osoby v centrálnej banke a orgány činné v trestnom konaní by mohli mať prístup k úplnej histórii transakcií – na rozdiel od platieb hotovosťou, ktoré sú úplne anonymné.
- Digitálne meny môžu predstavovať aj riziko pre finančnú stabilitu v krajine. Pokiaľ by šlo o digitálnu menu vytvorenú centrálnou bankou, posilnila by sa úloha centrálnej banky a oslabili by sa komerčné banky – tie by boli o to viac závislé na likvidite od centrálnej banky.
- Tiež sa môžu zrýchliť výbery z účtov. To znamená, že prípadné útoky na banky môžu byť rýchlejšie.
- Zahraničná či súkromná digitálna mena môže tiež oslabiť domáci finančný systém, pričom táto digitálna mena nebude pod kontrolou domáceho dohľadu nad finančnou stabilitou.
- Rizikom digitálnych mien je aj možné pomalé prijatie tejto formy peňazí v spoločnosti. Keby si iba malá časť ľudí vytvorila digitálne peňaženky, nebolo by pre ostatných motivujúce pridať sa k nim – platby digitálnou menou by neboli pohodlnejšie.[3]
[1] NBS. 2021. Kryptoaktíva a digitálne euro: Prieskum 2021. In Nbs.sk [online]. [cit. 2023-02-13]. ISSN 2730-0056. Dostupné z: https://nbs.sk/dokument/e7c683b5-f817-4abf-bd4d-34d19081f707/stiahnut/?force=false
[2] [3] NBS. 2020. Téma NBS: Potrebujeme a chceme digitálne peniaze? In Nbs.sk [online]. [cit. 2023-02-13]. Dostupné z: https://nbs.sk/aktuality/tema-nbs-potrebujeme-a-chceme-digitalne-peniaze/
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Noc světových vánočních melodií 16. decembra 2024 - 20. januára 2025
- 2.WAVE Festival: Halloween - Trenčín 31. októbra 2024
- 3.LADY CARNEVAL - Největší hity božského Káji 23. novembra 2024
- 4.Fico: Súčasná vláda nemala doteraz žiadnu väčšiu aféru
- 5.Peňaženky na digitálne euro by sa v ideálnom prípade mohli objaviť už v roku 2025