Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Aktíva

Aktíva sú finančným pojmom, ktorý označuje všetok majetok, ktoré má subjekt (napríklad firma, jednotlivec, organizácia) k dispozícii a ktoré môže využiť na dosiahnutie svojich cieľov a zámerov. Aktíva reprezentujú všetko, čo má hodnotu a čo je vlastnené alebo kontrolované daným subjektom.
Obsah

Kategórie aktív

Aktíva môžeme rozdeliť do rôznych kategórií, pričom najčastejšie kategórie zahŕňajú:


 

Nehnuteľné aktíva (fixed assets): Tieto aktíva zahŕňajú majetok, ktorý nie je určený na rýchlu konverziu na hotovosť a ktorý slúži dlhodobo. Patria sem napríklad budovy, pozemky, stroje a vybavenie.

 

Pohyblivé aktíva (current assets): Tieto aktíva zahŕňajú majetok, ktorý je ľahko konvertovateľný na hotovosť a je bežne využívaný pri bežných prevádzkových aktivitách. Patria tu napríklad hotovosť, bankové účty, zásoby (napríklad suroviny a materiály) a pohľadávky od zákazníkov.

 

Finančné aktíva (financial assets): Tieto aktíva zahŕňajú investície do finančných nástrojov, ako sú akcie, dlhopisy, bankové vklady a iné cenné papiere.

 

Intelektuálne aktíva (intangible assets): Sú to aktíva, ktoré nemajú hmotnú formu, ale majú hodnotu, napríklad patentové práva, obchodné značky, autorské práva a know-how.

 

Ostatné aktíva: Sú to rôzne iné hodnoty, ktoré nie sú zahrnuté v predchádzajúcich kategóriách, ako sú napríklad zálohy, investície do nehnuteľností a podobne.

 

 

Výhody a nevýhody aktív

Aktíva majú svoje výhody a nevýhody, a tieto sa líšia v závislosti od typu aktív a situácie subjektu. Tu je prehľad niektorých z výhod a nevýhod aktív:

 

 

Výhody aktív

 

Zdroj hodnoty: Aktíva predstavujú hodnotu pre subjekt, ktorú môže využiť na financovanie svojich operácií, investícií a rastu.

 

Možnosť generovania príjmov: Niektoré aktíva, ako napríklad investície do finančných nástrojov alebo nehnuteľnosti, môžu generovať príjmy vo forme dividend, úrokov alebo prenájmov.

 

Zabezpečenie pre pôžičky: Aktíva môžu slúžiť ako zabezpečenie pre pôžičky a úvery, čo môže umožniť subjektu získať prístup k financovaniu za výhodnejších podmienok.

 

Diverzifikácia portfólia: Investície do rôznych typov aktív môžu pomôcť subjektu diverzifikovať svoje portfólio a minimalizovať riziko.

 

Použitie ako páka: Aktíva môžu byť využité na zvýšenie finančnej páky subjektu a získanie prístupu k väčším finančným zdrojom.

 

 

Nevýhody aktív

 

Riziko straty hodnoty: Hodnota niektorých aktív, najmä finančných aktív a nehnuteľností, môže kolísať a podliehať stratám v dôsledku trhových fluktuácií.

 

Depresiácia: Fyzické aktíva, ako stroje a vozidlá, môžu strácať na hodnote v dôsledku opotrebenia a technologických zastaraní. Depresiácia môže vyžadovať dodatočné investície do údržby alebo nahradenia aktív.

 

Líšiaca sa likvidita: Niektoré aktíva sú menej likvidné než iné, čo znamená, že ich nie je ľahké rýchlo premeniť na hotovosť. To môže spôsobiť problémy pri financovaní krátkodobých potrieb.

 

Správa a údržba: Aktíva vyžadujú správu, údržbu a starostlivosť, čo môže byť spojené s nákladmi a časovými záväzkami.

 

Záväznosti pri zabezpečení: Ak sú aktíva použité ako zabezpečenie pre pôžičky, subjekt môže byť náchylný na riziko straty aktív v prípade nesplnenia dlhu.

 

Je dôležité mať na pamäti, že výhody a nevýhody aktív sa líšia podľa konkrétnych okolností a cieľov subjektu. Správne riadenie aktív a ich diverzifikácia môže pomôcť minimalizovať nevýhody a využívať výhody v súlade s finančnou stratégiou subjektu.

 

 

Prečítajte si tiež:
26.3.2024 Redakcia FinReport

J&T ARCH sa stal najväčším fondom v Česku a na Slovensku

Fond kvalifikovaných investorov J&T ARCH INVESTMENTS uzavrel rok 2023 s objemom aktív vo výške 55,08 miliardy korún (teda 2,23 miliardy eur), a ...

5.2.2024 Dominik Horváth

Škandál za 3,5 miliardy dolárov sa možno raz dočká rozuzlenia

Krádež storočia. Namiesto pomoci ázijskej krajine – Malajzii prišlo k masívnej korupcii na najvyšších miestach a k presúvaniu peňazí z ...

21.10.2023 Redakcia FinReport

JPMorgan vyvinul tokenizačnú aplikáciu na báze blockchainu

Finančná spoločnosť JPMorgan Chase transformovala akcie fondov peňažného trhu na tokeny. Jej zámerom je vykonávať mimoburzový obchod s ...

10.8.2023 Redakcia FinReport

Zisk skupiny Generali v prvom polroku tohto roku predstavuje 2,33 miliardy eur

Skupina Generali dosiahla v prvom polroku tohto roku upravený čistý zisk 2,33 miliardy eur. Prevádzkový výsledok skupiny presiahol 3,7 miliardy ...

19.7.2023 Redakcia FinReport

V správe aktív slovenskej správcovskej spoločnosti IAD Investments sú už dve miliardy eur

Najstaršia slovenská správcovská spoločnosť IAD Investments má v správe svojich aktív už dve miliardy eur. Prvú miliardu dosiahla na ...

17.7.2023 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov v prvom štvrťroku 2023 prekonali objem 2,5 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Na popularite čoraz viac získavajú aj realitné fondy, ...

24.5.2023 Martin Jamnický

Analýza NBS: Takto sú na tom slovenské domácnosti v súvislosti s financiami a svojou spotrebou

Národná banka Slovenska publikovala výsledky štvrtej vlny zisťovania o financiách a spotrebe domácností. Vyplýva z neho, že slovenské ...

19.4.2023 Eva Sadovská

Pred takmer 250 rokmi vznikol prvý investičný fond na svete. Ako sa dnes fondom darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774, teda takmer pred 250 rokmi, založil historicky prvý investičný fond. ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank

Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank ...

20.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – začíname akciami (1. časť)

Finančné aktíva zažívajú ťažký rok. Niet sa čomu čudovať, negatív je hneď niekoľko. Od vojny na Ukrajine, cez rastúcu infláciu až ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay