Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna
Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. máju tak bolo vyplatených 46 297 podnikateľov, ktorí celkovo dostali 42,2 milióna eur. Pritom najväčšiu sumu, 5,3 milióna eur, získal bratislavský Volkswagen. Údaje za marec však ešte nie sú kompletné.

Zdroj: Transparency International Slovensko (foto: Volkswagen Slovakia)
Najviac peňazí pre automobilový priemysel
„Až sedem z desiatich najväčších prijímateľov pomoci sú firmy z autopriemyslu,“ uviedlo združenie Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti. Okrem Volkswagenu ide o firmy ako Continental Matador Rubber (približne 602-tisíc eur), Jaguar Land Rover Slovakia (407-tisíc eur), Matador Automotive Vráble (224-tisíc eur). Do prvej desiatky sa však dostala aj spoločnosť U. S. Steel Košice (257 tisíc eur).
Veľké sumy prišli na účet aj elektrotechnickým, obuvníckym fabrikám, tipovacím spoločnostiam, maloobchodom aj dopravným firmám. Napríklad obuvnícka firma Gabor dostala 171-tisíc eur, stávkové kancelárie Niké 159-tisíc eur a Fortuna 140-tisíc eur, dopravná firma ARRIVA Nitra 109-tisíc eur.
Kúpele, hotely, rekreačné strediská
O pomoc požiadali prirodzene aj spoločnosti v cestovnom ruchu, najväčšie z nich dostala Tatry Mountain Resorts, a to 301-tisíc eur. Pomoc od štátu žiadali aj kúpele a rekreačné strediská, ktoré boli zatvorené zo zákona. Napríklad Trenčianske kúpele aj Thermalpark DS získali zhodne 29-tisíc eur.
Menšie sumy dostali aj rôzne iné organizácie a zariadenia. Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike 4 300 eur, ale aj viaceré cirkevné školy, či súkromné základné a materské školy.
Ktorí podnikatelia dostali pomoc a akú vysokú, zistíte vo verejne dostupnej excelovskej tabuľke, ktorú zverejnilo Transparency International Slovensko na svojej facebookovej stránke.
Dva a pol tisíc žiadateľov dostalo menej ako 100 eur
Živnostníci dostali výrazne nižšie sumy. „Viac ako 90 percent prijímateľov dostalo za marec menej ako tisíc eur,“ doplnila organizácia TIS. Takmer 2,5-tisíc žiadateľov dostalo sumu menšiu ako 100 eur. Najnižšia formy pomoci bola 0,96 eura pre spoločnosť Murcass, ktorá sa zaoberá montážou a údržbou rádiostaníc.
Údaje žiadali na základe infozákona
TIS si vyžiadalo údaje za marec na základe infozákona od Ústredia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a zverejnilo ich na svojej webovej stránke.
„Hoci už takmer desať rokov platí pravidlo, že štát míňa peniaze len pod podmienkou zverejnenia zmlúv s konkrétnym partnerom, plnením aj sumou, pri koronakríze je to inak,“ vysvetlili prečo žiadali údaje.
Ústredie totiž vypláca pomoc tak, že uzatvára jednotné formy zmlúv s nominálnou sumou 0 eur. Dôvodom je veľký objem zmlúv. Podľa organizácie sa tak však obchádza zmysel zverejňovania zmlúv.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 2.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 3.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 4.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 5.INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS