Zmeny v Zákonníku práce: Práca z domu má jasné pravidlá a zamestnanci si vyberú formu stravovania
Zákonník práce, ktorý je najdôležitejším právnym rámcom pre oblasť zamestnanosti, prešiel ďalšími zásadnými zmenami. Podrobnejšie sa venuje práci z domu a telepráci, téme stravných lístkov, spôsobu výpovede zamestnancovi, ktorý dovŕšil 65 rokov, či spôsobu fungovania odborových organizácií. Časť z noviniek začne platiť už od začiatku marca 2021.
Foto: Shutterstock
Práca z domu a telepráca
Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré sa dotknú trhu práce, je podrobnejšia úprava práv a povinností zamestnanca a zamestnávateľa pri domáckej práci (home office) alebo telepráci. V novom znení zostalo zachované rozdelenie na domácku prácu, respektíve teleprácu, ktorá je vykonávaná pravidelne, a na príležitostnú prácu z domu.
„Ak zamestnanec vykonáva prácu príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa, alebo po dohode s ním z domácnosti zamestnanca, v tomto prípade sa väčšina úpravy domáckej práce, respektíve telepráce, neuplatní,“ vysvetľuje právnik na oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko Pavol Kundrik.
Na výkon domáckej práce alebo telepráce sa bude vyžadovať dohoda zamestnávateľa so zamestnancom v pracovnej zmluve. V nej sa stanoví, či sa tento druh práce bude vykonávať v celom rozsahu, alebo sčasti na mieste, ktoré si určí zamestnanec.
V zmluve bude rovnako dôležité dohodnúť aj rozsah domáckej práce alebo telepráce, alebo minimálny rozsah výkonu práce zamestnanca na pracovisku zamestnávateľa. To však len v prípade, ak sa domácka práca alebo telepráca nemá vykonávať iba z domácnosti zamestnanca.
Zmeny sa dotknú aj pracovného času. „Firma sa môže so zamestnancom dohodnúť, že pri domáckej práci alebo telepráci si zamestnanec bude sám rozvrhovať pracovný čas v rámci celého týždňa, alebo bude pracovať v pružnom pracovnom čase,“ hovorí P. Kundrik.
Ak bude zamestnanec v rámci domáckej práce alebo telepráce pracovať z domu, mal by mu zamestnávateľ uhradiť preukázateľne zvýšené výdavky spojené s použitím vlastného náradia, vlastného zariadenia a vlastných predmetov, ktoré k práci z domu potrebuje. Zároveň platí, že pracovník má v rámci domáckej práce a telepráce takzvané právo na odpojenie.
Stravné lístky alebo hotovosť
Najdiskutovanejšou témou, ktorú prináša novela Zákonníka práce, je poskytovanie stravných lístkov alebo finančného príspevku. Po novom si zamestnanec bude môcť zvoliť jednu z týchto možností.
„Zamestnanec je pritom viazaný svojím výberom počas 12 mesiacov odo dňa, odkedy si danú možnosť vybral,“ spresňuje P. Kundrik. V prípade, že si zamestnanec vyberie finančný príspevok, ten je oslobodený od dane z príjmu.
Dôležité je však upozorniť, že možnosť voľby majú len takí zamestnanci, ktorých zamestnávateľ nezabezpečuje stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v inom, zmluvnom zariadení.
V prípade, že zamestnávateľ uzavrel dohodu s poskytovateľom stravných lístkov do 1. marca tohto roku, alebo od 1. marca 2021 do 31. decembra 2021, zamestnávateľ nie je povinný postupovať podľa novej úpravy. Najdlhšie však do konca roku 2021.
Ďalšie zásadné zmeny
Novela Zákonníka práce umožňuje zamestnávateľovi využiť aj nový výpovedný dôvod. „Zamestnávateľ bude môcť dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu, že zamestnanec dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok. Takýto zamestnanec však bude mať nárok na odstupné ako pri výpovedi pre nadbytočnosť,“ hovorí P. Kundrik.
V Zákonníku práce bol zmenený aj spôsob fungovania odborových organizácií u zamestnávateľov. Ide o reakciu na zakladanie špekulatívnych odborových organizácií, keď existovali pochybnosti, či odborová organizácia vôbec nejakých zamestnancov danej spoločnosti zastupuje.
Po novom je zamestnávateľ povinný umožniť pôsobenie odborovej organizácie na pracovisku, len ak medzi zamestnancami v pracovnom pomere sú členovia tejto odborovej organizácie. V prípade pochybností je tento stav oprávnený preveriť nezávislý rozhodca.
Novelou došlo aj k zmene zákona o kolektívnom vyjednávaní, z ktorého boli vypustené všetky ustanovenia týkajúce sa reprezentatívnych kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Išlo o rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na iných zamestnávateľov v rámci daného sektora, ktorí ich predtým nepodpísali, a teda neboli zmluvnou stranou zmluvy.
Zákonník práce po novom:
- definuje pojem „zamestnanec trvale sa starajúci o dieťa“ kvôli spresneniu nároku na dovolenku v dĺžke päť týždňov,
- spresňuje postup predlžovania skúšobnej lehoty pri prekážkach v práci na strane zamestnanca,
- spresňuje používanie pružného pracovného času pri pracovných cestách,
- spresňuje dĺžku dovolenky zamestnanca trvale sa starajúceho o dieťa (ak začal so starostlivosťou počas roka),
- ustanovuje drobné úpravy výkonu práce zo strany maloletých a študentov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Páchatelia extrémistickej trestnej činnosti preferujú anonymitu internetu, správa poukazuje aj na radikalizáciu mládeže
- 2.Vo vesmíre nastal enormný a silný výbuch, po ktorom zostala v kope galaxií obrovská ryha
- 3.Ako fungujú kryptomeny? (Otázky a odpovede)
- 4.Muž šoféroval v čase zadržania vodičského preukazu, policajti uňho našli aj vrecúško s neznámou bielou látkou
- 5.Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?