Život v roku 2050 bude horší ako ten súčasný, máme hneď niekoľko environmentálnych problémov
Väčšina Slovákov si myslí, že v roku 2050 sa nám bude na Zemi žiť horšie ako v súčasnosti. Túto hrozivú prognózu odhalil výsledok rozsiahleho prieskumu, ktorý iniciovala spoločnosť McDonald's, aby zistila, ako Slováci vnímajú problematiku udržateľnosti a ochrany životného prostredia.

Foto: Shuttesrtock
Približne tretina opýtaných si myslí, že životné prostredie na Slovensku sa nachádza v zlom stave. Čiastočne sa k nim prikláňa aj 64 % respondentov s názorom, že životné prostredie by na tom mohlo byť aj lepšie. Iba 3 % Slovákov tvrdia, že životné prostredie je na tom výborne, čo svedčí o výraznej potrebe aktivácie udržateľnejších riešení.
Hromadíme odpad, rúbeme lesy a znečisťujeme rieky
Aj malá krajina, akou je Slovensko, má svoje environmentálne výzvy, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ľudí, zvieratá, rastliny a krajinu. Prieskum identifikoval niekoľko environmentálnych problémov, ktoré Slováci veľmi intenzívne vnímajú.
Až 83 % Slovákov považuje za najväčší problém najmä hromadenie a skládkovanie odpadu. V tesnom zástupe sa drží rúbanie stromov a odlesňovanie (80 %), znečistenie vôd (75 %), výskyt škodlivých látok, chemikálií a pesticídov v okolí (72 %), únik odpadových vôd do prírody (72 %) či vymieranie včiel (70 %).
Približne dve tretiny opýtaných uviedli aj nedostatočnú recykláciu, ničenie poľnohospodárskej pôdy, zmenšujúcu sa biodiverzitu v mestách, plytvanie pitnou vodou a znečistenie ovzdušia.
Slováci chcú triediť odpad a neplytvať jedlom
Prechod na udržateľnejší spôsob života sa spočiatku môže zdať nekomfortný, no iná cesta k lepšej budúcnosti už dnes nevedie. Dobrou správou je, že mnohí Slováci za posledné roky rýchlo naskočili na vlnu zodpovedného a ekologického správania sa. Viac si uvedomujú dôležitosť svojho konania a dokazujú to aj výsledky prieskumu.
Až deväť z desiatich opýtaných si myslí, že svojím prístupom môžu stav prírody zlepšiť. Väčšina z nich pre ochranu prírody aj niečo robí. Až 94 % opýtaných deklaruje triedenie odpadu v domácnostiach, 88 % Slovákov sa snaží neplytvať jedlom a 86 % sa zameriava na šetrenie vodou. Obmedzovaním igelitových tašiek (84 %) a nosením vlastnej znovupoužiteľnej fľaše (72 %) chcú Slováci pozitívne vplývať na spomenuté hromadenie odpadkov.
Dôraz na lokálne potraviny a menej plastových obalov
Dve tretiny opýtaných dávajú prednosť lokálnym potravinám, snažia sa znižovať svoju celkovú spotrebu a obmedzujú využívanie jednorazových obalov. Z prieskumu rovnako vyplynulo, že polovica z nás sa snaží uprednostňovať jazdu MHD pred jazdou autom a až 48 % Slovákov nakupuje veci z druhej ruky.
„Z prieskumu tiež vyplynulo, že Slováci sa intenzívne zaujímajú aj o obaly na jedlo. Pre 4 z 10 je dôležité, v akom obale dostanú objednané jedlo a 36 % opýtaných sa snaží objednávať tam, kde ho dostanú v ekologicky šetrnejšom obale. Časť respondentov tiež uprednostňuje prevádzky s recyklovateľnými téglikmi,“ hovorí David Schovánek, sociológ z agentúry Behavio, ktorá prieskum pre McDonald's zrealizovala. Práve táto spoločnosť už takmer dve dekády triedi odpadky vo svojich prevádzkach a v súčasnosti mení svoje obaly za také, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Spoločnosť Positive digitalizáciou finančného trhu vlani ušetrila 53 ton papiera a teraz vysádza aj nové stromy
- 3.Slovenský investor dosiahol od roku 2017 kumulovaný výnos 13,3 %, no na infláciu to nestačí
- 4.Záujem o hypotéky je najnižší za posledných 10 rokov, úroky sú najvyššie od roku 2014
- 5.Od 1. júna 2023 sa zmenia príplatky za prácu cez víkendy a v noci. O koľko sa zvýšia?