Zdieľaná ekonomika má v EÚ miliardový rozsah, môže ďalej rásť
Zdieľaná ekonomika je čoraz väčším fenoménom, efektívnejšie využívanie majetku je medzinárodným trendom. Rastúci význam zdieľaných služieb potvrdzujú konkrétne údaje, a tento segment by mal naďalej rásť, hoci naráža na nepripravenú legislatívu. Napriek tomu majú zdieľané služby potenciál ďalej rásť.
Zdroj foto: Shutterstock
Miliardy eur ročne
Základom fungovania zdieľanej ekonomiky sú takzvané peer-to-peer platformy, teda aplikácie, ktoré medzi sebou prepájajú na jednej strane dopyt, na druhej ponuku. Z údajov Európskej komisie vyplýva, že online peer-to-peer platformy v dvadsiatich ôsmich krajinách EÚ ročne využije 191 miliónov ľudí. Prostredníctvom týchto platforiem ľudia ročne minú 27,9 miliardy eur. Do týchto údajov vstupujú platformy poskytujúce služby v oblasti predaja tovarov, požičiavanie tovarov, zdieľanie ubytovania, zdieľanie jázd a taktiež aj špeciálne zamestnania.
Najzásadnejší podiel tvorí v EÚ ubytovanie. Na približne rovnakej úrovni sú podľa EK dopravné služby spolu s crowdfundingovými službami a úvermi. S pohľadu špeciálnych zamestnaní sa poskytujú napríklad doručovacie služby, IT služby, práce v domácnosti, ale napríklad aj konzultačné služby.
Tieto platformy často nie sú veľké, absolútna väčšina platforiem je relatívne menšia. EK analyzovala 485 platforiem, 20 najväčších z nich, teda 4 %, majú viac ako 100-tisíc unikátnych návštevníkov denne. Až 81 % platforiem je malých, prípadne stredných, teda majú menej ako desaťtisíc unikátnych návštev denne.
Bezpečnosť
Zástancovia moderných platforiem zdieľanej ekonomiky upozorňujú na to, že úspešné projekty majú vytvorené vlastné mechanizmy, ktoré triedia a selektujú kvalitných a nekvalitných poskytovateľov služieb. Zo štúdie EK vyplýva, že spomedzi takmer päťstovky sledovaných platforiem má ratingový systém a systém recenzií približne polovica (52 %). Zároveň iba 25 % platforiem kontroluje údaje používateľov a overuje ich identitu.
„Ak sa bude klásť väčší dôraz na používanie vecí, nie na ich vlastníctvo, môže to znamenať, že ľudstvo spotrebuje menej zdrojov.“
Okrem toho je otázne aj to, akým spôsobom poskytovatelia a klienti tieto systémy využívajú. Iba 40 % klientov a poskytovateľov služieb pracuje so systémami spätnej väzby pravidelne. Zároveň podľa zistení EK iba 20 % klientov, ktorí zaznamenali určitý problém pri poskytovaní služby, odošle negatívne hodnotenie.
Potenciál
Zdieľaná ekonomika pritom má potenciál rásť v podstate exponenciálne. Zo štúdie EK zverejnenej v roku 2017 vyplýva, že o kolaboratívnej ekonomike počula len polovica Európanov. Zároveň nejakú z platforiem podľa údajov EK použil v roku 2015 len jeden zo šiestich Európanov. Na Slovensku to bolo 14 %. Najväčšiu popularitu mali služby zdieľanej ekonomiky vo Francúzsku. V tejto krajine ich v roku 2015 použilo 36 %.
„Základnou myšlienkou kolaboratívneho hospodárstva je zužitkovať kapitál, ktorý sa nevyužíva, alebo len veľmi málo... Charakteristické pre tieto služby je to, že sa pritom nemení majiteľ,“ hovorí EK.
Ekológia
Dôležitý môže byť aj ekologický rozmer služieb zdieľanej ekonomiky. Menší počet viac vyťažených áut potenciálne znižuje ekologickú náročnosť automobilovej dopravy. Spoločnosť Munich Re upozorňuje na to, že ak sa bude klásť väčší dôraz na používanie vecí, nie na ich vlastníctvo, môže to znamenať, že ľudstvo bude spotrebovať menej zdrojov. Každoročne sa na svete sleduje takzvaný Earth Overshoot Day, teda deň, keď ľudstvo vyčerpá všetky zdroje, ktoré mali byť k dispozícii na celý rok. V roku 2017 bol týmto dňom 2. august. V podstate celú tretinu roka ľudstvo žilo „na dlh“.
Ekologickejšie by mohlo byť aj zdieľané bývanie. Spoločnosť Airbnb si ešte v roku 2014 nechala vypracovať štúdiu od spoločnosti Cleantech Group, ktorej výsledky hovoria o efektívnejšom využívaní existujúcich zdrojov. Hostia ubytovaní v rámci Airbnb, podľa spoluzakladateľa spoločnosti Joea Gebbiu, spotrebujú v Severnej Amerike o 63 % energie menej ako hoteloví hostia. V Severnej Amerike len počas jedného roka podľa spoločnosti Airbnb ušetria vodu v objeme 270 bazénov olympijských rozmerov. Firma zároveň tvrdí, že jej hostia vyprodukujú menej skleníkových plynov, „ušetrený“ objem má byť porovnateľný s množstvom emisií, ktoré v premávke vyprodukuje 33-tisíc áut.
V Európe sa má počas jedného roka ušetriť voda v objeme 1 100 olympijských bazénov a skleníkové plyny, ktoré v doprave vyprodukuje 200-tisíc áut. Tieto zistenia však vyplývajú zo spracovania približne 8 000 dotazníkov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Toto sú najčastejšie povinnosti súvisiace s uplatnením si nároku na sirotský dôchodok
- 3.Zlato dosiahlo nový rekord 2 550 dolárov za uncu a s prehľadom prekonáva akcie
- 4.Nemecké voľby odštartujú novú éru v politike a ekonomike. Viac peňazí pôjde do digitalizácie a zelených projektov
- 5.Ukrajinský minister zahraničia Kuleba vyzval Západ na rozhodnejšiu pomoc, dôvod sú smrteľné ruské útoky