Zamestnávatelia môžu po novom zamestnávať cudzincov v nedostatkových povolaniach jednoduchšie
Slovensko dlhodobo eviduje množstvo profesií s nedostatočným dopytom zo strany domáceho obyvateľstva. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny preto zverejnilo nový zoznam nedostatkových povolaní, pričom na týchto pracovných pozíciách môžu zamestnávatelia uplatniť zrýchlený režim zamestnávania cudzincov z tretích krajín.

Foto: Shutterstock
Zoznam nedostatkových povolaní
Slovensko eviduje dlhodobý nedostatok pracovníkov najmä v zdravotníckych profesiách, IT sektore či kamiónovej doprave. Vo viacerých profesiách neexistuje perspektíva na naplnenie potrieb trhu práce zo strany domáceho obyvateľstva. Preto je v záujme hospodárskeho rastu Slovenskej republiky žiaduce, aby nedostatkové profesie obsadila pracovná sila zo zahraničia.
Napríklad v Bratislavskom kraji je najväčší dopyt po strojárskych špecialistoch, zdravotných sestrách, vodičoch, operátoroch a kuchároch. Aj v Prešovskom kraji chýbajú strojárski špecialisti, ale tiež všeobecní lekári, nastavovači CNC strojov, obrábači kovov a programátori. V Banskobystrickom kraji sú to zase najmä zdravotné sestry, montážni pracovníci, stavbári a vodiči.
Zoznam nedostatkových povolaní slúži na zrýchlené administratívne konanie pri zamestnávaní štátnych príslušníkov tretích krajín. Pre výkon nedostatkových zamestnaní vydá príslušný úrad práce potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta bez prihliadnutia na situáciu na trhu práce.
Možnosť pre všetky okresy
Do januára 2023 platila podmienka, že miesto výkonu práce muselo byť v okrese s nižšou ako 5 %-nou mierou nezamestnanosti. Keďže nedostatkové profesie často nie je možné obsadiť vhodným uchádzačom ani v okresoch s vyššou mierou nezamestnanosti, túto podmienku novela zákona o službách zamestnanosti zrušila. Od 1. januára 2023 teda zamestnávatelia môžu zamestnávať cudzincov v nedostatkových povolaniach v úplne všetkých okresoch Slovenska.
V praxi to znamená, že zamestnávateľ môže zamestnať cudzinca v nedostatkových povolaniach vo všetkých okresoch, ak takýmto postupom zamestná najviac 30 % zamestnaných štátnych príslušníkov tretej krajiny. Títo ľudia môžu pracovať už počas rozhodovania o ich pobyte, cieľom je snaha o ich zaškolenie počas predĺženého obdobia 8 týždňov.
Ako si udržať pracovnú silu
Ak si bude chcieť cudzinec obnoviť pobyt, aby mohol vykonávať tú istú prácu, nebude sa už vykonávať test trhu práce. To znamená, že zamestnávateľ nebude musieť nahlásiť pracovné miesto 20 dní vopred, postačí jeho nahlásenie najneskôr v deň podania žiadosti o obnovu pobytu.
Tento zamestnanec navyše bude môcť vykonávať svoju prácu aj počas obdobia rozhodovania o jeho žiadosti. Táto úprava umožní udržať pracovnú silu v rovnakom zamestnaní, čo je žiaduce v nedostatkových povolaniach.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny bude každý štvrťrok aktualizovať zoznam nedostatkových povolaní a zverejní ho na svojom webovom sídle.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení