Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zamestnanecký pomer, rôzne dohody aj živnosť. Spôsobov, ako môžu študenti pracovať, je viac

Ján Beracka Ekonomika Poslať

Zamestnávanie študentov má pre firmy aj mladých ľudí význam. Spôsobov, ako zamestnať študentov, je niekoľko. Z rôznych foriem vzájomného vzťahu vyplývajú rôzne povinnosti a nie všetky možnosti sú rovnako výhodné.

Ako zamestnať študenta

Foto: shutterstock

Zamestnávatelia môžu zamestnať študentov, ktorí ukončili povinnú desaťročnú školskú dochádzku a dovŕšili 15 rokov. Ako ich najlepšie zamestnať, aby to vyhovovalo obom stranám? Základné možnosti ponúka Zákonník práce: pracovnú zmluvu, dohodu o brigádnickej práci študenta, dohodu o pracovnej činnosti, dohodu o vykonaní práce. Ale spolupracovať so študentmi sa dá aj inak, napríklad môžu mať živnosť, alebo v prípade nezávislej činnosti sa dá využiť zmluva o dielo. Najvýhodnejšia forma závisí od toho, akú prácu študent vykonáva a koľko za ňu dostáva. 

Pracovná zmluva

Pracovná zmluva so študentom sa nelíši od štandardnej pracovnej zmluvy, situácia je však komplikovanejšia, ak ešte nemá 18 rokov. Na uzavretie pracovnej zmluvy s takýmto človekom si zamestnávateľ musí vyžiadať vyjadrenie zákonného zástupcu, inak mu hrozí sankcia. Mladistvý záujemca o zamestnanie musí absolvovať aj lekársku prehliadku a treba dodať, že to nemusí byť výlučne študent. 

Zároveň pre mladistvých pracovníkov platí obmedzenie týkajúce sa pracovného času. Mladistvý zamestnanec mladší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Mladistvý zamestnanec starší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 37,5 hodiny týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Pracovný čas mladistvého zamestnanca nesmie v priebehu 24 hodín presiahnuť osem hodín, zároveň podľa Zákonníka práce môže vykonávať len ľahké práce, ktoré neohrozujú jeho zdravie, bezpečnosť či ďalší vývoj.

Pri zamestnaneckom pracovnom pomere platia pre zamestnanca a aj zamestnávateľa všetky daňové a odvodové povinnosti. Zamestnávateľ zaplatí zdravotné a sociálne poistenie vo výške 35,2 % hrubej mzdy, zamestnancovi sa z hrubej mzdy odvedú odvody vo výške 13,4 %. Po odpočítaní odvodov a nezdaniteľnej časti základu dane (pre rok 2019 je to 328,12 eura/mesiac) musí z tejto sumy ešte zaplatiť 19 % daň z príjmu. 

Trvalý pracovný pomer

Dohoda o brigádnickej práci študentov

Dohoda o brigádnickej práci študentov je k dispozícii študentom strednej školy a študentom dennej formy vysokoškolského štúdia vysokej školy. Študent môže na základe tejto dohody pracovať do veku 26 rokov. Platnosť dohody sa teda končí najneskôr v mesiaci, v ktorom študent dosiahne 26 rokov. 

Dohoda musí byť písomná a brigádnik podľa Zákonníka práce nesmie odpracovať v priemere viac ako 20 hodín týždenne. Musí byť v nej uvedená dohodnutá práca, odmena, rozsah pracovného času a lehota, na ktorú sa uzatvára. Dohoda môže byť uzavretá najviac na 12 mesiacov. Študenti zároveň musia predkladať potvrdenie o návšteve školy. 

Aj v tomto prípade študentom a zamestnávateľom vznikajú daňové a odvodové povinnosti. Plateniu sociálnym odvodom sa však brigádnik môže úplne vyhnúť, ak jeho mesačný príjem, alebo priemerný mesačný príjem, nepresiahne 200 eur a uplatní si odvodové oslobodenie. Zamestnávateľ v takomto prípade zaplatí odvody len vo výške 1,05 % z odmeny brigádnika. 

Ak odmena presahuje 200 eur a brigádnik si uplatnil odvodové oslobodenie, zamestnávateľ mu sťahuje len 7 % z presahujúcej hodnoty. Zároveň však zamestnávateľ musí platiť za brigádnika sociálne odvody vo výške 22,8 %, no tiež iba z rozdielu odmeny a odvodového oslobodenia. Ak má študent viacero dohôd o brigádnickej práci, odvodové oslobodenie sa dá uplatniť len na jednu dohodu. 

Vo všeobecnosti platí, že príjmy z brigádnickej práce študentov sa zdaňujú. Daň odvádza za brigádnika zamestnávateľ, ak sa nedohodnú inak. Povinnosť platiť daň a podať daňové priznanie má len študent, ktorý dosiahne v roku 2019 príjem 1 968,68 eura. Ak však zamestnávateľ odvádzal preddavky na daň aj za brigádnika, ktorý zarobil menej, môže podať daňové priznanie a vypýtať si tak od štátu zaplatenú daň späť.

Z dohody o brigádnickej práci študenta nevzniká povinnosť platiť zdravotné odvody. Pre brigádnika a aj firmu môže byť teda aj preto táto forma dohody výhodnejšia ako štandardný pracovný pomer. 

Dohoda o brigádnickej práci študenta

Dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o vykonaní práce

Dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o vykonaní práce nie sú v pracovnom vzťahu firmy a študenta časté a ani výhodné. Pre obe dohody platia rovnaké odvodové podmienky ako pri pracovnej zmluve, rozdeľujú sa však ešte na dohody s pravidelným a nepravidelným príjmom. Využívajú sa predovšetkým na zamestnanie poberateľov starobného a invalidného dôchodku, ktorí majú pri týchto dohodách obdobné podmienky ako študenti pri dohode o brigádnickej práci. 

Dôchodca si pri týchto typoch dohôd môže rovnako uplatniť odvodové oslobodenie, a ak jeho mesačný príjem, alebo priemerný mesačný príjem, nepresiahne 200 eur, žiadne odvody platiť nebude. Zamestnávateľ vtedy odvedie len 1,05 % z odmeny. Ak by mesačný príjem presiahol 200 eur, zamestnávateľ zaplatí odvody vo výške 19,80 % a dôchodca 4 % len zo sumy, ktorá presiahne 200 eur. 

Dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o vykonaní práce s pravidelným príjmom

 

Dohoda o pracovnej činnosti a vykonaní práce s nepravidelným príjmom

Zmluva o dielo 

Zmluvu o dielo pozná Obchodný aj Občiansky zákonník. Študenta sa týka iba úprava podľa Občianskeho zákonníka, keďže podľa Obchodného zákonníka môžu postupovať iba podnikateľské subjekty. 

Ide o takzvanú jednorazovú alebo príležitostnú činnosť. Zmluva o dielo nemôže zahŕňať takzvanú závislú prácu. Na tento druh príjmu nie je možné uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane. Zároveň sa týchto príjmov netýkajú sociálne odvody. Študent v tomto prípade platí 19 % daň z príjmu fyzickej osoby a jednorazovo aj 14 % zdravotné odvody. 

Zhotoviteľ si môže uplatniť oslobodenie od dane vo výške 500 eur, ale jedine v prípade, že objednávateľ, v tomto prípade spoločnosť, si neuplatní vyplatenú sumu v daňových nákladoch. 

Živnosť

Ďalšou možnosťou, ktorá môže byť zaujímavá pre študentov od 18 rokov, je živnosť. V súčasnosti čoraz viac využívaná forma pri šikovnosti samotných študentov. Prirodzene, výhodnou je vtedy, keď študent nemá povinnosť platiť sociálne odvody. 

Zo živnosti sa štandardne platia dane a sociálne a zdravotné odvody. Nejde o zamestnanecký vzťah, všetky daňové a odvodové bremená sú na pleciach živnostníkov. Odvody do Sociálnej poisťovne však živnostníci v roku 2019 musia platiť iba v prípade, že za rok 2018 dosiahli príjmy viac ako 5 724 eur. V roku 2020 sa budú posudzovať príjmy za rok 2019, povinnosť platiť sociálne odvody vznikne v prípade, že príjem v tomto roku presiahne hranicu 6 078 eur. 

Zdravotným odvodom sa však nevyhne ani študent. Hoci je takzvaným poistencom štátu, čo zaručuje prístup aj nepracujúcemu študentovi k zdravotnej starostlivosti, študent-živnostník bude musieť platiť zdravotné poistenie aj zo živnosti. Po podaní prvého daňového priznania vykoná zdravotná poisťovňa ročné zúčtovanie a študent doplatí poistenie jednorazovo podľa výšky príjmu, zároveň sa dozvie, či je povinný začať platiť mesačné preddavky. 

Živnostník, prirodzene, musí zaplatiť aj 19 % daň z príjmov. Môže však využiť paušálne výdavky a odpočítať si 60 % z príjmov, nezdaniteľnú časť základu dane ( pre rok 2019 je to 3 937,35 eura) a tiež odvody, ak ich za uplynulý rok už platil. Po odpočítaní všetkých položiek sa môže stať, že živnostníkovi vznikne dokonca daňový preplatok. 

Spolupráca so študentmi-živnostníkmi je čím ďalej tým obľúbenejšia aj pre spoločnosti. Pre nich nepredstavuje takáto forma žiadne ďalšie finančné zaťaženie. Záleží len na šikovnosti študentov, ako dokážu narábať so svojimi príjmami.

Živnosť

 

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2024 Redakcia FinReport

Ako opraviť odpočítanú DPH pri nezaplatení faktúry za tovar alebo službu

Podnikatelia majú pri neplatení faktúry povinnosť opraviť odpočítanú daň z pridanej hodnoty. Malo by ich to motivovať zlepšovať svoju ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

mBank menila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov sa v roku 2024 prakticky zastavilo. Na začiatku roka síce tri spomedzi bánk pôsobiacich na ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Žiadať o príspevok na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti je možné do konca apríla 2024

Už len niekoľko dní majú mestá a obce na Slovensku na to, aby požiadali o finančné prostriedky z eurofondov na zaistenie kybernetickej a ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay