Zamestnanci sú málo angažovaní a poriadne vystresovaní. Pomohol by im návrat do kancelárií?
Zamestnanci v Európe sú v globálnom meradle dlhodobo najmenej angažovaní. Podľa najnovšieho prieskumu dosahuje miera angažovanosti na starom kontinente len 13 %, kým celosvetovo sa tento ukazovateľ pohybuje na úrovni 23 % a medziročne sa dokonca zlepšil. Zvýšila sa však úroveň stresu, ktorému sú zamestnanci v práci vystavení.

Zdroj: Freepik
Stres v práci podľa prieskumu spoločnosti Gallup pociťuje až 44 % zamestnancov. Pomohol tomu aj home office s jeho menej predvídateľným a dlhším pracovným harmonogramom a stieraním rozdielov medzi prácou a oddychom. Stres sa pritom spája s fyzickými a psychickými zdravotnými ťažkosťami, a môže viesť aj k nižšej produktivite.
Návrat do kancelárií bude pokračovať
Najnovší stredoeurópsky prieskum CBRE o obsadenosti kancelárií (CEE Office Occupier Sentiment Survey) zistil, že až 87 % firiem v regióne strednej a východnej Európy chce, aby ich zamestnanci pracovali v kancelárii aspoň tri dni v týždni.
„Momentálne sa miera fyzickej obsadenosti kancelárií pohybuje medzi 26 až 60 %, pričom závisí od mnohých faktorov, vrátane sektora a typu spoločnosti, platnej home office politiky, či prístupu manažmentu k riadeniu zamestnancov,“ hovorí riaditeľ oddelenia Workplace stratégií CBRE Slovensko Peter Gróf. Očakáva sa, že návrat do kancelárií bude pokračovať aj v tomto roku.
„Najväčšiu výhodu práce z kancelárie vidíme pri činnostiach vyžadujúcich kolaboráciu, spoločné rozmýšľanie a sociálny kontakt. Osobné stretnutia sú zvyčajne efektívnejšie ako online. Som presvedčená, že budúcnosť práce je hybridná a zdravý pomer medzi prácou z kancelárie a z domu je nevyhnutný pre rozvoj firemnej kultúry a udržanie spokojnosti zamestnancov. Kancelárie preto budú mať svoje nezastupiteľné miesto aj v budúcnosti,“ hovorí riaditeľka prevádzky a HR spoločnosti GoHealth Slovakia Pavla Krauspe.
Home office znižuje produktivitu
Nové výskumy ukazujú, že home office znižuje produktivitu. Podľa štúdií Davida Atkina a Antoinette Schoarovej z Massachusetts Institute of Technology a tiež Sumit Shinde z University of California v Los Angeles mali pracovníci zodpovední za zadávanie údajov do systémov pri práci z domu produktivitu zníženú až o 18 percentuálnych bodov.
Iné údaje z Microsoftu potvrdzujú, že kontakty zamestnancov pracujúcich z domu zostali po čase viac izolované a nerozvíjali sa ich sociálne vzťahy. Tieto výsledky sú síce v rozpore s dátami z čias pandémie koronavírusu, no vedci to zdôvodňujú tým, že vyššiu produktivitu práce z domu cez pandémiu spôsobil dlhší domáci pracovný čas. Aj oni sa preto domnievajú, že budúcnosť práce bude hybridná.
Najdôležitejšia je dobrá dostupnosť
Návrat zamestnancov do kancelárií má podporiť aj ich redizajn. Firmy chcú, aby kancelárie pôsobili útulnejšie, otvorenejšie a podporovali spoluprácu a sociálny kontakt. „Najdôležitejšie je vytvoriť atraktívne pracovné prostredie, vrátane podmienok pre interakciu s kolegami. Dôležitú rolu zohrávajú aj inhouse podujatia, vrátane office raňajok, movie či game night, dní zdravia či cvičenia jogy priamo v kancelárskych priestoroch. Upevňuje to vzťahy a posilňuje návyk práce v kancelárii,“ poukazuje na príklady dobrej praxe Pavla Krauspe.
Niekedy však redizajn nestačí a firmy sú nútené zmeniť aj lokalitu. Podľa európskeho prieskumu CBRE je dĺžka dochádzania do práce najdôležitejším faktorom pri výbere zamestnávateľa hneď po plate a kompenzáciách. Dostupnosť sa tak stáva pre firmy kľúčom pri výbere kancelárskej budovy.
„Pre našich klientov na Slovensku je pri výbere kancelárskych priestorov najdôležitejšia lokalita. Spoločnosti vyžadujú kvalitné služby priamo v budove alebo blízkom okolí, prístup MHD a možnosti parkovania pre zamestnancov. Aktuálnym trendom sú kancelárske budovy spojené s nákupnými centrami, vďaka ktorým majú služby, a zvlášť stravovanie, dostupné suchou nohou,“ hovorí riaditeľ sektora kancelárií CBRE Slovensko Oliver Galata.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom