Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zamestnanci sa vracajú späť do kancelárií, trendom je hybridný model práce

Eva Sadovská Ekonomika
SK
EN
Poslať

Slovensko sa po vyše dvoch rokoch pandémie vracia do „normálu“. Obchody, kaderníctva, fitness centrá či kultúrne podujatia navštevujeme bez obmedzení a pred pár dňami zanikla aj povinnosť nosiť respirátory či rúška. Uvoľnenie pociťujú aj kancelárske budovy, ktorých priestory sa postupne zapĺňajú zamestnancami. Pretože prvotná eufória z home office už dávno opadla, spoločnosti návrat zamestnancov na pracoviská vítajú.

image

Foto: Shutterstock

Obmedziť mobilitu a zároveň neprerušiť prevádzku umožňoval firmám počas každej vlny pandémie home office. Ten však nie je pre každého. Najväčší potenciál pre prácu na diaľku majú odvetvia, ako informácie a komunikácia, administratívne služby alebo finančné a poisťovacie činnosti. Tieto oblasti však dovedna nezamestnávajú ani desatinu zo všetkých pracujúcich Sloveniek a Slovákov. Pre drvivú väčšinu pracujúcich našincov je tak home office iba fikciou.

Zamestnanci sa vracajú naspäť do kancelárií

Slovensko má za sebou štyri vlny pandémie koronavírusu, počas ktorých bol povinný alebo minimálne odporúčaný home office. Aktuálne na Slovensku nemáme už takmer žiadne protipandemické opatrenia, a pred niekoľkými dňami zanikla dokonca aj povinnosť nosiť respirátory či rúška. Uvoľnenie pociťujú aj administratívne budovy, ktoré evidujú narastajúci počet zamestnancov.

„Z kontaktu s nájomcami je zrejmé, že kancelárie sa stále viac zapĺňajú. Predpokladáme, že počet zamestnancov v kanceláriách v nasledujúcich mesiacoch ešte porastie. Stavy spred pandémie však   v najbližšom období neočakávame, pretože väčšina spoločností v súčasnosti preferuje hybridný model práce, teda striedanie kancelárie s prácou z domu. No od nájomcov vieme, že home office sa už „presýtili“ a svojich zamestnancov chcú a potrebujú mať na pracovisku,“ vysvetľuje investičný riaditeľ Wood & Company Martin Šmigura.

74

Eufória z home office netrvala dlho

Aj v odvetviach, kde je home office možný, z dlhodobého hľadiska prináša problémy. Človek je tvor spoločenský a osobný kontakt hrá v práci stále prím pred sterilitou online prostredia.

„Pri dlhodobej práci z domu je naše psychické zdravie ohrozené zvýšenou úzkosťou a depresiou. Na začiatku to môže vyzerať ako osamelosť alebo pocit odlúčenia – nemám sa na koho obrátiť s problémom. Pri home office sa stráca jasná deliaca čiara medzi domácim a pracovným prostredím –   ešte pošlem tento e-mail a umyjem riad. Toto môže v konečnom dôsledku nárazovo zvyšovať psychologickú a emočnú záťaž,“ konštatuje psychológ Miloš Poštek z centra INLY, ktoré sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o duševné zdravie a rozvoj jedincov aj tímov.

Dlhodobá práca z domu môže zároveň viesť k takzvanej atomizácii členov tímu, k strate synergií, podpory a pocitu spolupatričnosti, ale aj k nedostatku informácií. Na svoje limity pri home office naráža aj osobnostný a pracovný rast zamestnanca, ktorý sa lepšie uskutočňuje v kolektíve.

Novým „normálom“ je pracovný mix

Novým takpovediac normálom sa stáva mix práce z domu a v kancelárii. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu spoločnosti Profesia a iniciatívy Open HR forum, podľa ktorého hybridný model práce uprednostňuje až 54 % zamestnancov, pričom výlučne v kancelárii chce pracovať 38 % zamestnaných. Výkon práce výlučne z domu preferuje iba 8 % opýtaných. Hybridný model spočíva v tom, že niekoľko dní v týždni vykonáva zamestnanec svoju prácu na pracovisku a zvyšné dni pracuje z domu, napríklad v pomere 3 : 2.

Kancelárie sa zmenšovať nebudú

Jedným z mýtov je, že hybridný model práce prináša záujem firiem o menšiu výmeru kancelárskych priestorov. Opak je pravdou, pretože väčšina firiem žiadne zmeny týkajúce sa výmery neuskutočnila a ani to nemá v pláne.

Potvrdzuje to aj prieskum realitno-poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield zo záveru roka 2021. Podľa týchto údajov má až 91 % firiem na Slovensku jasnú víziu o veľkosti svojich prenajímaných kancelárskych priestorov, čo je dôkazom ústupu neistoty, ktorá panovala po vypuknutí pandémie.

Až 60 % z oslovených firiem v tomto roku nemá v pláne meniť prenajatú kancelársku plochu, zväčšovať priestory plánuje dokonca 12 % spoločností, a k zmenšovaniu pristúpi zrejme 19 % opýtaných firiem.

50

Požiadavkou sú flexibilné priestory

Firmy nemenia teda ani tak výmeru prenajatých priestorov ako ich usporiadanie. Upúšťajú od open space usporiadaní a požadujú viac flexibilných priestorov, kde sa budú môcť ľudia stretávať.

Podľa údajov spoločnosti Cushman & Wakefield medzi najčastejšie zmeny patria dispozičné zmeny pomocou stavebných úprav alebo nábytkových prvkov, zväčšenie oblasti sociálnych zón, zníženie obsadenosti kancelárskych priestorov napríklad rotáciou zamestnancov, zvýšenie počtu malých a, naopak, zníženie počtu veľkých konferenčných miestností. Dobrou správou je, že firmy plánujú zvyšovať aj počty zamestnancov.

Pre mnohých zamestnancov môže byť návrat na pracovisko plný obáv. ELA (European Labour Authority) preto ešte na jeseň 2021 pripravila 5 najlepších tipov pre zamestnancov, ktorí sa vracajú na pracovisko:

1) Doprajte si čas na prispôsobenie. Pre mnohých ľudí môže byť návrat na pracovisko obrovskou zmenou z dôvodu väčšieho počtu ľudí, hluku a času stráveného cestovaním. Mnohí si na plný úväzok na pracovisku budú musieť nanovo zvyknúť. Ak vám to zamestnávateľ umožní, vráťte sa na pracovisko potupne (mix práce z domu a v kancelárii).

2) Upravte si týždenný harmonogram. Dochádzanie na pracovisko súvisí so skorším ranným vstávaním. Skúste sa na to pripraviť a privstať si aj počas dní, keď pracujete z domu. Odborníci odporúčajú pripraviť si deň vopred oblečenie či obed.  

3) Nebojte sa opýtať sa. Pred návratom na pracovisko nezabudnite so svojím zamestnávateľom prebrať otázky napríklad o parkovacích miestach či o zdravotných a bezpečnostných opatreniach. Čím viac viete, tým sa budete cítiť pri návrate na pracovisko lepšie.

4) Preskúmajte nové spôsoby práce. Po pandémii je svet práce oveľa pružnejší. Porozprávajte sa so svojím zamestnávateľom, či a ako je možné nastaviť váš pracovný čas alebo systém práce, a to s cieľom zvýšiť čo najviac produktivitu práce, ale aj rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

5) Nezabudnite na online nástroje. Neopúšťajte online nástroje, ktoré sa vám v čase home office osvedčili. Nové online platformy budú mať aj naďalej vplyv na pracovné postupy a budú naďalej umožňovať kolegom zapájať sa do pracovného procesu bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
17.5.2022 Redakcia FinReport

Za 15 rokov odišlo zo Slovenska 300-tisíc prevažne mladých ľudí. Ako im doma vytvoriť lepšie podmienky?

Takmer dvaja z troch mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov zvažujú štúdium v zahraničí, alebo tam už teraz študujú. Pre rodičov je to ...

16.5.2022 Redakcia FinReport

Počet pracovných ponúk pre absolventov stúpa. Najvyššie mzdy očakávajú v Bratislavskom kraji

Opäť sa blíži obdobie, keď na trh práce prichádza množstvo absolventov stredných a vysokých škôl. Pre zamestnávateľov je to ...

5.5.2022 Redakcia FinReport

Na Slovensku je podiel žien pracujúcich v IT výrazne nižší ako v rámci EÚ

Počet pracovníkov v oblasti informačných technológií (IT) rastie každým rokom tak, ako stúpa význam tohto odvetvia. V rámci krajín ...

3.5.2022 Redakcia FinReport

Najnižšiu nezamestnanosť v EÚ majú niektoré regióny Poľska, Maďarska a Česka

Nezamestnanosť v jednotlivých regiónoch Európskej únie nie je rovnomerná. Naopak, situácia v krajinách, ale aj ich jednotlivých častiach, ...

28.4.2022 Správy

Dostať sa k príspevkom na stravu pre ukrajinské deti bude o niečo jednoduchšie, vláda upravila podmienky pre ich získanie

28.4.2022 (Webnoviny.sk) - Podmienky posudzovania príjmu domácnosti na poskytovanie dotácie na stravu dieťaťu s osobitnou ochranou sa upravia. ...

27.4.2022 Správy

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku presiahol sedemdesiattisíc, najviac z nich je Ukrajincov

27.4.2022 (Webnoviny.sk) - Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku v marci tohto roka stúpol. V minulom mesiaci na Slovensku pracovalo 72,6 ...

26.4.2022 Zuzana Mecková

Ukrajinci by nám mohli pomôcť s naštartovaním našej ekonomiky. Otázka znie, či a ako ich dokážeme využiť

Od vypuknutia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine tisíce utečencov prichádzajú na Slovensko a do okolitých krajín s víziou, že v nich nájdu ...

25.4.2022 Redakcia FinReport

Absolventi majú teraz významne vyššiu šancu uplatniť sa na trhu práce

Hoci absolventi majú po ukončení štúdia obmedzené praktické zručnosti, ochota zamestnávateľov zamestnať aj neskúsených ľudí ...

24.4.2022 Redakcia FinReport

Technologické giganty vracajú zamestnancov do kancelárií, ale len čiastočne

Veľké technologické spoločnosti, ako Apple, Google alebo Twitter, sa po dvoch rokoch vracajú späť do kancelárií. Zamestnávatelia si však ...

24.4.2022 Správy

Zamestnávatelia sú ochotnejší poskytnúť prácu neskúseným ľuďom, dôvodom je zvýšený dopyt po pracovnej sile

24.4.2022 (Webnoviny.sk) - Ochota zamestnávateľov zamestnať aj neskúsených ľudí medziročne narástla o viac ako 50 percent. Dôvodom je ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
 2. 2.
  Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť
 3. 3.
  Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
 4. 4.
  Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie
 5. 5.
  Zamestnanosť aj mzdy síce rastú, no inflácia má stále navrch