Zákon o práci namiesto dávok ide do pripomienkového konania
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predstavilo, ako by mohla vyzerať novela zákona upravujúca krátenie sociálnych dávok pre ľudí bez práce, známa aj ako „práca namiesto dávok“, v praxi. Navrhuje, že ak človek, ktorý môže pracovať, odmietne vhodnú pracovnú ponuku z úradu práce prvýkrát, dávka mu bude krátená o jeden mesiac, no ak odmietne pracovať opakovane, príde o dávky za tri mesiace.
Foto: Shutterstock
Schválená do leta, účinná na jeseň
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) prvýkrát spomenulo túto „sankčnú“ novelu zákona o krátení sociálnych dávok v prípade, ak práceschopný človek odmietne pracovať, v priebehu minulého roka. Reakciou na ňu bola kritika, že legislatívna úprava je diskriminačná a že je potrebné ju upraviť. Preto minister Erik Tomáš vyrukoval s jej zmenenou podobou.
„Toto sú konkrétne kontúry konkrétnej legislatívy, ktorá už dnes ide do medzirezortného pripomienkového konania, a pokiaľ ten legislatívny proces prebehne hladko, schválená by mala byť ešte do leta a účinná potom na jeseň 2025,“ vyhlásil minister.
Podľa neho to, že legislatívna úprava ide do pripomienkového konania znamená, že sa stáva verejnou, a pripomienkovať ju môže odborná aj laická verejnosť.
Pracujúci človek pomôže sebe aj štátu
Pointou novely zákona je, že ak práceschopný človek odmietne vhodnú pracovnú ponuku z príslušného úradu práce, príde o dávku v hmotnej núdzi, respektíve mu bude krátená. O finančné prostriedky vo výške jednomesačnej dávky príde občan, ak odmietne pracovnú ponuku prvýkrát.
„Ak odmietne pracovať opakovane, lehota by mala byť predĺžená na tri mesiace. Tento cyklus by sa mal opakovať dovtedy, kým človek neprijme vhodnú pracovnú ponuku,“ uviedol ďalej minister, ktorý zároveň upozornil, že tento postup nie je protiústavný. Poukázal totiž na precedens v podobe rozhodnutia Ústavného súdu SR z minulosti.
„Pracujúci človek pomôže nielen sebe, ale aj štátu. Už s tým musíme niečo robiť, pretože takýto človek potom stráca pracovné návyky alebo zručnosti a zvyklosti a dostane sa do začarovaného kruhu bez akejkoľvek budúcnosti,“ dodal E. Tomáš s tým, že zákon bude musieť zadefinovať tiež, čo je to „vhodná pracovná ponuka“, ktorú poberateľ nemá odmietnuť.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Top 7 sľubných dividendových akcií na sklonku tohtoročného leta
- 2.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká
- 3.NBS má vo svojom portfóliu 11 % zelených, sociálnych alebo udržateľných dlhopisov
- 4.Poisťovňa Uniqa aktualizovala poistenie zodpovednosti pre top manažérov
- 5.Na rekvalifikačné kurzy pre nezamestnaných pôjde 42 miliónov eur