Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
Dvaja z troch mladých ľudí (65,2 %) na Slovensku vo veku 18 až 34 rokov bývajú so svojimi rodičmi. Tento údaj je podstatne vyšší ako priemer krajín Európskej únie, ktorý predstavuje 49,5 %. Cieľom nedávno schváleného nového zákona o podpore štátneho nájomného bývania je riešiť túto situáciu a ponúknuť vybraným skupinám obyvateľstva cenovo dostupnejšie bývanie.

Foto: Shutterstock
Zákon o podpore štátneho nájomného bývania
Návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania, ktorý predložil poslanec NR SR Miloš Svrček (Sme rodina), sa v parlamente viackrát presúval. Napokon ho 25. mája 2022 schválilo 126 zo 130 prítomných poslancov. Účinnosť má nadobudnúť už 1. júla 2022.
Podľa poslanca M. Svrčka sú nájomné byty regulárnou formou bývania v niekoľkých krajinách Európskej únie, ako napríklad v Rakúsku alebo Holandsku. V týchto krajinách podiel sociálneho, respektíve štátneho nájomného bytového fondu predstavuje viac ako 20 % z celkového bytového fondu, zatiaľ čo na Slovensku sú to aktuálne len 3 %. V našej krajine má tak zákon pomôcť vyriešiť pálčivý problém s fyzickou a cenovou dostupnosťou bývania pre určité skupiny obyvateľstva.
Pre koho sú nájomné byty určené
Na návrhu zákona a jeho agende sa podieľal aj podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý. Podľa jeho vyjadrenia projekt nájomného bývania je určený pre tých, pre ktorých je komerčné nájomné alebo hypotéka priveľkou záťažou, no zároveň je ich finančná situácia natoľko priaznivá, že nespĺňajú kritériá na poskytovanie podpory z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania.
Na označenie fyzickej osoby, ktorá prejaví záujem o získanie nájomného bytu, vznikol pojem „záujemca“. Záujemca musí pri uchádzaní sa o byt splniť tieto podmienky:
- musí mať trvalý pobyt na území EÚ,
- musí byť zaregistrovaný v systéme o pridelenie nájomného bývania,
- musí mať výšku príjmu, ktorá sa bude posudzovať podľa jednotlivých regiónov alebo krajov,
- záujemca nemôže byť vedený ako dlžník v Sociálnej poisťovni, v zdravotnej poisťovni, na daňovom úrade,
- záujemca nemôže mať exekúciu.
Na realizáciu procesných záležitostí a kontrolu nad projektom bude založená Agentúra na podporu štátneho nájomného bývania.
Nájomné bude nižšie ako komerčné
Primárnym cieľom projektu je zabezpečiť štátom podporované nájomné bývanie, dostupnejšie pre obyvateľov aj vďaka regulovanej výške nájomného. Nájomné by vďaka štátnej podpore malo byť približne o 30 % až 50 % lacnejšie v porovnaní s komerčným.
Regulované nájomné znamená, že jeho výška bude určená vládnym nariadením. Vláda bude brať do úvahy regionálne rozdiely, a tak výška nájomného bude odlišná v závislosti od lokality. Zároveň sa bude každoročne prepočítavať podľa inflácie. Súčasťou nájomného nie sú výdavky na energie, prevádzku, údržbu a opravy bytu.
Aj zamestnávatelia môžu zlepšiť finančnú situáciu nájomcov. Nájomcovia bytov so štátnou podporou môžu od zamestnávateľa dostať finančný príspevok vo výške najviac 360 eur mesačne. Príspevok bude oslobodený od dane z príjmu fyzických osôb, ako aj od zdravotných a sociálnych odvodov.
Výstavba bytov by sa mala začať čoskoro
Podľa slov predsedu parlamentu Borisa Kollára má Slovensko viacerých veľkých investorov, ktorí sú pripravení stavať nájomné byty. Rakúsky investor podľa neho prisľúbil 500 miliónov eur na prvé nájomné byty, s ďalšími investormi z Česka, Švédska a Holandska prebiehajú rokovania.
Minimálny počet postavených bytov na jeden projekt nájomného bývania je 20. Predpokladá sa výstavba 1-, 2- a 3-izbových bytov. Ponuka bytov bude pre záujemcov sprístupnená v elektronickom registračnom systéme.
Tento projekt garantuje záruku dlhodobého bývania, nejde teda o žiadne štartovacie byty, z ktorých sa po čase nájomníci musia vysťahovať. Nájomníci si však taktiež byty nemôžu odkúpiť do svojho vlastníctva.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 2.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 3.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 4.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 5.INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS