Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zahrejme dieťatko v humanitárnej kríze

Redakcia FinReport Ekonomika Poslať

Vysídľovanie, prudko rastúca podvýživa, vojnové konflikty a katastrofy spôsobili, že humanitárnu pomoc dnes potrebuje najviac detí od 2. svetovej vojny. S blížiacou sa zimou, mrazivými teplotami a vlhkom hrozí, že životy detí v mnohých častiach sveta budú ohrozené.

UNICEF

Zdroj: UNICEF

Deti práve teraz potrebujú zásoby na zimu

Vonku sa zozimilo. A nielen u nás. Mnohí z nás si zakúria, poriadne sa oblečieme a vyberieme z krabíc teplé topánky. Milióny detí v krajinách, v ktorých zúria vojny alebo ich pustošia prírodné katastrofy, takúto možnosť nemajú. Sú závislé od našej pomoci. Pridajte sa k nám a pomôžte nám rozoslať im balíčky plné tepla. Za vaše príspevky pošleme z nášho najväčšieho humanitárneho skladu v Kodani balíčky plné tepla deťom, ktoré ich práve najviac potrebujú.

Trojročnej Muskan z Pakistanu už nebude zima na bosé nôžky. Vďaka našim podporovateľom sme jej doručili tašku so zimnou výbavou.

Až 135 miliónov podvyživených a uzimených detí však na našu pomoc ešte len čaká. Riziko podchladenia a závažných infekcií dýchacích ciest ohrozuje deti, ktorých imunitný systém je často už oslabený podvýživou.

Deti žijúce v konflikte väčšinou musia opustiť svoje domovy, sú nútené žiť v extrémnej chudobe a nemôžu chodiť do školy. Tie rodiny, ktoré ostali vo svojich domovoch uprostred vojny, sú po dlhom období nezamestnanosti zvyčajne finančne vyčerpané, čo im znemožňuje nákup teplého oblečenia, paliva alebo opravu domov.

UNICEF v spolupráci s partnermi zásobuje rodiny prikrývkami, zimným oblečením alebo poskytuje priamu finančnú podporu na nákup paliva a základných potrieb.

Zima je už tu

Deti a rodiny zasiahnuté nedávnymi zemetraseniami v Afganistane, vojnou na Ukrajine a ďalšími humanitárnymi krízami nevyhnutne potrebujú vybavenie do chladného počasia. Podporovatelia UNICEF môžu poslať vybavenie do chladnej zimy pre deti v Afganistane, na Ukrajine, v Pakistane a Sýrii.

Afganistan

Zemetrasenie, ktoré začiatkom októbra zasiahlo afganskú provinciu Herát, zničilo tisíce domov. V okrese Zinda Jan, epicentre zemetrasenia zo 7. októbra, bolo zničených 95 % domov. 

Desaťročný Sefafullah a jeho strýko si rozbaľujú zimné oblečenie, ktoré UNICEF poskytol rodinám, ktoré prišli o svoje domovy a majetok počas zemetrasení v západnom Afganistane.

Ukrajina

Vojna prebiehajúca na Ukrajine spôsobuje, že milióny detí v krajine sú vystavené mrazivej zime.  Státisíce ľudí majú poškodené alebo zničené domy, podniky či školy. Milióny detí zostávajú bez trvalého prístupu k elektrine, kúreniu a vode. Triedy sú príliš chladné, aby sa v nich mohli deti učiť.

Minulú zimu UNICEF zabezpečil generátory elektrickej energie na podporu vykurovacích systémov v školách a zdravotníckych zariadeniach. Stovkám tisícov detí a ich opatrovateľom poskytol zimné oblečenie, prikrývky, ohrievače, mobilné a elektrické kotly. 

Prípravy na túto zimu sú v plnom prúde, pričom UNICEF sa pripravuje na to, že 160 000 detí dostane zimné oblečenie alebo finančnú podporu, a zároveň bude pokračovať v práci na udržaní funkčnosti kritickej infraštruktúry, ako sú vodovodné a zdravotnícke zariadenia.

Šesťročný David musel utiecť so svojou rodinou z domu neďaleko Kyjeva. Momentálne žijú v mobilných jednotkách, ktoré však nie sú dobre vybavené na tuhú zimu.

Pakistan

Mnohé deti a rodiny v Pakistane sa stále spamätávajú z obrovských záplav v lete 2022 a potrebujú pomoc, aby prežili nadchádzajúcu zimu. V horských a vysokohorských oblastiach, ktoré boli tiež zasiahnuté povodňami, napadol sneh a teploty klesli pod bod mrazu. Životy deti, ktoré trpia ťažkou akútnou podvýživou, chorobami dýchacích ciest či chorobami zo znečistenej vody, ohrozuje krutý mráz.

Minulú zimu UNICEF s podporou darcov distribuoval zásoby 350-tisíc ľuďom v piatich povodňami postihnutých regiónoch, pričom sa zameral na komunity, v ktorých zostali domy úplne alebo čiastočne poškodené povodňami. Balíky pomoci obsahovali teplé oblečenie pre dojčatá a deti, prikrývky, deky, bundy, šály pre ženy a vlnené čiapky. Pomáhame najlepšie, ako vieme, ale naša pomoc by nebola možná bez tej vašej.

Osemročný Sameer a jeho rodina sedia pred svojím domom v dedine Zangi Brohi, okres Dadu, provincia Sindh, Pakistan.

Sýria

Viac ako desaťročie vojnového konfliktu spôsobilo, že deti v Sýrii čelia jednej z najzložitejších humanitárnych kríz na svete. Dve tretiny obyvateľstva sú odkázané na pomoc. Kruté zimy s mrazivými teplotami a silnými dažďami len zhoršujú situáciu detí.

Mamička s dieťatkom počas čakania na zimnú výbavu UNICEF na severovýchode Sýrie.

Rodiny žijúce vo vojnou zničených mestských oblastiach majú problém ubrániť sa chladu. Mnohé z nich naďalej bývajú v provizórnych stanoch, najmä v severnej časti krajiny. UNICEF zabezpečuje zimné oblečenie, finančnú podporu, vykurovacie telesá a palivo na vykurovanie škôl.

Pomôžte nám doručiť balíčky plné tepla pre deti do Pakistanu, Afganistanu, Sýrie, na Ukrajinu. Každú jednu rukavičku, čiapočku či teplé topánočky majú deti žijúce v humanitárnych krízach oblečené a obuté vďaka našim podporovateľom.

UNICEF Slovensko vám v mene všetkých detí, ktorým posielate pomoc, veľmi pekne ĎAKUJE.

logo

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay