Začína sa hovoriť o stagflácii, no na paniku je zatiaľ priskoro
Prudko rastúca inflácia v dôsledku vplyvov koronakrízy a v súčasnosti aj sankcií súvisiacich s inváziou ruských vojsk na Ukrajine straší už nielen investorov, ale prakticky úplne každého. Ekonómovia sa predbiehajú v superlatívoch a hoci zatiaľ nespĺňa všetky potrebné kritériá, niektorí z nich už začínajú varovať pred stagfláciou.
Foto: Shutterstock
Rýchly rast inflácie
Inflácia rastie závratným tempom, najrýchlejšie za posledných 20 rokov. Priemer eurozóny je síce „len“ na úrovni 5,8 % (vo februári 2022), no v niektorých krajinách je už dvojciferná. Napríklad v Litve (13,9 %) a v Estónsku (12,4 %). Z krajín, kde sa neplatí eurom, je dvojciferná aj v Česku, ktoré vlani opakovane zvýšilo kľúčové úrokové sadzby, no nepomohlo to. Inflácia tu vyskočila na 11,1 %, čo je najviac za posledných 24 rokov.
Len o niečo nižšia je inflácia v Rusku (9,15 %) a v Spojených štátoch (7,9 %). Pre porovnanie, februárová inflácia na Slovensku dosiahla veľmi podobné číslo (9,0 %), pričom v rámci eurozóny je to jeden z najvyšších údajov. Okrem Litvy a Estónska sú na tom horšie už iba Lotyšsko a Belgicko.
Ďalšie kľúčové faktory
Ak by však mala nastať stagflácia, museli by sa k narastajúcej inflácii pridať aj ďalšie negatívne faktory. A tými sú zastavenie, respektíve stagnácia hospodárskeho rastu a nárast nezamestnanosti.
Hospodársky rast sa v súčasnosti naozaj spomaľuje. Príčin je hneď niekoľko. Vlani boli najlimitujúcejšími faktormi nedostatok polovodičových súčiastok a problémy s distribúciou niektorých tovarov. V tomto roku sa k tomu pridali úzke hrdlá v takmer všetkých dodávateľských reťazcoch a tiež sankcie súvisiace s vojenským konfliktom na Ukrajine. Tie totiž nepôsobia len jednosmerne voči agresorovi, ale obojsmerne, pretože zasahujú aj krajiny, ktoré sankcie na Rusko uvalili.
Tretí z faktorov potrebných na vznik stagflácie však zatiaľ splnený nie je. V prvom pandemickom roku 2020 síce nezamestnanosť rýchlo vystúpila do červených čísel, no v roku 2021 začala klesať a v súčasnosti je síce vyššia ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu, ale určite nie je taká vysoká, aby predstavovala zásadný problém.
Otrasy na trhu a neistota
A čo si myslia odborníci? „Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otrasy na finančnom trhu a výrazne zvýšil neistotu týkajúcu sa oživenia svetovej ekonomiky. Vyššie ceny komodít zosilňujú hrozbu dlhodobej inflácie vo svete. Najviac ohrozené sú odvetvia automobilového priemyslu, dopravy a chemického priemyslu. V ruskej ekonomike v roku 2022 dôjde k hlbokej recesii vo výške 7,5 %,“ vymenúva generálny riaditeľ spoločnosti Coface pre Slovensko a Česko Ján Čarný.
Podľa jeho slov viacero skutočností v súčasnosti narúša oživenie európskej ekonomiky a eskalácia vojnového konfliktu zvyšuje pravdepodobnosť, že ceny komodít zostanú vysoko oveľa dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Aj preto si myslí, že to všetko zvyšuje riziko stagflácie a dokonca aj možnosť vzniku sociálnych nepokojov.
Príliš veľa hystérie
Stagfláciu zmieňujú aj ďalší odborníci na financie. Jedným dychom však dodávajú, že situácia ešte nie je zrelá na jej príchod, a že je príliš skoro na predčasnú paniku. „Potenciál ekonomiky je silnejší, ako to vyzerá. Hoci sme zažili búrku na akciovom trhu, stále sú tu príležitosti k nákupu,“ povedal pre CNBC TV známy investor David Rosenberg.
Okolo možného príchodu stagflácie sa podľa neho robí príliš veľa hystérie. Ako dôvod uvádza, že pre jej vznik v minulosti bola potrebná dvojciferná inflácia aj nezamestnanosť. Pritom inflácia je v súčasnosti síce vysoká, ale v ekonomicky najvyspelejších krajinách stále nie je dvojciferná, a nezamestnanosť je aktuálne veľmi nízka.
Len ak by sa výrazne zhoršila situácia
To, že rastúca inflácia nevyústi až do stagflácie si myslí aj Stephen Dover, ktorý je stratégom v globálnej investičnej spoločnosti Franklin Templeton. Podľa jeho slov by sa mohla situácia z rokov 1973 a 1979 opakovať len v prípade, ak by sankcie Západu voči Rusku, respektíve vojenské aktivity, narušili globálny tok plynu, ropy, pšenice, prípadne ďalších komodít. Zároveň však dodáva, že Európa je v porovnaní s USA oveľa zraniteľnejšia, pretože je na obchode s Ruskom a Ukrajinou oveľa závislejšia.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Slovak Industry Vision Day 2024 prinesie nové príležitosti pre firmy
- 2.Porovnanie cien: Za plyn v budúcom roku zaplatíme viac, elektrina zdražie len minimálne
- 3.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 4.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 5.Septembrová inflácia na Slovensku dosiahla 2,6 %, zaostávame za priemerom eurozóny