Za 15 rokov odišlo zo Slovenska 300-tisíc prevažne mladých ľudí. Ako im doma vytvoriť lepšie podmienky?
Takmer dvaja z troch mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov zvažujú štúdium v zahraničí, alebo tam už teraz študujú. Pre rodičov je to ešte akútnejšia téma – až 85 % z opýtaných potvrdilo, že má deti v zahraničí, alebo ich tam zvažuje poslať na štúdium. Mladí ľudia odchádzajú za vyššou kvalitou škôl, kvôli uplatneniu v budúcnosti, alebo si chcú život v zahraničí vyskúšať. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne len menej ako tretina z nich sa chce vrátiť späť domov.

Foto: Shutterstock
Odchádzajú za vzdelaním a prácou
Dôvodov, prečo mladí ľudia odchádzajú do zahraničia, je hneď niekoľko. „Podľa nášho prieskumu sa 92 % mladých rozhodlo študovať v zahraničí kvôli vyššej kvalite škôl. Necelých 60 % respondentov uviedlo lepšie uplatnenie na trhu práce, 44 % si chce život v zahraničí jednoducho vyskúšať. Takmer tretina odchádza aj preto, aby získala lepšie jazykové schopnosti a menej ako štvrtina na základe odporúčania od kamarátov,“ vysvetľuje bankový analytik Matej Horňák.
Mladí ľudia na štúdium a prácu v zahraničí preferujú najmä Česko (44 %), nasledujú Nemecko, Rakúsko a Veľká Británia. Pracovať v zahraničí plánuje viac ako polovica opýtaných aj niekoľko rokov či dokonca dlhšie.
Čo všetko ich odrádza
Kým mladí ľudia chcú zostať v zahraničí, ich rodičia chcú, aby sa vrátili. „Iba tretina mladých má jasno v tom, že sa chce vrátiť domov, pričom až polovica rodičov by si želala návrat svojich detí späť na Slovensko. Rodina je pre mladých jednoznačne kľúčová – domov by sa vrátili predovšetkým kvôli rodine a priateľom (72 %), aby si založili vlastnú rodinu (35 %) či zmenili Slovensko k lepšiemu (27 %). Od návratu ich, naopak, odrádzajú nízke platy, politická situácia, korupcia či nižšia životná úroveň,“ konštatuje M. Horňák.
Podľa neho sú však Slováci v súvislosti s budúcnosťou svojich detí zodpovední, a na ich vzdelanie myslia vopred a jeho financovanie plánujú. Takmer každý šiesty rodič dokáže vykryť vzdelanie detí z bežného rozpočtu, na štúdium má zriadené investičné sporenie takmer pätina rodičov, klasické sporenie 17 % a už odloženú potrebnú sumu bokom takmer desatina opýtaných rodičov.
Motivácia pre návrat
Za posledných 15 rokov opustilo Slovensko viac ako 300-tisíc prevažne mladých ľudí a mnohí ďalší o tom uvažujú. Najväčšia slovenská banka preto spustila kampaň, aby ich pritiahla späť domov.
„Sme presvedčení o tom, že Slovensko potrebuje ľudí, ktorí veria v jeho budúcnosť. Len tak sa nám bude všetkým lepšie žiť, podnikateľom a podnikateľkám lepšie podnikať, a iba tak budeme všetci spolu ako krajina úspešní. Chceme ľudí povzbudiť k tomu, aby verili v budúcnosť na Slovensku, aby sa na našu krajinu pozerali s optimizmom a realizovali si tu svoje sny. Preto sme sa rozhodli mladých motivovať, aby sa vrátili domov,“ vysvetľuje riaditeľka Brand HUBu Slovenskej sporiteľne Dáša Juríková s tým, že banka spolu s partnermi prináša aktuálne pracovné ponuky na Slovensku, možnosti na rozbehnutie podnikania či stáže pre študentov.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 2.Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
- 3.Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
- 4.Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
- 5.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia