Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
Pohonné hmoty počas tohtoročného leta výrazne zlacneli. Znižovanie cien sa však na prelome septembra a októbra zastavilo a v posledných dvoch týždňoch dochádza už k miernemu nárastu. Vzhľadom na aktuálny rast cien ropy na svetových trhoch a tiež na zvýšenie DPH z 20 na 23 % od nasledujúceho roku na Slovensku sa očakáva, že ceny pohonných hmôt budú stúpať rýchlejšie.
Foto: Freepik
Už teraz máme najdrahší benzín v rámci V4
Pozreli sme sa na to, aké sú ceny pohonných hmôt na Slovensku v porovnaní so susednými krajinami, a ako sa na nich prejaví zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH), ktoré vstúpi do platnosti od začiatku nasledujúceho roka – zo súčasných 20 % na budúcoročných 23 %.
Najpoužívanejší benzín s oktánovým číslom 95 sa na Slovensku už pred niekoľkými týždňami dostal pod úroveň psychologickej hranice, ktorú predstavuje 1,50 eura za liter. Slovenskí vodiči tak môžu byť relatívne spokojní s vývojom cenovej situácie, pretože takto „málo“ na čerpacích staniciach neplatili už 32 mesiacov.
Ak si však porovnáme ceny rovnakého druhu benzínu s cenami v okolitých krajinách, vychádza nám, že benzín na Slovensku je stále najdrahší. V Poľsku sa zaň ku koncu septembra 2024 platilo 1,39 eura za liter, v Česku takmer 1,40 eura, v Maďarsku takmer 1,47 eura a v Rakúsku o niečo málo viac ako 1,47 eura.
Na Slovensku však aktuálne vodiči za liter benzínu platia 1,477 eura, a ak by sme pri tejto sume zvýšili daň z pridanej hodnoty na 23 %, výsledná cena by vyskočila na 1,512 eura. Podľa Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) je to preto, lebo spomedzi týchto krajín máme druhé najvyššie spotrebné a iné dane a zároveň aj druhú najvyššiu DPH.
Hrozí nám návrat k palivovej turistike
„Zvýšenie DPH z 20 % na 23 % je súčasťou konsolidačného balíčka opatrení na ozdravenie verejných financií. Vyššie zdanenie spotreby je ekonomicky menej škodlivé ako napríklad zdanenie príjmov. Vyššie zdanenie fosílnych palív je tiež priaznivé z pohľadu životného prostredia,“ konštatujú analytici ISA.
Na druhej strane však podľa nich ak budú palivá výrazne drahšie oproti susedným štátom, ľudia ich môžu opäť začať nakupovať v blízkom zahraničí, čo by sa odrazilo na nižšom výbere domácich príjmov.
Priemerné ceny pohonných hmôt pred a po zvýšení DPH
Zdroj: ISA
Inak povedané, Slovensku opäť hrozí návrat k palivovej turistike, keď vodiči bývajúci v prihraničných oblastiach budú jazdiť tankovať do zahraničia, pretože napriek prekonanej vzdialenosti sa im to stále oplatí. Podobný jav sme mohli opakovane sledovať aj v minulosti, a v prípade nákupov lacnejšieho a možno aj kvalitnejšieho spotrebného tovaru je to bežnou praxou už roky.
Cena nafty je na Slovensku priemerná
V prípade motorovej nafty je situácia na Slovensku iná ako v prípade benzínu. Naši vodiči ju nakupujú v priemere za približne 1,40 eura za liter. Je to viac ako v Česku (1,336 eura za liter) alebo v Poľsku (1,395 eura za liter) a zároveň menej ako v Maďarsku (1,479 eura za liter) a v Rakúsku (1,483 eura za liter).
Dobrou správou pre našich vodičov je, že ani po budúcoročnom zvýšení DPH, ktoré už prešlo schvaľovacím procesom v Národnej rade SR, sa na tomto poradí nič nezmení, pretože cena motorovej nafty sa síce zvýši (1,436 %), ale stále to bude menej ako v Maďarsku a Rakúsku.
Tu je potrebné dodať, že aktuálne máme spoločne s Českom najnižšiu DPH na naftu spomedzi krajín V4, no po jej zvýšení bude druhá najvyššia, pričom spotrebné a iné nepriame dane máme najvyššie už teraz, no rozdiely medzi jednotlivými krajinami sú len veľmi malé.
Aká je situácia na svetových trhoch
Ceny pohonných látok na Slovensku sa v uplynulých dvoch týždňoch takmer nezmenili. Na svetových trhoch s ropou to však vrie. Jej cena pri obavách z eskalácie vojnového napätia na Blízkom východe rastie prakticky každým dňom, a predpokladá sa, že bude aj naďalej rásť. Cena ropy Brent je vyššia ako 78 dolárov za barel.
Zvyšuje sa aj cena ľahkej americkej ropy WTI, ktorá sa aktuálne predáva za takmer 75 dolárov za barel. Ďalším argumentom na jej rast je hurikán Milton, ktorý v USA na Floride spôsobil výpredaj pohonných hmôt pri predzásobovaní sa miestnych obyvateľov na horšie časy. Približne štvrtina tamojších „čerpačiek“ je v súčasnosti úplne bez surovín a vypredaná.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 2.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Slovensku sa stále nedarí oslobiť kryptomeny od vysokých daní
- 5.Analýza: Okamžité platby zvyšujú HDP krajín a podporujú aj finančnú inklúziu