Vyššie ceny uhlia a zemného plynu vyháňajú nahor ceny elektriny nielen na Slovensku, ale aj naprieč celou Európou
Európski spotrebitelia, domácnosti, ako aj podniky, sú za posledného pol roka svedkami rastúcich cien elektriny a palív. Dobrou správou je, že časť tohto rastu bola vyvolaná rastúcim dopytom, keď sa európska ekonomika znovu naštartovala po pandemickom útlme. Zlou správou však je, že za rastúcimi cenami energií je aj nedostatočná ponuka, najmä zemného plynu.

Foto: Unsplash
Európsky energetický mix je pestrý
Európsky energetický mix je zložený z viacerých komponentov. Sú to ropa, zemný plyn, uhlie, jadrová energia, vodná energia a obnoviteľné zdroje, ako slnečné žiarenie či vietor. Napriek tejto diverzite stále platí, že Európa je závislá od uhlíkových palív. Do finálnych cien sa nepremietajú len ceny samotných surovín, ale aj povoleniek na emisie vznikajúcich pri ich spaľovaní
Pred zimou hrozí nedostatok plynu
Problémom pre Európu je, že ceny zemného plynu, uhlia a emisných kvót v tomto roku rastú. Sú blízko svojich rekordných hodnôt. „Príčinou je nedostatok dodávok zemného plynu do Európy. Sklady počas leta nestihli doplniť svoje zásoby vyčerpané počas predchádzajúcej zimy. Práve druhý a tretí kvartál sú mesiacmi, počas ktorých sa zásobníky zvyčajne plnia plynom z Nórska a Ruska,“ tvrdí komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.
Takto podľa neho každoročne prebiehajú prípravy na novú vykurovaciu sezónu. No tento rok sa to nedialo. Ceny zemného plynu preto na začiatku augusta dosiahli rekordné úrovne. „Merané benchmarkom – holandský TTF, cena dosiahla 48 eur za megawatthodinu, čo je viac ako dvojnásobok priemeru za uplynulých desať rokov,“ konštatuje odborník s tým, že stav v zásobníkoch je o 20 % pod päťročným priemerom. Hrozí, že Európa nebude mať dostatok plynu pred prichádzajúcou vykurovacou sezónou.
Nord Stream tesne pred spustením
V tejto situácii plánuje ruský národný plynárenský podnik Gazprom len o niekoľko týždňov spustiť plynovod Nord Stream 2. Plyn ním bude môcť prúdiť z Ruska priamo do Nemecka, čím vynechá z trasy Ukrajinu, Slovensko aj Česko. Tranzitné krajiny tak prídu o veľké príjmy, čo je jedným z dôvodom pre ktorý sú USA proti spusteniu nového potrubia.
Emisné kvóty regulujú uhlíkové splodiny
„Stúpli aj ceny zemného plynu z Ázie, čo robí Európu ešte viac závislou od plynu z Ruska. Výsledkom je zvýšená orientácia na uhlie ako alternatívne palivo. Aj vďaka tomu vzrástol záujem o emisné povolenky, ktoré v Európskom systéme obchodovania s emisiami ETS zdraželi na nový rekord – takmer 60 eur za tonu,“ hovorí bankový analytik.
Systém ETS sa podľa jeho slov ukazuje ako veľmi efektívny pri regulovaní produkcie uhlíkových splodín. Úrady stanovia maximálny objem emisií, ktoré môžu byť v Európe uvoľnené. V závislosti od záujmu rastie alebo klesá cena za tieto kvóty. Systém pokrýva zhruba 40 % skleníkových emisií v Európe. Využívajú ho podniky z energetiky a priemyslu. Ostatné odvetvia, ako poľnohospodárstvo, stavebníctvo, doprava, budú pravdepodobne do ETS zaradené v nasledujúcich rokoch.
Vyššie ceny uhlia a zemného plynu, rovnako ako emisií na ich spaľovanie, spôsobujú rast ceny elektriny naprieč Európou. „To sa dotýka tak priemyselných odberateľov, ako aj domácností. Spracovatelia budú preto hľadať alternatívne zdroje energií, ktoré vychádzajú lacnejšie. Dopyt po obnoviteľných zdrojoch energií, vrátane jadra, bude ďalej rásť,“ uzatvára O. Hansen.
Za elektrinu aj plyn si v roku 2022 určite priplatíme
Hoci sa finálnu cenu energií na Slovensku pre rok 2022 dozvieme asi až v novembri tohto roku, už teraz sa hovorí o približne 15-percentnom zdražení elektriky a u zemného plynu by to mohlo byť ešte viac. Už v súčasnosti sa cena elektriny priblížila k doterajším historickým maximám. Za hlavnú príčinu sa označuje jej zdražovanie na svetových burzách. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví burzová cena elektriny v rámci koncovej ceny pre slovenské domácnosti predstavuje 40 % a úrad túto zložku ceny elektriny ovplyvniť nevie. Regulačnými zásahmi však vie ovplyvniť zvyšné zložky ceny.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení