Výrobné ceny v priemysle, poľnohospodárstve aj stavebníctve stále rastú
Výrobné ceny v priemysle na domácom trhu znova zvýšili dynamiku svojho rastu. Ani prudký prepad výrobných cien v rastlinnej produkcii nedokázal prekryť stále vysoké tempo zdražovania živočíšnych výrobkov, preto sa priemerné ceny poľnohospodárskych výrobkov udržali v miernom raste. Rastú aj ceny v stavebníctve.
Foto: Shutterstock
Výrobné ceny v priemysle
Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v máji 2023 medziročne vyššie o 17,1 %. Spomedzi 16 sledovaných odvetví priemyslu boli ceny medziročne vyššie v 12 z nich. Podľa údajov Štatistického úradu SR celkový výsledok ovplyvňoval podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch najmä vysoký nárast výrobných cien v dodávkach elektriny a plynu, a to až o 46 %.
Vo váhovo dôležitých odvetviach priemyselnej výroby ceny medziročne vzrástli najmä v produkcii dopravných prostriedkov o 4,1 % a vo výrobe z gumy a plastu o 16,8 %. Naopak, v produkcii kovov a kovových konštrukcií ceny medziročne poklesli o takmer 10 %, v spracovaní ropných produktov o 30,6 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 19,8 %. V súhrne za päť mesiacov roka 2023 tuzemské výrobné ceny v priemysle vzrástli o 24,1 %.

Výrobné ceny poľnohospodárskych výrobkov
V máji boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vyššie o 3,8 %, no dynamika ich rastu sa od začiatku roka výrazne spomalila. Stalo sa tak pod vplyvom vývoja cien živočíšnych výrobkov, ktoré mali výrobné ceny medziročne vyššie o 21,1 %. Vyššie boli najmä ceny slepačích konzumných vajec o 57 % a surového kravského mlieka o takmer 21 %.
Celkový rast cien v poľnohospodárskej prvovýrobe pribrzdil už druhý mesiac po sebe trvajúci medziročný pokles cien rastlinných výrobkov. V máji boli ich ceny medziročne lacnejšie o 19,1 %, najmä pod vplyvom poklesu cien obilnín, ktoré zlacneli až o štvrtinu. V súhrne od začiatku roka ceny poľnohospodárskych výrobkov vzrástli v priemere o 18,7 %, z toho rastlinné výrobky o 7,3 % a živočíšne výrobky o 30,3 %.
Výrobné ceny v stavebníctve
Ceny stavebných prác v máji medziročne vzrástli o 13,2 %, medzimesačne o 0,3 %. V súhrne za prvých päť mesiacov tohto roka boli stavebné práce medziročne drahšie o 15,4 %. Stúpli aj ceny stavebných materiálov používaných v stavebníctve – medziročne boli vyššie o 2,5 %, pričom od začiatku roka ich medziročný rast dosiahol 8,3 %.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Ministerstvo vnútra zmodernizovalo časť budovy Strednej odbornej školy Policajného zboru v Bratislave – FOTO
Umiestňovanie balíkoboxov v Košiciach má nové pravidlá, ešte sa však na to pozrie prokuratúra
Na Záhorí v Moravskom Svätom Jáne horí hala konzervárne
Kandidatúru na post primátorky Trnavy ohlásila už druhá žena, prorektorka z UCM Andrea Čajková
Colníci vykonali akciu Simulátor, riešia prípad nadmerných odpočtov DPH pri dovoze luxusných áut
Najčítanejšie
- 1.PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický zbor
- 2.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 3.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 4.Ministerstvo vnútra zmodernizovalo časť budovy Strednej odbornej školy Policajného zboru v Bratislave – FOTO
- 5.FinGO.sk: Stovky nových agentov a digitálne inovácie priniesli skokový rast tržieb










