Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vojna na Ukrajine ohrozuje aj prechod na zelené technológie v Európe

Monika Jakábová Ekonomika
SK
EN
Poslať

Odstrihnutie sa od ruských energií a zabezpečenie energetickej bezpečnosti je jednou z priorít Európskej únie. Okrem potreby diverzifikácie dodávateľov plynu a ropy sa EÚ bude musieť vyrovnať aj so závislosťou od dodávok niektorých kovov a nerastov z Ruska potrebných na výrobu komponentov v sektore obnoviteľných technológií. Ceny mnohých z týchto kovov sa v posledných mesiacoch výrazne zvýšili. Vojna na Ukrajine tak predstavuje, okrem iného, ohrozenie schopnosti EÚ dosiahnuť ambície v zelenej politike.

image

Foto: Shutterstock

Automobilové spoločnosti majú problém

Volkswagen, druhý najväčší výrobca elektrických automobilov na svete, oznámil, že elektromobily objednané po máji 2022 si nájdu cestu do garáží zákazníkov najskôr v roku 2023. Ďalšia veľká automobilka Tesla, rovnako ako takmer všetci ostatní výrobcovia elektromobilov, tvrdí, že pravdepodobne nedosiahne predajné ciele, ktoré si vytýčila na rok 2022.

Tento stav má veľa spoločného s ruskou inváziou na Ukrajinu a úlohou Ruska ako hlavného dodávateľa kovov pre európsky kontinent. Európa dováža z Ruskej federácie kovy, gumu a minerály za viac ako 7 miliárd dolárov ročne. Z Ruska k nám prúdia zásoby paládia (41 % dovozu EÚ), hliníka (17 %), niklu (17 %), platiny (16 %), medi (7 %), kobaltu (5 %) a lítia (4 %). Mnohé z nich sú dôležité pre výrobu batérií elektrických áut, solárnych panelov či veterných turbín.

„Pokiaľ ide o kovy, ktoré sú v sektore obnoviteľných technológií potrebné, Rusko je veľmi dôležitým hráčom v Európe, ale aj na celom svete. Zastavenie ruského exportu kovov by spôsobilo priemyselnú recesiu v západnom svete,“ vyjadril sa ekonóm z Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku v Nemecku Klaus-Jürgen Gern.

„Tento stupeň závislosti od Ruska je skutočne veľmi alarmujúci,“ hovorí vedúci obehového hospodárstva udržateľných zdrojov v Centre for European Policy Studies – think-tanku so sídlom v Bruseli Vasileios Rizos.

Dôležité kovy v sektore zelených technológií

Elektrické vozidlá sú jedným zo spôsobov, ktorým sa svet snaží znižovať spotrebu fosílnych palív.  Rusko je významným vývozcom mnohých kovov a plynov používaných pri výrobe batérií do elektrických áut, ako sú lítium, kobalt a nikel. V prípade niklu je Rusko tretím najväčším svetovým dodávateľom, pričom spoločnosť Norilsk Nickel je najväčším svetovým producentom vysokokvalitného niklu.

Okrem toho obchoduje aj s paládiom, kobaltom a meďou. Jej vlastníkom je druhý najbohatší Rus a podporovateľ politík Kremľa Vladimir Potanin. Nemecko napríklad importuje až 39 % z celkového dovozu niklu z Ruska, a to najmä z firmy Norilsk Nickel. Rusko taktiež vyprodukuje približne tretinu celosvetovej produkcie paládia, ktoré je kľúčové pre výrobu katalyzátorov – zariadení potrebných na zníženie výfukových emisií vozidiel.

Prvky vzácnych zemín, ďalší ruský export, sú nevyhnutné pre generátory veterných turbín a trakčné motory elektrických vozidiel. Na výrobu turbín a solárnych panelov sú ďalej potrebné aj hliník, meď a kremík, ktoré Rusko taktiež exportuje.

Vojenské operácie prebiehajúce na území Ukrajiny taktiež ohrozujú vývoz dôležitých surovín z krajiny. Ukrajina je významným producentom neónového plynu, ktorý sa používa na výrobu polovodičových čipov. Neón vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe ocele. Masívne oceľové komplexy na východe Ukrajiny sa z tohto dôvodu stali dominantným svetovým dodávateľom tohto plynu. Dnes sa však v týchto oblastiach vedú boje, čo spôsobuje nedostatky neónu na trhoch. To sa premieta do obmedzených dodávok čipov, ktoré sú súčasťou batérií elektromobilov, ako aj iných ekologických technológií.

Na trhoch sú obavy z nedostatku kovov

Ceny kovov zvyšujú aj prerušenia dodávok v dôsledku vojny, ale aj obavy z budúcich narušení ich dodávok. Ruská invázia spôsobuje zmätok v globálnych dodávateľských reťazcoch.

Ratingová spoločnosť Moody’s Investors Service vydala správu, v ktorej uvádza, že zvyšovanie cien je zapríčinené najmä obavami z prerušenia dodávok a z nedostatku kľúčových surovín. Už pred inváziou ponuka kovov kolísala v dôsledku nízkych zásob a prerušení dodávateľského reťazca. Moody’s poznamenala, že ceny niektorých základných kovov, vrátane hliníka a niklu, sa v prvom štvrťroku 2022 priblížili k rekordným maximám.

Ako sa problémy prejavia na cenách elektromobilov?

Rastúce náklady na nikel a neónový plyn sú faktory, ktoré spôsobujú, že sektor elektrických vozidiel predpovedá vyššie ceny o takmer 3-tisíc eur za vozidlo.

Sankcie na kovy (zatiaľ) neboli súčasťou balíčkov

Rusko-ukrajinský konflikt už prinútil mnohé štáty uvaliť obchodné sankcie na rôzne ruské komodity. V poslednom čase sa objavili správy, že EÚ zvažuje uvaliť sankcie na dovoz ruského zlata. Spomínané kovy sankciám Únie zatiaľ unikajú, ich prijatie však nie je vylúčenie. Aj v roku 2018 boli uvalené sankcie na ruského výrobcu hliníka Rusal, čo spôsobilo prudký nárast cien tohto kovu.

Nie je prekvapujúce, že predstavitelia popredných spoločností na výrobu elektrických vozidiel sú proti sankcionovaniu ruských kovov. Tvrdia, že by to bola vážna rana pre snahy o prechod od fosílnych palív k udržateľnejším alternatívam. Hans-Josef Fell z nemeckého think-tanku Energy Watch Group s týmto tvrdením súhlasí: „Som proti sankciám na kovy, pretože potom bude Európa menej pripravená čeliť bojkotu fosílnych palív.“ Vo vývoznej štruktúre Ruska pritom fosílne palivá predstavujú viac ako 13-násobok celkového ruského vývozu kovov.

Clá na dovoz kovov zatiaľ zaviedla len Veľká Británia

Spomedzi európskych krajín zatiaľ len Spojené kráľovstvo podniklo kroky na obmedzenie financovania ruskej vojnovej mašinérie v súvislosti s obchodom s kovmi. Británia zaviedla 35-percetné clá na dovoz niektorých ruských kovov, vrátane veľkého množstva platiny a paládia.

Čo bude ďalej?

So stúpajúcou prioritizáciou zelenej transformácie sa predpokladá, že dopyt EÚ po kovoch používaných v sektore obnoviteľných technológií sa v blízkej budúcnosti značne zvýši. Otázka diverzifikácie dodávateľov je však v tomto prípade komplikovaná.

Krajiny, ako Konžská demokratická republika či Zimbabwe, ktoré by mohli pokryť rastúci európsky dopyt po kovoch, sú kritizované zo strany EÚ za porušovanie ľudských práv. Ľudia pracujúci v sektore ťažby sú často vystavení neľudským podmienkam a neobvyklá nie je ani detská práca. EÚ tak čelí nepríjemnej morálnej dileme.

Únia by sa však mohla orientovať aj na iné krajiny. Minulý rok EÚ a Ukrajina nadviazali strategické partnerstvo v oblasti surovín. Hoci prebiehajúca vojna momentálne komplikuje túto spoluprácu, jej potenciál je veľký. Trend budovania bezpečných a stabilných partnerstiev a dodávateľských reťazcov s partnermi, ktorí vyznávajú hodnoty demokracie, je pre EÚ kľúčové.

Okrem hľadania nových zdrojov v zahraničí sa európski experti vyjadrujú, že aj samotná Európa má kapacity na zvýšenie ťažby. Odborníci EÚ na obehové hospodárstvo tiež tvrdia, že Únia by sa mala viac orientovať na recykláciu kovov a aj týmto spôsobom znížiť svoju závislosť od ich dovozu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
12.8.2022 Správy

McDonald’s opäť otvorí svoje prevádzky na Ukrajine, ide o snahu aspoň symbolicky navodiť pocit normálneho života

12.8.2022 (Webnoviny.sk) - Americká spoločnosť McDonald's začne v najbližších mesiacoch opätovne otvárať svoje reštaurácie na Ukrajine. ...

10.8.2022 Správy

Ekonomika Nemecka stratí do roku 2030 pre vojnu na Ukrajine vyše 265 miliárd dolárov na pridanej hodnote

10.8.2022 (Webnoviny.sk) - Nemecká ekonomika do roku 2030 v dôsledku vojny na Ukrajine a vysokých cien energií stratí na pridanej hodnote viac ...

26.7.2022 Správy

Európska investičná banka odobrila Ukrajine pomoc 1,59 miliardy eur

26.7.2022 (Webnoviny.sk) - Správna rada Európskej investičnej banky (EIB) schválila poskytnutie 1,59 miliardy eur, podporovaných zárukami z ...

21.7.2022 Správy

EÚ schválila siedmy balík sankcií. Rusko musí za svoju agresiu naďalej platiť, tvrdí von der Leyenová

21.7.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia pre vojnu Kremľa na Ukrajine schválila nové kolo sankcií voči Rusku. Tentoraz sa týkajú exportu ...

21.7.2022 Redakcia FinReport

Ukrajina sa snaží zachrániť svoju ekonomiku – devalvovala hrivnu o 25 %

Ukrajinská centrálna banka devalvovala svoju menu – hrivnu o 25 % voči americkému doláru. Cieľom je ochrana vlastných devízových rezerv a ...

18.7.2022 Správy

Európska únia chystá proti Rusku balíček šesť a pol, Borrell priblížil najdôležitejšie opatrenie v najnovšom pláne

18.7.2022 (Webnoviny.sk) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok diskutujú o zákaze dovozu ruského zlata. Ide o ...

15.7.2022 Správy

Putin podpísal zákon o špeciálnych ekonomických opatreniach na podporu ozbrojených síl

15.7.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal zákon, ktorý umožňuje vláde zaviesť špeciálne ekonomické ...

4.7.2022 Redakcia FinReport

Rusko má novú storubľovku a problémy s tým, ako ju dostať do obehu

Sankcie voči Rusku sa stupňujú, no ruská mena je čoraz silnejšia. Napriek tomu, že krajina má v súčasnosti úplne iné problémy, rozhodla ...

4.7.2022 Správy

Rusko sa snaží prinútiť súkromné spoločnosti na spoluprácu, požaduje opravu poškodenej vojenskej techniky

4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Kremeľ sa pravdepodobne snaží rozšíriť vplyv na súkromné ruské spoločnosti pôsobiace v zbrojárskom sektore. ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny bude v júli, auguste a septembri 2022 až trikrát vyšší, ako bol doteraz. Po novom bude ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote

Ruská federácia sa prvýkrát za viac ako 100 rokov ocitla v platobnej neschopnosti. Do nedele 26. júna 2022 mala zaplatiť úroky zo ...

25.6.2022 Redakcia FinReport

Najviac štatútov dočasnej ochrany udelili Ukrajincom v Poľsku, Česku a na Slovensku

Po vypuknutí vojny na Ukrajine v marci 2022 spomedzi členských štátov Európskej únie to bolo Poľsko, ktoré udelilo ukrajinským utečencom ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  NBS opäť zvýši poplatky pre finančných sprostredkovateľov, tentoraz za odborné skúšky
 3. 3.
  Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov
 4. 4.
  Slovenská ekonomika spomalila, na obzore sa črtá recesia
 5. 5.
  Messenger bude bezpečnejší. Meta testuje predvolené šifrovanie E2EE