Vládou schválená 23-percentná DPH na knihy ešte nie je definitívna
Spomedzi konsolidačných opatrení zahrnutých do konsolidačného balíčka, ktorého úlohou je ozdravenie verejných financií na Slovensku, vyvolalo najkontroverznejšie prijatie zvýšenie dane z pridanej hodnoty na knihy. Nárast z dnešných 10 % na navrhovaných 23 % by obmedzil vydávanie nových kníh, spôsobil zníženie predaja kníh vo všeobecnosti, s čím by bezpochyby súvisel ďalší pokles čitateľskej gramotnosti našej mládeže.
Foto: Freepik
Lacnejšie učebnice stačiť nemusia
Základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) u kníh má byť podľa vládneho návrhu konsolidujúceho deficitné verejné financie na úrovni 23 %. Minister Ladislav Kamenický sa odvolal na analýzu, ktorú pre Ministerstvo financií SR vypracoval Inštitút finančnej politiky.
Sám potom zdôvodnenie rozhodnutia vypointoval tvrdením, že „knihy sú väčšinou doménou bohatších vrstiev obyvateľstva“, respektíve „si ich kupujú väčšinou bohatší ľudia“.
Tento argument zameraný na solventnosť čitateľov úplne opomenul potreby mládeže, ktorá sa potrebuje vzdelávať aj z iných zdrojov ako z učebníc, ktorých sadzba DPH sa znižuje z 10 % na 5 %. Tvrdenie ministra doslova rozčúlilo širokú „čítajúcu“ verejnosť, ako aj študentov.
Čo hovoria výskumy o čitateľskej gramotnosti
„Pritom až 35 % slovenských žiakov nedosahuje základnú úroveň čitateľskej gramotnosti. Slovensko zároveň patrí medzi krajiny, kde socioekonomický status najviac ovplyvňuje výsledky vo vzdelávaní,“ konštatuje medzinárodný výskumný program – Programme for International Student Assessment (PISA) z roku 2022.
Medzinárodný výskum čitateľskej gramotnosti PIRLS z roku 2021 zase odhalil, že až 41 % slovenských štvrtákov má doma menej ako 25 kníh. To je menej ako jedna polička kníh pripadajúca na celú domácnosť.
Ministri sa o návrhu ešte porozprávajú
Ak sa pôvodný návrh nezmení, Slovensko bude mať druhú najvyššiu DPH v rámci celej Európskej únie po Dánsku, kde je na úrovni 25 %. Kúpna sila Dánov je však takmer trojnásobne vyššia ako v prípade Slovákov.
Naopak, v susednom Česku je DPH na knihy od minulého roku nulová. Rovnako žiadnu knižnú DPH neplatia vo Veľkej Británii či Nórsku, a u ďalšieho nášho suseda v Maďarsku je 5-percentná.
Schváliť výšku DPH pre knihy po slovenskej vláde budú musieť ešte poslanci parlamentu, a napokon bude musieť príslušný zákon podpísať prezident republiky. V tejto súvislosti napríklad minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že pôvodný 23-percentný návrh nemusí byť definitívny. „Myslím si, že sa o tom v koalícii ešte porozprávame,“ povedal.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Noc světových vánočních melodií 16. decembra 2024 - 20. januára 2025
- 2.WAVE Festival: Halloween - Trenčín 31. októbra 2024
- 3.LADY CARNEVAL - Největší hity božského Káji 23. novembra 2024
- 4.Fico: Súčasná vláda nemala doteraz žiadnu väčšiu aféru
- 5.Peňaženky na digitálne euro by sa v ideálnom prípade mohli objaviť už v roku 2025