Hľadaj

Viac žiadateľov, vyššie príspevky. Prvá pomoc+ je od 1. novembra 2020 štedrejšia

Magdaléna Švančarková Ekonomika Poslať

Vláda schválila nový balíček finančnej podpory s názvom Prvá pomoc+. Jeho platnosť sa začína od 1. novembra. Je to vlastne rozšírená verzia pôvodnej dotačnej schémy. Žiadosti sa budú môcť podávať aj spätne za október a finančná kompenzácia sa predĺži až do marca 2021.

image

Foto: FB Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Prvá pomoc+ znamená v skratke vyššie príspevky, predĺženie prvej pomoci a rozšírenie okruhu žiadateľov, keďže o pomoc môžu požiadať aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré majú príjem aj z iného zamestnania. Poskytuje sa tiež takzvaný covid príplatok pre profesie, ktoré sú viac ohrozené vírusom COVID-19 ako iné. Finančné kompenzácie sa zameriavajú aj na podporu domáceho cestovného ruchu.

Na pomoc vyčlenili stovky miliónov eur

„V priebehu nasledujúceho týždňa začne rezort posielať približne 126 000 existujúcim žiadateľom o pomoc dodatky k zmluvám. Podávanie nových žiadostí a výkazov k čerpaniu Prvej pomoci+ plánujeme spustiť v druhom novembrovom týždni,“ uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Dôležitou inováciou v prípade Prvej pomoci+ je elektronická komunikácia. „Keď niekto požiada o nový občiansky preukaz, tak je potrebné, aby mu bol automaticky aktivovaný zaručený elektronický podpis,“ uviedol počas tlačovej konferencie rezortný minister Milan Krajniak. Cieľom je zabezpečiť, aby sa čo najviac žiadostí podávalo elektronickou formou.

Na podporu v rámci balíka Prvej pomoci+ od októbra do decembra 2020 je vyčlenených približne 389 miliónov eur. Dotácie od januára až do marca 2021 by mali predstavovať zhruba 201 miliónov eur.

Opatrenie č. 1 – pre zamestnávateľov, ktorí majú zatvorené prevádzky alebo obmedzenú činnosť

Doteraz dostal zamestnanec príspevok vo výške 80 % priemerného zárobku. Po novom je táto suma takisto vo výške 80 %, ale z jeho celkovej ceny práce (CCP) za čas, keď je prekážka na strane zamestnávateľa. Maximálna výška príspevku zostáva na úrovni 1 100 eur. O príspevok môžu žiadať tí, ktorí začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr do 2. septembra 2020.

Opatrenie č. 2 – pre SZČO

Po novom môžu žiadať o príspevok, ktorý predstavuje náhradu straty príjmu, aj SZČO, ktoré majú od 1. júla 2020 povinnosť platiť nemocenské a dôchodkové poistenie a začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr do 2. septembra 2020. Týka sa to tiež tých, ktorí majú príjem aj z iného pracovného pomeru. V tom prípade platí, že výška príspevku sa zníži o tento príjem.

Opatrenie č. 3 A/B – pre zamestnávateľov (kurzarbeit)

Tieto príspevky sú určené pre zamestnávateľov, ktorí majú zatvorené prevádzky (opatrenie č. 3A), alebo zaznamenali pokles tržieb (opatrenie č. 3B). Podmienkou je, aby svoju činnosť začali prevádzkovať najneskôr do 2. septembra 2020. Finančnú kompenzáciu môžu žiadať aj na zamestnancov, ktorých prijali do zamestnania najneskôr do 2. septembra 2020. Povinné udržanie zamestnanca sa skrátilo na jeden mesiac.

Výška príspevku v prípade opatrenia č. 3A je 80 %, ale z celkovej ceny práce zamestnanca za čas, keď je prekážka na strane zamestnávateľa. Maximálna výška príspevku sa zvýšila z 880 eur na 1 100 eur.

V prípade opatrenia č. 3B (pokles tržieb) sa suma príspevkov pohybuje v rozmedzí od 270 do 810 eur na jedného zamestnanca.

Opatrenie č. 4 – pomoc pre vybrané skupiny

O príspevok z tohto opatrenia môžu žiadať vybrané skupiny SZČO, slobodné povolania a jednoosobové eseročky. Po novom platí aj pre SZČO, ktoré dočasne prerušili alebo obmedzili výkon alebo prevádzku činnosti, ale nepozastavili (nezrušili) oprávnenie na jej výkon.

Opatrenie sa týka aj SZČO, ktoré nespĺňajú podmienky pre opatrenie č. 2, alebo im nevznikla odvodová povinnosť na sociálne poistenie. Táto pomoc je určená aj pre SZČO, ktoré začali svoju prevádzku najneskôr do 2. septembra 2020. Príspevok sa zvyšuje z 210 eur na 315 eur. Platí, že ak majú nejaký príjem, ten sa odráta zo sumy tohto príspevku.

Covid príplatok – pre profesie ohrozené vírusom COVID-19

Zamestnanci, ktorí sa pri výkone povolania nakazia koronavírusom, majú nárok na takzvaný covid príplatok. Je vo výške 25 % z denného vymeriavacieho základu. Spolu s nemocenským žiadateľ dostane sumu vo výške 80 % hrubého príjmu. Príplatok platí pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, zdravotnícky personál, ale aj pre pomáhajúcich dobrovoľníkov (napríklad dobrovoľní hasiči).

„Zamestnanec s mesačnou hrubou mzdou 709,10 eura, čo v čistom predstavuje 567,32 eura, dostane v prípade nákazy ochorením COVID-19 pri výkone povolania kombináciou nemocenskej dávky a úrazového príplatku 599,20 eura mesačne,“ uvádza rezort práce.

SOS dotácia

Po novom sa suma tejto dotácie zvýšila z 210 eur na 300 eur. Určená je najmä pre tých, ktorí nemôžu čerpať príspevky z iných opatrení, ale z dôvodu pandémie prestali pracovať a sú bez príjmu.

Pomoc pre cestovný ruch

Táto špeciálna pomoc je určená pre reštaurácie, kaviarne, bistrá, hotely, penzióny, akvaparky, kúpaliská, sprievodcov v cestovnom ruchu, botanické záhrady, zoo, prírodné rezervácie, zábavné parky, lunaparky, múzeá, historické pamiatky, turistické atrakcie, prevádzky vlekov a lanoviek.

Podmienkou pre získanie pomoci za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. decembra ​2021 je pokles tržieb o viac ako 40 % v dôsledku pandémie v porovnaní s rokom 2019,“ uvádza rezort práce. Výška finančnej kompenzácie je v rozmedzí od 1,4 % až do 10 % v závislosti od poklesu tržieb.

Vláda pripravila aj ďalšie opatrenia

Príspevok na začatie podnikania – živnostníci, ktorí po prvej vlne skončili s podnikaním, ale plánujú opäť začať podnikať, môžu požiadať o príspevok na začatie podnikania vo výške 5 600 eur. Ide o jednorazový príspevok v rámci aktívnej politiky trhu práce. O tento príspevok môžu žiadať do konca roka 2020.

Odpustenie zmeškanej lehoty – daňovníci, ktorí pre karanténu do 2. novembra 2020 nemôžu podať daňové priznania, môžu požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Svoju žiadosť doručia spolu s daňovým priznaním po ukončení zákazu vychádzania, respektíve povinnej karantény na daňový úrad. „Finančná správa nebude v takomto prípade uplatňovať sankcie za zmeškanú lehotu,“ vysvetľuje Finančná správa SR vo svojom stanovisku.

Pandemický rodičovský príspevok – nárok na tento príspevok vzniká opätovne od 1. novembra 2020. Ide o predĺženie rodičovskej dovolenky pre rodičov, ktorých dieťa počas koronakrízy dosiahlo tri alebo šesť rokov, pričom toto dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Opatrenie by malo pomôcť približne 4 300 rodičom. Platí, že žiadatelia o pandemický rodičovský príspevok nemajú nárok na príjem zo zamestnania, z podnikania alebo nárok na dávky sociálneho poistenia, prípadne na dôchodok z druhého alebo tretieho dôchodkového piliera.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.11.2020 Zuzana Mecková

Poisťovne likvidujú škody na vozidlách rýchlejšie vďaka automatickému výpočtu škôd v aplikácii Auda Smart

Poisťovne neustále pracujú na zlepšovaní svojich technológií. Pre efektívnejšie likvidovanie škôd na motorových vozidlách prinášajú ...

25.11.2020 Redakcia FinReport

Slováci počas koronakrízy na úspory príliš nesiahali. V bankách máme uložených takmer 40 miliárd eur

Tohtoročná koronakríza ovplyvnila život úplne každého. Mnohí ľudia zarábajú menej ako pred krízou a veľa je takých, ktorí o príjmy ...

24.11.2020 Dominik Horváth

Ako vyzerá slovenský trh s kryptomenami? NBS v tom chce mať jasno

Národná banka Slovenska (NBS) nedávno uskutočnila jeden z prvých prieskumov slovenského trhu s kryptomenami. Uskutočnil sa prostredníctvom ...

24.11.2020 Redakcia FinReport

Do zahraničia necestujeme, nové cestovné poistenie od Axa Assistance nás preto kryje pri cestách po Slovensku

Predovšetkým nepriaznivé podmienky pre cestovanie do zahraničia motivovali poisťovňu Axa Assistance, ktorá prichádza na trh s novým ...

24.11.2020 Redakcia FinReport

Slováci sú investovaniu otvorení viac ako v minulosti. Zaujímajú sa oň hlavne muži a mladí ľudia

Slováci prichádzajú investovaniu na chuť. Počas ostatných štyroch rokov narástol podiel ľudí, ktorí naň majú pozitívny názor. ...

23.11.2020 Andrea Tittelová

Katherine Longhiová: Trump bol stroj na propagáciu samého seba, od Bidena sa očakáva boj s koronavírusom (VIDEO)

Víťazstvo Joe Bidena v bitke o prezidentské kreslo by pre USA malo priniesť podstatný obrat v domácej aj svetovej politike. O amerických ...

18.11.2020 Redakcia FinReport

Nádej na vakcínu spôsobila rozruch na komoditnom trhu. Ropa rástla a zlato klesalo

Po prezidentských voľbách v Spojených štátoch amerických sa pozornosť investorov upriamila na pandemickú situáciu. Krátko po oznámení ...

17.11.2020 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika v lete ožila. Prinieslo jej to lepší štart do druhej vlny koronakrízy, ako sa očakávalo

Hospodárska výkonnosť slovenskej ekonomiky, ktorá sa v prvom štvrťroku 2020 prepadla až o 13 %, sa v treťom kvartáli tohto roka výrazne ...

16.11.2020 Redakcia FinReport

Slovenské podniky dramaticky zaostávajú v digitálnej transformácii. Koronakríza môže ich prepad ešte prehĺbiť

Podniky so slovenským kapitálom dramaticky zaostávajú v aplikácii trendov Industry 4.0. Proces digitálnej transformácie v mnohých z nich ...

15.11.2020 Redakcia FinReport

Dobrá správa: Zahraničný obchod Slovenska napriek koronakríze dosiahol rekordný prebytok

Už viac ako pol roka koronakríza surovo osekáva podnikanie a prakticky akýkoľvek druh biznisu. Zo všetkých strán počuť, že niektoré ...

12.11.2020 Redakcia FinReport

Joe Biden priniesol finančným trhom najoptimistickejší povolebný týždeň od roku 1932

Opäť sa raz potvrdilo, že prezidentské voľby v USA majú obrovský vplyv na dianie na celom svete. Dotkli sa nielen veľkej ekonomiky, ale aj ...

9.11.2020 Dominik Horváth

Nový americký prezident Joe Biden sľúbil mohutný stimulačný ekonomický program. Otázne je, či mu to kongres umožní

Víťazom prezidentských volieb v Spojených štátoch amerických sa stal kandidát demokratickej strany Joe Biden. Po dramatickom a ...

5.11.2020 D. Horváth a J. Recký

Letecký priemysel generuje miliardové straty a prepúšťa desiatky tisíc zamestnancov

Podľa posledných údajov Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov (IATA) bolo v tomto roku do konca septembra na celom svete zrušených ...

2.11.2020 Zuzana Mecková

Nezamestnanosť mierne poklesla, no viacero firiem má už teraz existenčné problémy

Pandémia nového koronavírusu priniesla v treťom kvartáli výrazné zmeny na trhu práce. Nezamestnanosť sa v septembri neočakávane znížila ...

22.10.2020 Redakcia FinReport

Slovensko má potenciál na reštart ekonomiky prostredníctvom zelených projektov

Poradenská spoločnosť EY identifikovala viac ako tisíc zelených projektov, ktoré majú potenciál pomôcť Európe pri obnove a zotavení ...

18.10.2020 Dominik Horváth

Schyľuje sa k celosvetovej vojne „batérií“ a zapoja sa aj Slováci

V Európe začínajú vznikať nové spoločnosti výrobcov batérií do elektromobilov. Ich cieľom je konkurovať Číne, ktorá momentálne udáva ...

17.10.2020 Redakcia FinReport

Inflácia je na trojročnom minime, ceny potravín sú takmer rovnaké ako vlani

Ekonomika Slovenskej republiky sa v tomto roku v porovnaní s tým predchádzajúcim môže prepadnúť o 7 až 10 %. Zato inflácia sa momentálne ...

16.10.2020 Arian Ali

Digitálna éra je na dosah. Sme pripravení na transformáciu ekonomiky?

Pandémia koronavírusu naplno ukázala dôležitosť existencie digitálnej ekonomiky. Je zrejmé, že tento segment v najbližších rokoch čaká ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Do zahraničia necestujeme, nové cestovné poistenie od Axa Assistance nás preto kryje pri cestách po Slovensku
 2. 2.
  Slováci počas koronakrízy na úspory príliš nesiahali. V bankách máme uložených takmer 40 miliárd eur
 3. 3.
  Ako vyzerá slovenský trh s kryptomenami? NBS v tom chce mať jasno
 4. 4.
  Poisťovne likvidujú škody na vozidlách rýchlejšie vďaka automatickému výpočtu škôd v aplikácii Auda Smart
 5. 5.
  Vláda sa bude zaoberať pomocou správcom pozemkom či návrhmi poslancov o dopingu