Hľadaj

Viac žiadateľov, vyššie príspevky. Prvá pomoc+ je od 1. novembra 2020 štedrejšia

Magdaléna Švančarková Ekonomika Poslať

Vláda schválila nový balíček finančnej podpory s názvom Prvá pomoc+. Jeho platnosť sa začína od 1. novembra. Je to vlastne rozšírená verzia pôvodnej dotačnej schémy. Žiadosti sa budú môcť podávať aj spätne za október a finančná kompenzácia sa predĺži až do marca 2021.

image

Foto: FB Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Prvá pomoc+ znamená v skratke vyššie príspevky, predĺženie prvej pomoci a rozšírenie okruhu žiadateľov, keďže o pomoc môžu požiadať aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré majú príjem aj z iného zamestnania. Poskytuje sa tiež takzvaný covid príplatok pre profesie, ktoré sú viac ohrozené vírusom COVID-19 ako iné. Finančné kompenzácie sa zameriavajú aj na podporu domáceho cestovného ruchu.

Na pomoc vyčlenili stovky miliónov eur

„V priebehu nasledujúceho týždňa začne rezort posielať približne 126 000 existujúcim žiadateľom o pomoc dodatky k zmluvám. Podávanie nových žiadostí a výkazov k čerpaniu Prvej pomoci+ plánujeme spustiť v druhom novembrovom týždni,“ uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Dôležitou inováciou v prípade Prvej pomoci+ je elektronická komunikácia. „Keď niekto požiada o nový občiansky preukaz, tak je potrebné, aby mu bol automaticky aktivovaný zaručený elektronický podpis,“ uviedol počas tlačovej konferencie rezortný minister Milan Krajniak. Cieľom je zabezpečiť, aby sa čo najviac žiadostí podávalo elektronickou formou.

Na podporu v rámci balíka Prvej pomoci+ od októbra do decembra 2020 je vyčlenených približne 389 miliónov eur. Dotácie od januára až do marca 2021 by mali predstavovať zhruba 201 miliónov eur.

Opatrenie č. 1 – pre zamestnávateľov, ktorí majú zatvorené prevádzky alebo obmedzenú činnosť

Doteraz dostal zamestnanec príspevok vo výške 80 % priemerného zárobku. Po novom je táto suma takisto vo výške 80 %, ale z jeho celkovej ceny práce (CCP) za čas, keď je prekážka na strane zamestnávateľa. Maximálna výška príspevku zostáva na úrovni 1 100 eur. O príspevok môžu žiadať tí, ktorí začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr do 2. septembra 2020.

Opatrenie č. 2 – pre SZČO

Po novom môžu žiadať o príspevok, ktorý predstavuje náhradu straty príjmu, aj SZČO, ktoré majú od 1. júla 2020 povinnosť platiť nemocenské a dôchodkové poistenie a začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr do 2. septembra 2020. Týka sa to tiež tých, ktorí majú príjem aj z iného pracovného pomeru. V tom prípade platí, že výška príspevku sa zníži o tento príjem.

Opatrenie č. 3 A/B – pre zamestnávateľov (kurzarbeit)

Tieto príspevky sú určené pre zamestnávateľov, ktorí majú zatvorené prevádzky (opatrenie č. 3A), alebo zaznamenali pokles tržieb (opatrenie č. 3B). Podmienkou je, aby svoju činnosť začali prevádzkovať najneskôr do 2. septembra 2020. Finančnú kompenzáciu môžu žiadať aj na zamestnancov, ktorých prijali do zamestnania najneskôr do 2. septembra 2020. Povinné udržanie zamestnanca sa skrátilo na jeden mesiac.

Výška príspevku v prípade opatrenia č. 3A je 80 %, ale z celkovej ceny práce zamestnanca za čas, keď je prekážka na strane zamestnávateľa. Maximálna výška príspevku sa zvýšila z 880 eur na 1 100 eur.

V prípade opatrenia č. 3B (pokles tržieb) sa suma príspevkov pohybuje v rozmedzí od 270 do 810 eur na jedného zamestnanca.

Opatrenie č. 4 – pomoc pre vybrané skupiny

O príspevok z tohto opatrenia môžu žiadať vybrané skupiny SZČO, slobodné povolania a jednoosobové eseročky. Po novom platí aj pre SZČO, ktoré dočasne prerušili alebo obmedzili výkon alebo prevádzku činnosti, ale nepozastavili (nezrušili) oprávnenie na jej výkon.

Opatrenie sa týka aj SZČO, ktoré nespĺňajú podmienky pre opatrenie č. 2, alebo im nevznikla odvodová povinnosť na sociálne poistenie. Táto pomoc je určená aj pre SZČO, ktoré začali svoju prevádzku najneskôr do 2. septembra 2020. Príspevok sa zvyšuje z 210 eur na 315 eur. Platí, že ak majú nejaký príjem, ten sa odráta zo sumy tohto príspevku.

Covid príplatok – pre profesie ohrozené vírusom COVID-19

Zamestnanci, ktorí sa pri výkone povolania nakazia koronavírusom, majú nárok na takzvaný covid príplatok. Je vo výške 25 % z denného vymeriavacieho základu. Spolu s nemocenským žiadateľ dostane sumu vo výške 80 % hrubého príjmu. Príplatok platí pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, zdravotnícky personál, ale aj pre pomáhajúcich dobrovoľníkov (napríklad dobrovoľní hasiči).

„Zamestnanec s mesačnou hrubou mzdou 709,10 eura, čo v čistom predstavuje 567,32 eura, dostane v prípade nákazy ochorením COVID-19 pri výkone povolania kombináciou nemocenskej dávky a úrazového príplatku 599,20 eura mesačne,“ uvádza rezort práce.

SOS dotácia

Po novom sa suma tejto dotácie zvýšila z 210 eur na 300 eur. Určená je najmä pre tých, ktorí nemôžu čerpať príspevky z iných opatrení, ale z dôvodu pandémie prestali pracovať a sú bez príjmu.

Pomoc pre cestovný ruch

Táto špeciálna pomoc je určená pre reštaurácie, kaviarne, bistrá, hotely, penzióny, akvaparky, kúpaliská, sprievodcov v cestovnom ruchu, botanické záhrady, zoo, prírodné rezervácie, zábavné parky, lunaparky, múzeá, historické pamiatky, turistické atrakcie, prevádzky vlekov a lanoviek.

Podmienkou pre získanie pomoci za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. decembra ​2021 je pokles tržieb o viac ako 40 % v dôsledku pandémie v porovnaní s rokom 2019,“ uvádza rezort práce. Výška finančnej kompenzácie je v rozmedzí od 1,4 % až do 10 % v závislosti od poklesu tržieb.

Vláda pripravila aj ďalšie opatrenia

Príspevok na začatie podnikania – živnostníci, ktorí po prvej vlne skončili s podnikaním, ale plánujú opäť začať podnikať, môžu požiadať o príspevok na začatie podnikania vo výške 5 600 eur. Ide o jednorazový príspevok v rámci aktívnej politiky trhu práce. O tento príspevok môžu žiadať do konca roka 2020.

Odpustenie zmeškanej lehoty – daňovníci, ktorí pre karanténu do 2. novembra 2020 nemôžu podať daňové priznania, môžu požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Svoju žiadosť doručia spolu s daňovým priznaním po ukončení zákazu vychádzania, respektíve povinnej karantény na daňový úrad. „Finančná správa nebude v takomto prípade uplatňovať sankcie za zmeškanú lehotu,“ vysvetľuje Finančná správa SR vo svojom stanovisku.

Pandemický rodičovský príspevok – nárok na tento príspevok vzniká opätovne od 1. novembra 2020. Ide o predĺženie rodičovskej dovolenky pre rodičov, ktorých dieťa počas koronakrízy dosiahlo tri alebo šesť rokov, pričom toto dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Opatrenie by malo pomôcť približne 4 300 rodičom. Platí, že žiadatelia o pandemický rodičovský príspevok nemajú nárok na príjem zo zamestnania, z podnikania alebo nárok na dávky sociálneho poistenia, prípadne na dôchodok z druhého alebo tretieho dôchodkového piliera.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
13.4.2021 Redakcia FinReport

Produkcia automobilov na Slovensku sa prepadla dvojciferne, aj tak sme svetová veľmoc

Slovensko vlani zaznamenalo medziročne dvojciferný percentuálny pokles v počte vyrobených automobilov. Na prvý pohľad to vyzerá ako zlá ...

13.4.2021 Roland Régely

Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci

Hypotéka, životné poistenie či poistka na auto. Mnohé finančné produkty nestrácajú na popularite ani počas pandémie, a podľa odborníkov ...

12.4.2021 Robert Juriš

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. ...

12.4.2021 Redakcia FinReport

Paradox: V koronakríze sužovanom gastro sektore vlani vzniklo viac ako 700 nových reštaurácií

Jedným z najviac postihnutých odvetví aktuálnou koronakrízou je gastro sektor. Už viac ako rok znášajú majitelia reštaurácií, bistier a ...

11.4.2021 Redakcia FinReport

Očakávalo sa, že koronakríza si vyžiada viac bankrotov. Ich čas však ešte len príde, sú „odložené“

Ekonomickí analytici predpokladali, že v roku 2020 stúpne počet bankrotov firiem, ktoré nezvládnu ničivý nápor koronakrízy. Opak sa však ...

11.4.2021 Redakcia FinReport

Tajomstvo starého kufra je odhalené. Ukrýval poklad historických mincí za milión eur, ktoré teraz putujú do dražby

Príbeh ako z filmu. Po smrti samotára bol v nenápadnom pražskom byte objavený poklad. Ukrýval ho starý kufor, ktorý dlhé roky ležal na dne ...

10.4.2021 Redakcia FinReport

Budúcnosť je v energetickom zhodnocovaní odpadu. Slovensko je však stále veľmocou v jeho skládkovaní

Slovensko je svetovou veľmocou nielen v počte vyrobených automobilov v prepočte na jedného obyvateľa. V popredí štatistík sa nachádzame aj ...

10.4.2021 Dominik Horváth

Richard Branson: Ako sa z dyslektika stal miliardár, rytier a priekopník komerčných letov do vesmíru

Kvôli svojej túžbe podnikať odišiel zo školy už v 16-tich rokoch. Presadil sa v hudobnom priemysle. Neskôr presedlal na lietadlá, a jeho ...

5.4.2021 Redakcia FinReport

Farmácia patrí k víťazom koronakrízy, ale tiež zápasí s poklesom dopytu a tlakom na znižovanie cien

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že jedným z odvetví, ktoré z koronakrízy vyjde víťazne, bude aj farmaceutický priemysel. Ukázalo sa, že ...

4.4.2021 Robert Juriš

Volkswagen chce bojovať s Teslou o pozíciu lídra na svetovom trhu s elektromobilmi

Preteky o ovládnutie budúcnosti vo výrobe elektrických vozidiel naberajú na obrátkach. Spoločnosť Volkswagen oznámila, že do roku 2030 ...

2.4.2021 Redakcia FinReport

Fosílne palivá sa v Európskej únii využívajú čoraz menej. Konečne ich začali predbiehať obnoviteľné zdroje

Prvýkrát v histórii Európskej únie získali členské štáty elektrickú energiu prevažne z obnoviteľných zdrojov. Zároveň sa výroba ...

1.4.2021 Robert Juriš

Guvernér NBS Peter Kažimír ešte v tomto roku očakáva 5-percentný rast slovenskej ekonomiky

Napriek dlhodobému lockdownu, takmer mesiac trvajúcej vládnej kríze a kritickej situácii v niektorých sektoroch slovenskej ekonomiky, Národná ...

31.3.2021 Robert Juriš

Na definitívne dokončenie a odovzdanie Plánu obnovy a odolnosti nám zostáva už len jeden mesiac

Už len mesiac zostáva všetkým krajinám Európskej únie vrátane Slovenska na sfinalizovanie a odovzdanie svojho Plánu obnovy a odolnosti do ...

29.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 trendov hybridného spôsobu práce. Microsoft upozorňuje na vyčerpanosť a stratu pracovných vzťahov

Spoločnosť Microsoft uverejnila výsledky svojho každoročného prieskumu Work Trend Index 2021. Konštatuje v nich, že najzásadnejšou zmenou ...

27.3.2021 Redakcia FinReport

Cena ropy po niekoľkomesačnom raste začala klesať. Investori reagujú na príliš pomalé tempo vakcinácie

Zdá sa, že pozitívna emócia na svetových trhoch spojená s očakávaniami rýchlej a úspešnej vakcinácie väčšiny populácie začína ...

25.3.2021 Magdaléna Švančarková

Po zákaze cestovať by mala prísť na rad kompenzácia pre cestovné kancelárie

Vláda pod hrozbou tisíceurovej pokuty schválila zákaz dovolenkovania v zahraničí. Platí od 20. marca do 28. apríla. Cieľom je ochrániť ...

24.3.2021 Redakcia FinReport

Hackeri zaútočili na tisícky emailových serverov, ESET odhalil viacero nebezpečných skupín

Odborníci na počítačové útoky odhalili, že nedávno objavené slabé miesta v Microsoft Exchange zneužíva viac ako desať rôznych ...

22.3.2021 Redakcia FinReport

Slovensko výrazne zaostáva v úrovni digitalizácie. Má to vplyv na tvorbu HDP aj zvládanie koronakrízy

V celosvetovom prieskume spoločnosti Euler Hermes merajúcom úroveň digitalizácie krajín sa Slovensko umiestnilo na 44. mieste. Oproti ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Produkcia automobilov na Slovensku sa prepadla dvojciferne, aj tak sme svetová veľmoc
 2. 2.
  Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci
 3. 3.
  Banskobystrický kraj otvoril ďalšie vakcinačné centrum, tímy lekárov a sestier zabezpečili jódové kúpele
 4. 4.
  Muž bol odsúdený v Čechách za miliónové podvody, chytili ho v Košiciach (video)
 5. 5.
  Cez Slovensko pôjdu zahraniční vojaci, Američania sa budú presúvať v rámci operácie Atlantic Resolve