Väčšina Slovákov sa zaujíma o energiu z obnoviteľných zdrojov, jej potenciál však nevyužívame naplno
Najaktuálnejší Standard Eurobarometer 99 – Spring 2023 (realizovaný v júni) ukázal, že Európania, a medzi nimi aj Slováci, podporujú energetickú transformáciu a očakávajú masívne investície do obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Problémom je, že na Slovensku ich podiel na spotrebovanej energii stagnuje okolo úrovne 17 % už niekoľko rokov. My sme sa pozreli na to, do akej miery sa obnoviteľné zdroje energie využívajú na Slovensku a v krajinách Európskej únie, ako Slovákom na energii z obnoviteľných zdrojov záleží, ale aj na možnosti zvýšenia podielu OZE v nasledujúcich rokoch.

Foto: Freepik
Poznáme cieľ pre obnoviteľné zdroje energie
Vojnový konflikt na Ukrajine zosilnil tlak na energetickú sebestačnosť EÚ. Na zníženie závislosti od dovozu ruských energií preferuje Európska komisia viac obnoviteľných zdrojov energie. Komisia v snahe urýchliť zavádzanie OZE bezprostredne po vypuknutí agresie navrhla zvýšiť cieľ EÚ pre rok 2030 z pôvodných 32 % na 45 %.
Návrh nakoniec prešiel zmenami a už niekoľko týždňov poznáme jeho finálnu podobu. Členské krajiny podporili revíziu smernice o obnoviteľných zdrojoch, ktorá zvýši plánovaný minimálny podiel OZE na spotrebovanej energii na 42,5 % pre rok 2030. Pre jeho dosiahnutie bude nevyhnutná transformácia energetického systému vo všetkých krajinách EÚ.
Slovensko zaostáva so 17 % podielom
Čo táto európska ambícia znamená pre Slovensko? Potrebu odstrániť bariéry rozvoja a zrýchliť zapájanie nových obnoviteľných zdrojov. Tomu by mali pomôcť predovšetkým zjednodušenie a zefektívnenie povoľovacích konaní, úprava zastaranej legislatívy, funkčné podporné mechanizmy a programové výzvy či implementácia ďalších nástrojov na podporu OZE, ktoré pripravila pre členské krajiny EÚ. Slovensku však chýba pri ich aplikácii pružnosť. Aj v dôsledku toho rozvoj OZE u nás stagnuje.
V roku 2021 bol na Slovensku vykázaný podiel energie z OZE na úrovni 17,4 %. Oproti rokom 2019 a 2020 s podielmi 16,9 a 17,3 % je zlepšenie ukazovateľa iba kozmetickou úpravou. Podľa najaktuálnejších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat (za rok 2021) máme v rámci Únie deviaty najnižší podiel.
Európskym lídrom vo využívaní zelenej energie je jednoznačne Švédsko s podielom 62,6 %. Nasledujú Fínsko a Lotyšsko s vyše 40-percentnými podielmi. Spomedzi našich susedov dominuje Rakúsko s úrovňou ukazovateľa 36,4 %. V prípade celej EÚ išlo o 21,8-percentný podiel.
Dodávky energie považujú Slováci za tretí najdôležitejší problém
Zaujímavé výsledky priniesol najaktuálnejší Standard Eurobarometer 99 – Spring 2023 z júna tohto roku. Slováci podľa neho považujú „dodávky energie“ za tretí najdôležitejší problém, ktorému naša krajina čelí, a to hneď po inflácii a ekonomickej situácii. Dodávky energie zaradilo medzi najpálčivejšie problémy 18 % opýtaných (infláciu 57 % a ekonomickú situáciu 24 %). Len pre porovnanie, pred vypuknutím vojnovej agresie na Ukrajine zásoby energie pre Slovákov nepredstavovali takmer žiadny problém. V pomyselnom rebríčku Standard Eurobaromer 95 – Spring 2021 (teda spred dvoch rokov) sa dodávky energie nachádzali na chvoste a problémom boli iba pre 1 % opýtaných Slovákov.
Európania podporujú investície do zelenej energie
Podľa výsledkov Standard Eurobarometer 99 – Spring 23 je pre Európanov energetická transformácia dôležitá. Až 85 % opýtaných občanov EÚ si myslí, že Únia by mala masívne investovať do nových OZE. „Áno“ povedala zelenej energii aj väčšina opýtaných Slovákov.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti pri budovách, doprave a tovaroch je spôsob, ako znížiť závislosť od importovaných fosílnych palív pre 73 % Slovákov. V prípade Európanov bol podiel vyšší, a to na úrovni 82 %.
S názorom, že zníženie dovozu ropy a plynu a investovanie do OZE je dôležité z hľadiska celkovej bezpečnosti, súhlasí 62 % Slovákov. Európania súhlasili vo väčšej miere (81 % z nich). S tým, že z dlhodobého hľadiska môže obnoviteľná energia limitovať cenu, ktorú platíme za našu spotrebu energie, súhlasilo 65 % respondentov zo Slovenska, v prípade občanov EÚ išlo o 79-percentný podiel.
Potenciál geotermálnej energie využívame iba na 1 %
Na Slovensku sa o výrobu elektriny a tepla (z obnoviteľných zdrojov) pričiňujú najmä vodné elektrárne, biomasa, ale aj solárna fotovoltika či bioplynové stanice. Slabšie zastúpenie majú zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) a geotermálne výhrevne či elektrárne. Práve takzvaná energia zo zeme má nadpriemerný potenciál, ktorý zatiaľ nedokážeme naplno využiť.
Na Slovensku bol stanovený energetický potenciál geotermálnych vôd na 6 716 MWt, pričom dnes z neho využívame len zhruba 1 % (reálne využívaný tepelný výkon aktívnych geotermálnych vrtov). Pri efektívnom využívaní geotermálnej energie by sme mohli takýmto teplom, a v budúcnosti aj elektrinou, zásobovať desiatky tisíc slovenských domácností. Napríklad v oblastiach okolo Žiaru nad Hronom, Prešova či Košíc sa nachádzajú ložiská geotermálnej energie, ktoré majú potenciál nielen na výrobu tepla (ako v Galante či vo Veľkom Mederi), ale aj elektrickej energie.
Na Slovensku aktuálne pripravuje spoločnosť PW Energy výstavbu prvých dvoch geotermálnych elektrární v blízkosti Žiaru nad Hronom (Lovča) a v okrese Prešov (Ľubotice). „V oboch prípadoch sa počíta s výrobou zelenej elektriny a využitím zostatkového tepla z viacerých geotermálnych vrtov v hĺbke okolo 3,5 až 4 kilometre. V prvej etape by mali mať geotermálne strediská v Lovči aj v Ľuboticiach inštalovanú kapacitu okolo 6,5 MWe, čo zodpovedá produkcii elektriny pre zhruba 20-tisíc domácností,“ hovorí odborník na geotermálnu energiu a projektový manažér PW Energy Michal Mašek.
„O niečo bližšie k realizácii sme v prípade projektu v okrese Prešov, ktorý prešiel pred tromi mesiacmi úspešne procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. veľkou EIA) a od envirorezortu dostal zelenú na realizáciu. V prípade projektu v blízkosti Žiaru nad Hronom, kde je naším partnerom SSE Holding, sme v poslednej fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ doplnil Mašek.
Aké sú výhody energie zo zeme?
- Geotermálna energia je k dispozícii 24 hodín denne bez výrazných výkyvov – je to takzvaný baseload, teda základný zdroj.
- Považuje sa za jeden z najspoľahlivejších zdrojov z pohľadu elektrizačnej sústavy, ako aj dodávok energie.
- Energia zo zeme je zároveň ohľaduplná k životnému prostrediu.
- Vyznačuje sa minimálnymi prevádzkovými nákladmi.
- Ide nielen o miestny, bezpečný a čistý zdroj, ale aj o cenovo dlhodobo stabilný energetický zdroj, ktorý nie je závislý od vývoja na komoditných trhoch či geopolitického vývoja.
- Realizácia projektu geotermálnej elektrárne či výhrevne prináša benefity pre obyvateľov a vytvára podmienky na celkový ekonomický rast regiónu.
- Prispieva k zvýšeniu energetickej bezpečnosti krajiny.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Sektor nízkouhlíkovej mobility si žiada lítium, veľa lítia
- 4.Malá Lehota hostila vládu. Dotácie v hodnote 1,6 milióna poputujú do ciest, škôl aj na gajdošov – VIDEO, FOTO
- 5.Fico oslávi Sviatok práce symbolicky, odpracuje časť zmeny v nitrianskej pekárni