Hľadaj

Umelá inteligencia, cloud a dátová analytika predstavujú konkurenčnú výhodu na trhu. Kedy ich začneme využívať viac?

Ekonomika Poslať

Slovensko výrazne zaostáva v digitalizácii. Podniky využívajú iba základné informačné systémy. Stagnuje používanie dát a cloudu. Iba zhruba polovica Slovákov má základné digitálne zručnosti.

image

Foto: Shutterstock

Podľa európskeho Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti DESI je Slovensko v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami takmer na chvoste rebríčka – za posledné dva roky sa prepadlo v hodnotení o päť miest na 23. priečku.

Budúcnosť na Slovensku by mohla vyzerať napríklad takto

Predstavme si, ako by to na Slovensku mohlo vyzerať v neďalekej budúcnosti. Na Slovensku je takmer všetko zdigitalizované, podobne ako v Estónsku, možno aj voľby. Štát, odborníci a softvérové firmy spolupracujú.

Existuje stratégia a všetci si navzájom pomáhajú. Všetko sa dá vybaviť elektronicky a na budovu sociálnej poisťovne či daňového úradu si už takmer nikto ani nespomenie.

Firmy disponujú množstvom dát, na rutinné činnosti využívajú automatizáciu v účtovníctve a pomocou umelej inteligencie komunikujú so zákazníkmi. Zamestnanci sa venujú iba vysoko kvalifikovaným činnostiam, ktoré sa automatizovať ešte nedajú. Utópia? Pri vhodných podmienkach blízka budúcnosť mnohých firiem.

A aká je realita týchto dní?

Aktuálne sa v podnikateľskom prostredí prejavuje skôr opatrnosť a váhavosť. Firmy si myslia, že pokiaľ podnikajú a nemajú nejaké zásadné problémy, tak je všetko v úplnom poriadku. Zabúdajú však, že trh sa mení a napríklad dátová analytika má pre ich budúcnosť rastúci význam.

Uvádza to aj prognóza Európskej komisie. „Počet dátových špecialistov v Európskej únii (EÚ) sa má do piatich rokov takmer zdvojnásobiť a dátová ekonomika má mať na celkovom HDP Európskej únie podiel 5,8 percenta,“ vysvetľuje Richard Kraus zo softvérovej a poradenskej spoločnosti SAS.

Dátovú analytiku vo veľkom využívajú podniky v krajinách, ako sú Holandsko, Belgicko alebo Írsko. Slovensko je na tom omnoho horšie. Takéto zaostávanie však vplýva na konkurenčnú schopnosť firiem.

„Analytika pomáha zlepšovať predaj, kvalitu výroby a optimalizovať procesy v priemysle, ale aj identifikovať podvody v bankovníctve či poisťovníctve,“ hovorí R. Kraus.

Okrem toho ukazuje možnosti a dokáže správne zacieliť aj marketingovú kampaň. Zákazníci dnes už nechcú množstvo otázok, zisťovanie cez prieskumy alebo dotazníky. Čakajú, že ich obchodný partner vie všetko podstatné a že im prinesie očakávané riešenia.

Cloud na Slovensku? Zatiaľ bez väčšieho záujmu

Podobne ako dátová analytika, aj využívanie cloudu na Slovensku je stále slabšie. Pre porovnanie, vo Fínsku odoberá IT kapacity zo vzdialených dátových centier polovica a vo viacerých škandinávskych krajinách viac ako 20 percent firiem. U nás je to iba 15 percent podnikov.

Podľa Európskej komisie je však využívanie cloudu nevyhnutnou súčasťou digitálnej transformácie. Firmy bez toho nedokážu robiť inovácie v oblastiach, ako sú internet vecí, strojové učenie, robotika alebo umelá inteligencia.

Cloudové aplikácie sa používajú na výmenu dát, prácu s internými systémami aj na firemnú komunikáciu. Firmy zvyčajne prechádzajú z tradičnej infraštruktúry do cloudu, aby uvoľnili zdroje a mohli sa sústrediť na podstatnejšie veci.

„Firmy pri prechode do cloudu často zistia, že používali zastarané, nekompatibilné, ba dokonca aj nelegálne softvéry, čo im často spôsobovalo rôzne výpadky a problémy a s tým súvisiace zbytočné náklady,“ vysvetľuje  výkonný riaditeľ cloud spoločnosti Gamo Rudolf Latiak.

Cloud firmám prináša viacero výhod – jednoduchšiu administráciu IT systémov, odbremeňuje firmy od zabezpečenia prevádzky a zároveň im šetrí náklady. Firmy pri rôznych projektoch môžu rýchlo disponovať aj dostatočnou úložnou kapacitou.

Zabezpečiť si kvalitnú firemnú serverovňu, respektíve IT infrakštruktúru vlastnými silami, môže znamenať vysoké náklady, menej flexibility, menšiu rýchlosť a napokon aj stratu konkurenčnej výhody.

V súvislosti s cloudom sa veľa hovorí aj o bezpečnosti. „Ešte horšia ako strata dát je ich kompromitácia,“ vysvetľuje počítačový vedec a futurista Martin Spano. Na kyberbezpečnosti podľa jeho slov dnes pracuje množstvo ľudí. Takzvaní etickí hekeri dokonca odhaľujú na zákazku bezpečnostné diery v systéme.

Kto sú etickí hekeri?

Sú to odborníci, ktorí napádajú informačné systémy štátnych či súkromných firiem. Testujú tak, či systém dokáže čeliť úniku údajov. Snažia sa upozorniť na chyby, aby sa predišlo zneužitiu údajov na nelegálne ciele. Naposledy v septembri 2020 IT spoločnosť Nethemba upozornila na chybu v aplikácii Moje eZdravie, ktorá umožnila únik údajov až 130-tisíc pacientov testovaných na COVID-19. Vďaka etickému zásahu hekera už bola chyba odstránená a reálne škody nevznikli.

Koronakríza možno prepíše štatistiky

Napriek tomu, že hodnotenie DESI poukazuje na nelichotivé zaostávanie Slovenska v rámci využívania digitálnych technológií, zdá sa, že firmy pochopili, aké výhody digitalizácia prináša. Že pracovať sa dá aj z domu, ale treba bezpečný home office. Že cloud a dátová analytika majú zmysel v neistej dobe. A o samotné technológie sa zaujímajú omnoho viac.

„Evidujeme výrazný nárast dopytu po dátovej analytike pre podporu obchodných tímov, hľadanie nových obchodných príležitostí na lokálnom trhu i v zahraničí. Celkom prekvapivo rastú tieto služby rýchlejšie ako napríklad služby zamerané na riadenie rizík,“ hovorí o súčasnosti Zdeněk Demeter zo spoločnosti Bisnode.

Podľa M. Spana viacero firiem dokázalo počas pandémie „preniesť“ firmy do obývačiek svojich zamestnancov. A čo je podstatné, zákazníci si to ani nevšimli.

Počas koronakrízy prebieha vo všetkých kútoch sveta experiment, ako pracovať na diaľku, ako využívať technológie bez nutnosti osobného kontaktu. Ukázalo sa, že aby firmy, školy a úrady mohli fungovať v krízovom režime, potrebujú stabilnú digitálnu infraštruktúru a technológie. Do budúcna by tak o smerovaní ekonomiky mohli rozhodovať aj nové technológie, ako 5G siete a cloudové úložiská.

„Do popredia sa dostali aj nástroje pre online komunikáciu a vzdialené riadenie zamestnancov. Práve na tieto účely sú cloudové služby ideálnym riešením,“ reaguje R. Latiak.

„Google, Apple, Amazon, Microsoft, Facebook je päť kapitálovo najväčších firiem na svete. Tvrdia, že vo všetkých svojich produktoch hlboko integrujú umelú inteligenciu,“ vysvetľuje konkurenčnú výhodu nových technológií v praxi M. Spano.

Žiadna umelá inteligencia však nemá zmysel, pokiaľ nemáte dostatok dát. Preto ak firma plánuje svoju budúcnosť, rozhodne by mala podľa odborníkov začať so zbieraním údajov. „Dáta sú nová ropa,“ analyzuje M. Spano.

Digitálna transformácia Slovenska

Podľa Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 až 2022 sú prioritnými technológiami a oblasťami najmä umelá inteligencia, údaje a ochrana súkromia, superpočítače, pevné a mobilné siete ďalšej generácie, internet vecí a blockchain.

Nové technológie môžu pomôcť v rôznych oblastiach a nahradiť aj pomocný personál. Napríklad tvárová či hlasová biometria v bankovom prostredí umožňuje otvoriť si účet bez toho, aby do tohto procesu zasahoval pracovník banky. Podľa štatistík využívajú tieto technológie tisíce klientov.

Ďalším aktuálnym príkladom je aj zavádzanie technológií, ktoré pri vstupe merajú telesnú teplotu či pripomínajú povinnosť nosiť rúško. Termokamery dokážu skontrolovať naraz aj 30 ľudí a teplotu merajú aj do vzdialenosti niekoľkých metrov. Takéto zariadenia aktuálne využívajú viaceré firmy, ale aj úrady.

Finančný balík na digitalizáciu mieri na Slovensko

Digitalizáciu môže výrazne naštartovať aj balík peňazí, ktoré Slovensko získa v priebehu najbližších štyroch rokov – 7 miliárd eur z pripravovaného plánu obnovy Next generation EÚ. Peniaze pôjdu na zelenú a digitálnu transformáciu Slovenskej republiky. Podporené oblasti a plánované reformy predstaví vláda v októbri.

Viacerí odborníci poukazujú na to, že podporu potrebujú smart cities, prepájanie výskumu s priemyslom, digitálna infraštruktúra, domáce inovácie, verejná správa, ale aj IT vzdelávanie.

„Vývoj pracovného trhu nám ukazuje, že v blízkej budúcnosti až 80 percent všetkých pracovných pozícií bude vyžadovať k svojmu výkonu IT zručnosti, a na túto zmenu nie sme pripravení,“ vysvetľuje, prečo má podpora IT vzdelávania význam, výkonná riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková. Podľa nej je v súčasnosti kritický nedostatok IT odborníkov.

Pracovné prostredie sa však začína výrazne meniť. Príkladom je bankový sektor, ktorý už teraz vyžaduje viac špecialistov, analytikov a IT odborníkov. Špeciálnou skupinou sú ľudia vo veku 35 až 40 rokov, ktorí sú bez potrebných digitálnych zručností. „Zmeny na pracovnom trhu ich zachytia ešte v produktívnom veku. Ale ich súčasný set vedomostí nereflektuje tento vývoj,“ dopĺňa P. Kotuliaková.

Podľa futuristu M. Spana budú o dvadsať rokov nové typy pracovných pozícií, ktoré si dnes ešte nevieme ani predstaviť. Podobne to bolo napríklad s pojmom youtuber. V roku 2000 o takomto type práce ešte nikto ani nechyroval.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.10.2020 Zuzana Mecková

Hypotéku dostane len ten, kto má niečo nasporené. Ako si nasporíme čo najvýhodnejšie?

Cesta za vlastným bývaním dokáže byť poriadne zložitá. Banky dnes už nikomu neposkytnú 100-percentnú hypotéku. Časť finančných ...

25.10.2020 Redakcia FinReport

Od zvýšenia limitu bezkontaktných platieb Visa spracovala viac ako pol miliardy bezdotykových transakcií

Pandémia koronavírusu zmenila bezkontaktné platby z niečoho, čo sa príjemne používa, na nevyhnutnosť. Výsledkom je, že od zvýšenia ...

25.10.2020 Redakcia FinReport

Pod vplyvom koronakrízy až 80 % slovenských firiem investovalo do online marketingu

Koronakríza zásadným spôsobom poznačila ekonomiku štátu, veľké aj malé firmy. Napriek tomu však niektoré spoločnosti aj z tejto ...

24.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou

Vo vyšších kruhoch bývali bohaté domáce knižnice znakom istého statusu a postavenia v spoločnosti. Naznačovali, že majiteľ je vzdelaný a ...

23.10.2020 Zuzana Mecková

Filmový dokument Americká fabrika zobrazuje spoluprácu a zároveň veľké rozdiely dvoch kultúr – Číny a USA

Na Netflixe sa objavil ďalší zaujímavý dokument, ktorý zobrazuje stret dvoch diametrálne odlišných kultúr. Nádej na lepší život ...

23.10.2020 Redakcia FinReport

Počet živnostníkov klesá. Najviac v stavebníctve a finančných službách

Počas prvých siedmich mesiacov tohto roka zrušilo svoje živnostenské podnikanie presne 28 248 Slovákov. Najviac živností ubudlo v sektore ...

22.10.2020 Redakcia FinReport

Slovensko má potenciál na reštart ekonomiky prostredníctvom zelených projektov

Poradenská spoločnosť EY identifikovala viac ako tisíc zelených projektov, ktoré majú potenciál pomôcť Európe pri obnove a zotavení ...

18.10.2020 Dominik Horváth

Schyľuje sa k celosvetovej vojne „batérií“ a zapoja sa aj Slováci

V Európe začínajú vznikať nové spoločnosti výrobcov batérií do elektromobilov. Ich cieľom je konkurovať Číne, ktorá momentálne udáva ...

17.10.2020 Redakcia FinReport

Inflácia je na trojročnom minime, ceny potravín sú takmer rovnaké ako vlani

Ekonomika Slovenskej republiky sa v tomto roku v porovnaní s tým predchádzajúcim môže prepadnúť o 7 až 10 %. Zato inflácia sa momentálne ...

16.10.2020 Arian Ali

Digitálna éra je na dosah. Sme pripravení na transformáciu ekonomiky?

Pandémia koronavírusu naplno ukázala dôležitosť existencie digitálnej ekonomiky. Je zrejmé, že tento segment v najbližších rokoch čaká ...

15.10.2020 Dominik Horváth

Americkí profesori vylepšili teóriu aukcií a získali Nobelovu cenu za ekonómiu

Kráľovská švédska akadémia vied v Štokholme v tomto roku udelila cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda ...

11.10.2020 Redakcia FinReport

Na výbere DPH Slovensko ročne prichádza o 1,6 miliardy eur

Daňovú medzeru v oblasti DPH, ktorá vyjadruje rozdiel medzi očakávanými príjmami z výberu dane z pridanej hodnoty a skutočne vybranou sumou, ...

11.10.2020 Redakcia FinReport

Nákupný apetít rastie a kamenné predajne sa s e-shopmi vhodne dopĺňajú

Na Slovensku sa najviac nakupuje v Bratislavskom kraji. Príčinou je najväčšia koncentrácia nákupných centier, ktoré sú nielen miestom ...

2.10.2020 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska ponúkla vláde pomoc na príprave plánu obnovy

Ministerstvo financií spolu s tímom ekonómov a analytikov v súčasnosti finišuje s plánom obnovy, ktorý nám umožní uchádzať sa o ...

1.10.2020 Robert Juriš

NBS: Slovenská ekonomika klesne menej, ako sa predpokladalo, ale jej nárast na predkrízovú úroveň bude pomalší

Slovenská ekonomika by sa v dôsledku koronakrízy mala oslabiť menej, ako predpokladali analytici na začiatku tohtoročného leta. A, naopak, jej ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Výrazné zmeny v investičnom životnom poistení. Bude oň väčší záujem?
 2. 2.
  Desiatky mimovládok podporilo návrh skupiny 38 odborníkov na zmenu voľby ústavných sudcov
 3. 3.
  Investovaniu nedôverujeme, podielové fondy sú však ziskové
 4. 4.
  Prieskumy pred americkou voľbou prezidenta hovoria o vyrovnaných šanciach Trumpa a demokratov
 5. 5.
  Hypotéku dostane len ten, kto má niečo nasporené. Ako si nasporíme čo najvýhodnejšie?