Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?
To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou pravidiel alebo novými podmienkami používania. S najnovšími pravidlami prichádza Twitter. Platforma chce začať obmedzovať viac obsahu spojeného s krízovými situáciami, ako je napríklad vojna na Ukrajine. Ide o zaujímavý krok najmä preto, lebo Elon Musk, zrejme jeho budúci vlastník, chcel presný opak.

Foto: Unsplash
Nové nariadenie bude blokovať dosah tweetov
Sociálna sieť Twitter plánuje zakazovať obsah o vojnových zločinoch a masových útokoch, ktorý má používateľov zavádzať a poskytovať im nepresné, prípadne nepravdivé informácie.
Najnovšie nariadenie má názov Crisis Misinformation Policy. Fungovať bude pomerne jednoducho a veľmi podobne ako aj podobné nariadenia na iných sociálnych sieťach. Používateľ, ktorý takúto informáciu na sociálnej sieti publikuje, dostane upozornenie o tom, že porušuje pravidlá týkajúce sa nového nariadenia. Twitter následne na tweet zakáže pridávať označenia „páči sa mi to”, zdieľať a retweetovať obsah. Takýmto spôsobom sa môže dosah tweetu znížiť o 30 až 50 %.
Twitter prichádza s novým nariadením v porovnaní s inými sociálnymi sieťami, ako napríklad Instagram alebo Facebook, pomerne neskoro. Tie totižto zmenili pravidlá o dezinformáciách počas posledných prezidentských volieb v USA, ktoré sa odohrali minulý rok.
Na overovanie dezinformácií sa budú využívať viaceré zdroje
Na to, aby Twitter zistil, či ide o dezinformáciu, alebo nie, bude využívať viaceré zdroje. Fungovanie celého procesu opísal vedúci oddelenia bezpečnosti a integrity pre Twitter Yoel Roth: „Twitter sa plánuje spoliehať na overenie informácií z viacerých dôveryhodných verejne dostupných zdrojov vrátane dôkazov od skupín monitorujúcich konflikty, humanitárnych organizácií, novinárov a ďalších.”
Nové pravidlá prichádzajú v čase veľkých zmien
Nové pravidlá o dezinformáciách prichádzajú v čase, keď sa začalo hovoriť o kúpe Twitteru miliardárom Elonom Muskom za viac ako 44 miliárd dolárov, ktorá však vzápätí bola odložená. Ten totiž v piatok 13. mája oznámil, že kúpa je dočasne pozastavená. Dôvodom mal byť spam a falošné účty, ktoré sa na platforme nachádzajú. Ani po viac ako týždni zatiaľ nie je jasné, či Musk Twitter napokon kúpi, alebo nie.
To, aký má však názor na nové pravidlá, je z jeho tweetov na platforme pomerne jasné. Ešte koncom apríla napísal: „Extrémna reakcia tých, ktorí sa obávajú slobody prejavu, hovorí za všetko.“
Moderovanie príspevkov je na Twitteri vo všeobecnosti kontroverzné. Liberáli tvrdia, že sociálna sieť nerobí dosť, konzervatívci zase hovoria, že robí až príliš veľa. To, aké názory prinesú nové pravidlá, uvidíme už v krátkom čase.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 2.Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
- 3.Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
- 4.Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
- 5.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia