Tržby v maloobchode zrýchlili svoj rast. Darilo sa predajniam obuvi, drogériám či e-shopom
Tržby v maloobchode počas júla 2024 zdynamizovali svoj medziročný rast nad úroveň 5 %. Celkový výsledok najviac podporili dvojciferné navýšenia v špecializovaných predajniach ostatného tovaru zastrešujúce aj predajne obuvi, textilu, drogérie či lekárne a tiež pokračujúci rast v internetovom predaji.
Ktorým odvetviam sa darilo a ktorým nie
Tržby v maloobchode v júli 2024 medziročne rástli už siedmy mesiac po sebe, keď sa zvýšili o 5,7 %. Tohtoročné rasty však stále ovplyvňuje nižšia porovnávacia základňa z minulého roku, keď vysoká inflácia výrazne znižovala hodnotu tržieb pri prepočte do stálych cien.
Medziročne vyššie tržby v stálych cenách dosiahlo päť z deviatich zložiek maloobchodu. Výsledok celého odvetvia najvýznamnejšie podporilo zvýšenie tržieb o 12,4 % v špecializovaných predajniach, napríklad obuvi, textilu, v drogériách či lekárňach, a rast tržieb e-shopov o 21,6 %. Významný vplyv mal tiež rast tržieb v podielovo najvýznamnejšej zložke maloobchodu, vo veľkých hyper- a supermarketoch o 4,9 %.
Naopak, tlmiaci efekt na rast tržieb maloobchodu mali podľa dát Štatistického úradu SR zložky s medziročne nižšími tržbami. Boli to najmä čerpacie stanice s prepadom o 9 % a predajne zariadení pre informatiku a komunikácie s poklesom o 12,7 %.
Z ostatných zložiek vnútorného obchodu evidovali medziročný nárast tržieb v ubytovaní o 9 % a vo veľkoobchode o 1,3 %. Naopak, tržby poklesli v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 4,7 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,7 %.
Aká je situácia za prvých sedem mesiacov tohto roka
V súhrne za prvých sedem mesiacov tohto roka tržby medziročne rástli v maloobchode o 4 %, v ubytovaní o 1,3 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,9 %. Pokles tržieb zaznamenali predaj a oprava motorových vozidiel o 1,2 % a veľkoobchod o 2,9 %.
Aký je názor analytika
Maloobchodné tržby a spotreba domácností sú od začiatku roka podporované nižšou mierou inflácie a silným priemerným rastom nominálnych miezd, čo sa prejavuje aj v solídnom raste reálnych príjmov domácnosti,“ myslí si makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Podľa neho hoci sa indikátor spotrebiteľskej dôvery v auguste 2024 dostal na najnižšiu úroveň za posledného pol roka, celkovo sa však dôvera spotrebiteľov drží nad dlhodobým priemerom. „Predpokladáme preto, že spotreba domácností bude aj v druhom polroku jedným z kľúčových ťahúňov ekonomického rastu na Slovensku v roku 2024,“ dodáva odborník.Ktorým odvetviam sa darilo a ktorým nie