Hľadaj

Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov

Dominik Horváth Ekonomika Poslať

Po viac ako osem mesiacov trvajúcej sérii rokovaní prijal americký Kongres balík opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie koronavírusu vo výške takmer bilión dolárov. Jeden z historicky najväčších záchranných balíkov prináša ďalšie kolo vyplácania finančnej pomoci občanom, zvýšenie dávok v nezamestnanosti a pomoc krízou najviac zasiahnutým odvetviam.

image

Foto: Shutterstock

Mesiace rokovaní konečne priniesli výsledok

Americký Kongres konečne schválil balík pomoci v boji s koronavírusom vo výške 892 miliárd dolárov. Tento zákon má po mesiacoch nečinnosti predstavovať záchranné lano pre ekonomiku, a zároveň schvaľuje federálnej vláde financie na rok 2021. Zákon je súčasťou väčšieho balíka, ktorého prvá časť bola odsúhlasená na jar minulého roka.

Návrh zákona o zmiernení dôsledkov pandémie koronavírusu obsahuje stimulačné dávky vo výške 600 dolárov mesačne pre väčšinu Američanov, ako aj ďalšiu pomoc pre milióny ľudí, ktorí prišli počas pandémie koronavírusu o prácu.

Predsedníčka parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová, uviedla, že podporila návrh zákona o zmiernení pandémie, aj keď neobsahoval priamu pomoc pre štátne a miestne samosprávy, o ktorú sa demokrati usilovali. Povedala, že sa o to pokúsia po nástupe novozvoleného prezidenta Joea Bidena.

Ako uviedla pre agentúru Reuters: „Zákon nekončí úplne v cieli, ale už nás aspoň vedie po správnej ceste.“ Republikánsky predstaviteľ Hal Rogers, ktorý balík tiež podporil, uviedol, že odráža spravodlivý kompromis.

Donald Trump zákon podpísať nechcel

Pri schvaľovaní zákona bolo najväčším otáznikom to, či ho podpíše končiaci prezident Donald Trump. Ten totiž v rámci rokovaní niekoľkokrát uviedol, že plánuje zákon vetovať. Balík podľa neho predstavoval „hanbu“ a bol plný „márnotratných“ zbytočností.

Zákonodarcovia Republikánskej a Demokratickej strany prosili prezidenta, aby zákon podpísal pred uplynutím rozpočtového termínu. Keby to neurobil, museli by sa uzavrieť niektoré vládne agentúry, kým by zákonodarcovia neprijali dočasný návrh zákona.

Hlavným dôvodom sporu bola výška vyplácaných mesačných dávok pre Američanov, ktorí zarábajú menej ako 75-tisíc dolárov ročne. V súčasnom odsúhlasenom zákone títo občania dostanú spomínaných 600 dolárov mesačne. Podľa Trumpa však táto suma bola príliš nízka a chcel ju navýšiť na 2 000 dolárov mesačne. Republikáni v Kongrese však zmenu odmietli odsúhlasiť.

Okrem toho sa Trumpovi nepáčila časť zákona federálneho rozpočtu, v ktorej sa USA zaväzuje k financiám na pomoc iným krajinám. Argumentoval, že tieto prostriedky by mali ísť namiesto toho americkým občanom.

Kvôli zdržiavaniu a neochote prezidenta podpísať tento zákon, čelilo 14 miliónov Američanov výpadku vyplácania dávok v nezamestnanosti. Nakoniec však dosluhujúci prezident ustúpil tlaku Kongresu a zákon podpísal. Pri jeho podpisovaní však uviedol, že podpisuje „návrh zákona so silným posolstvom, ktoré Kongresu jasne ukazuje, že je potrebné odstrániť nepotrebné veci“. Aj vďaka tomu sa dávky v nezamestnanosti teraz obnovia.

Čo obsahuje záchranný balík

Pandemický balíček je zoštíhlenou verziou zákona prijatého koncom marca minulého roka, ktorý obsahoval zvýšené dávky v nezamestnanosti a finančné prostriedky pre školy a zdravotnícke zariadenia. Zákon rozšíri program ochrany pre malé podniky a poskytne úľavu nájomcom, ktorí čelia vysťahovaniu.

Zákon sa venuje aj financovaniu distribúcie dvoch vakcín proti koronavírusu, ktoré boli schválené Správou potravín a liečiv (FDA). Senátor Charles Schumer uviedol, že zákon nasmeruje 30 miliárd dolárov na „obstaranie a distribúciu“ vakcín.

Záchranný balíček tiež poskytne úľavu nemocniciam a zdravotníctvu. To dostane celkovo 175 miliárd dolárov, z čoho pôjde napríklad 8,75 miliardy dolárov Centru pre kontrolu a prevenciu chorôb. Ďalšie 4,5 miliardy dolárov dostanú štátne, miestne, územné samosprávy a 22,9 miliardy dolárov dostane ministerstvo zdravotníctva na financovanie vyrovnania sa s dôsledkami pandémie.

Demokrati ďalej uviedli, že na pôžičky pre malé podniky pôjde celkovo 284 miliárd dolárov. Ďalších 20 miliárd dolárov smeruje do grantov pre malé podniky a 15 miliárd dolárov tvorí rezervu pred neočakávanými udalosťami. Plán tiež zahŕňa 45 miliárd dolárov na dopravu, z toho 15 miliárd dolárov pôjde na pomoc so mzdami pre letecké spoločnosti.

Zákon tiež obsahuje príplatok v nezamestnanosti vo výške 300 dolárov a dočasne by mal udržať v platnosti programy z obdobia pandémie, ktoré rozšírili nárok na poistenie v nezamestnanosti. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho každé z týchto opatrení bude trvať.

Balík tiež poskytne 25 miliárd dolárov na pomoc s prenájmom a na bližšie neurčené obdobie predlžuje moratórium proti vysťahovaniu. Cieľom tohto opatrenia je posilniť bývanie rodín s nízkym príjmom a zvýšiť daňové úľavy na deti.

Kritici poukazujú na to, že chýbala celonárodná diskusia

Pred týmto finančným balíčkom americká vláda na jar minulého roka schválila 2,3 bilióna dolárov v zákone nazvanom CARES (Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) a asi 700 miliárd dolárov v rôznych ďalších balíkoch hospodárskej pomoci. Spolu to predstavovalo viac ako 3 bilióny dolárov určených na pandemickú pomoc.

Teraz, s novými opatreniami, predstavuje celková fiškálna reakcia vlády od začiatku pandémie koronavírusu takmer 4 bilióny dolárov. Túto sumu je náročné prirovnať k čomukoľvek, ale pre porovnanie je zhruba rovnako veľká ako ročné HDP Brazílie, Austrálie a Mexika dohromady. A je asi štyrikrát vyššia ako suma vyplývajúca zo zákona o ozdravení z roku 2009, ktorý bol prijatý ako reakcia na finančnú krízu z roku 2008.

Nie je preto prekvapením, že takéto hromadné schvaľovanie záchranných balíkov má aj svojich odporcov. Napríklad profesor Jeffrey D. Sachs z Columbia University pre portál CNN povedal: „Nový stimulačný balík bude veľkou úľavou, ale proces jeho dosiahnutia odhalil potrebu prepracovať narušenú rozpočtovú politiku štátu.“

Najviac kritiky utŕžil Kongres za to, že pri rokovaniach o takejto veľkej sume peňazí sa jeho vedúci predstavitelia neusilovali o otvorenú celonárodnú diskusiu. To isté platilo podľa Sachsa aj v marci 2020, keď Kongres náhle odhalil podmienky prvého zákona. Suma vo výške 1,7 bilióna dolárov, čo je zhruba 8,3 % HDP, bola odsúhlasená bez šance pre verejnosť zapojiť sa do diskusie.

Zadlženosť USA presiahne 100 % HDP

Kombinácia stimulačných výdavkov a poklesu daňových príjmov spôsobí, že v roku 2021 sa v USA federálny dlh posunie nad 100 % HDP, čo bude znamenať najvyššiu zadlženosť krajiny od konca druhej svetovej vojny. K obavám o slabú ekonomiku sa tak pridávajú obavy z dlhodobého federálneho fiškálneho výhľadu. Už pred pandémiou sa predpokladalo, že dlh, ako podiel na HDP, bude neustále stúpať a zásadne presiahne predchádzajúce maximá. V posledných projekciách agentúry CBO, ktoré boli zverejnené v septembri 2020, bude pomer dlhu k HDP do roku 2050 v USA presahovať 195 %. Takéto zadlženie je podľa viacerých ekonómov dlhodobo neudržateľné.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
5.3.2021 Robert Juriš

Krutá rana pre slovenský maloobchod. Pokles je výraznejší ako počas najtvrdšieho minuloročného lockdownu

Maloobchodné tržby v januári 2021 medziročne klesli o 16,8 %. Je to výrazne viac, než sa očakávalo, a zároveň výraznejšie, než sme ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

4.3.2021 Roland Régely

Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu

Zamestnanci si na Slovensku po novom môžu vybrať, akou formou im firma prispeje na stravovanie. Od marca tohto roku vstúpila do platnosti novela ...

4.3.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa prináša prvý slovenský spoločensky zodpovedný investičný fond

Slovenská sporiteľňa spoločne s Asset Managementom Slovenskej sporiteľne prinášajú na trh Fond zodpovedného investovania. Vďaka nemu môžu ...

3.3.2021 Vladimír Pisár

Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie

Výrazný pokles ekonomiky, dočasné uzavretie prevádzok, znižovanie platov, prepúšťanie... Slovensko a celý svet má za sebou veľmi ...

3.3.2021 Redakcia FinReport

Investície firiem vlani výrazne klesli, v súčasnosti sa očakáva ich oživenie aj vďaka záujmu o robotizáciu a internet vecí

Pandémia koronavírusu v minulom roku významne ovplyvnila investičné správanie firiem. Podľa nedávneho prieskumu Európskej investičnej banky ...

1.3.2021 Zuzana Mecková

Deutsche Telekom, IBM či Unicorn Systems hľadajú desiatky zamestnancov. Žiadaní sú IT špecialisti, dopyt je aj vo výrobe

Napriek ekonomicky náročnej situácii, keď sa firmy snažia personálne ušetriť, niektoré spoločnosti hľadajú posily pre novootvorené ...

28.2.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch na Slovensku sa vrátil o 20 rokov späť, jeho oživenie umožní len úspešná vakcinácia

Koronavírus priniesol do cestovného ruchu rekordné prepady. V počte hostí sme sa podľa dát Štatistického úradu SR vrátili na úroveň ...

27.2.2021 Redakcia FinReport

Európska investičná banka vlani na Slovensku financovala projekty za 211 miliónov eur

Európska investičná banka (EIB) v minulom roku na Slovensku financovala pôžičky, záruky a záväzky na kapitálové investície v celkovom ...

27.2.2021 Správy

Slovensko dostane na pomoc v koronakríze 780 miliónov eur, Remišová navrhla rozdelenie financií

27.2.2021 (Webnoviny.sk) - Po rokovaniach s Európskou komisiou a po dohode na národnej úrovni sa môže Slovensko pustiť do revízie operačných ...

26.2.2021 Redakcia FinReport

Inflácia sa zobudila, rastú ceny surovín aj potravín. Pri pokračovaní súčasného trendu by mohla stúpnuť na 3 %

Riziko opätovného naštartovania inflácie sa zvyšuje. Je za tým rast vstupných cien surovín, ktoré tlačia nahor konečné ceny produkcie, no ...

24.2.2021 Zuzana Mecková

Slovenskú poštu čakajú najväčšie zmeny v histórii. Začína sa veľké prepúšťanie a digitalizácia služieb

Slovenská pošta prejde v nasledujúcom období zásadnými reformami. K prvým zmenám by malo dôjsť už 1. marca tohto roku. Cieľom je ...

24.2.2021 Redakcia FinReport

Trh s vakcínami proti vírusu COVID-19 generuje miliardy eur a bude ešte rásť

Očkovanie obyvateľstva voči ochoreniu COVID-19 znamená nádej pre celý svet v snahe zastaviť šírenie tohto nebezpečného vírusu. To si ...

22.2.2021 Redakcia FinReport

Zmeny v Zákonníku práce: Práca z domu má jasné pravidlá a zamestnanci si vyberú formu stravovania

Zákonník práce, ktorý je najdôležitejším právnym rámcom pre oblasť zamestnanosti, prešiel ďalšími zásadnými zmenami. Podrobnejšie ...

15.2.2021 Roland Régely

Brexit kazí online nákupy z Británie. Na tovar sa čaká dlhšie a výrazne zdražel

Rozchod Veľkej Británie a Európskej únie sa naštartoval referendom v roku 2016, jeho dôsledky začali občania oboch spoločenstiev naplno ...

10.2.2021 Redakcia FinReport

Vývoz v druhej polovici minulého roku rástol rekordne rýchlo. Straty z úvodu roka však už nedobehol

Zahraničný obchod Slovenska v druhom polroku uplynulého roku zaznamenal prekvapujúco úspešné výsledky. Od júna do decembra 2020 sa vývoz ...

8.2.2021 Redakcia FinReport

Inteligentná automatizácia je aj vďaka koronakríze na vzostupe – znižuje náklady, zvyšuje predaje

Využívanie inteligentných automatizačných technológií v rôznych odvetviach neustále rastie. Za pomoci kognitívnych a analytických ...

7.2.2021 Redakcia FinReport

Komodity zdražejú, pretože v pohodlí digitálneho sveta sme zabudli, že skutočný svet treba aj z niečoho vyrobiť

Za posledných 227 rokov mohlo byť ľudstvo svedkom len šiestich, vyslovene rastúcich, období rastu komoditných trhov. Analytici Saxo Bank si ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
 2. 2.
  Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
 3. 3.
  Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou
 4. 4.
  Muž z Badína otvoril prevádzku rýchleho občerstvenia, čelí obvineniu z porušovania povinnosti za krízovej situácie
 5. 5.
  Krutá rana pre slovenský maloobchod. Pokles je výraznejší ako počas najtvrdšieho minuloročného lockdownu