Tri najväčšie ratingové agentúry zmenili ekonomický výhľad Slovenska zo stabilného na negatívny
Ratingová agentúra Fitch po polroku Slovensku opäť vystavila vysvedčenie. Zatiaľ nám síce ponechala úverový rating na úrovni A, no zmenila jeho výhľad z pôvodne stabilného na negatívny. Zdôvodnila to oslabením rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na 2 % v roku 2022 a 1,9 % v roku 2023, a tiež obavami z nedostatku energií. Negatívny výhľad nám už skôr pridelili aj ďalšie dve renomované agentúry Standard and Poor´s (S&P) a Moody´s.
Foto: Shutterstock
Ekonomická výkonnosť sa spomaľuje
Agentúra Fitch svoje rozhodnutie zdôvodňuje najmä spomalením ekonomickej výkonnosti Slovenska. Predpokladá totiž, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) sa v roku 2022 spomalí na 2 % a v tom nasledujúcom dokonca na 1,9 %.
„Súkromnú spotrebu bude čoraz viac ovplyvňovať rastúca inflácia, ktorá naruší aj rast reálnych miezd. Pokračujúce, hoci uvoľňujúce sa, prerušenia dodávateľského reťazca a slabší vonkajší dopyt zase ovplyvnia export a súkromné investície. Verejné investície spojené s programami EÚ síce poskytnú určitú podporu, no slabé výsledky v posledných štvrťrokoch poukazujú na problémy pri implementácii požiadaviek EÚ,“ konštatuje vo svojej správe agentúra s tým, že v roku 2024 už predpokladá ekonomický rast o 3,1 %, ten však bude závisieť od efektívnosti verejných výdavkov.
Prisilná energetická závislosť
Za problematické považuje aj zvýšenie rizík v oblasti dodávok energií. „Slovensko je vo veľkej miere závislé od dovozu energie z Ruska – 85 % celkovej spotreby plynu a viac ako 40 % všetkých energetických požiadaviek, a to aj pre priemyselné činnosti, pričom akýkoľvek nedostatok dodávok bude mať pravdepodobne významný vplyv na hospodársku aktivitu krajiny,“ uvádza ďalej Fitch.
V najhoršom scenári pri úplnom odstavení plynu sa oficiálne odhady zníženia HDP pohybujú v rozpätí od 4 do 8 percentuálnych bodov, pričom Národná banka Slovenska počíta s poklesom o 7 percentuálnych bodov, čo patrí k najvýraznejším prepadom v rámci krajín Európskej únie.
„Takýto silný šok, okrem potenciálnych presahov spôsobených prudkým spomalením ekonomík obchodných partnerov z krajín EÚ, by len zvýšil riziko trvalého poškodenia slovenskej ekonomiky a oslabil strednodobý potenciál jej rastu,“ dodáva agentúra.
Ešte nedávno sme mali stabilný výhľad
Ratingová agentúra Fitch nám pritom ešte v marci tohto roku priznala rating A so stabilným výhľadom. Vtedy argumentovala najmä stabilitou štátneho dlhu. V roku 2021 predstavoval pomer verejného dlhu k hrubému domácemu produktu 62,5 %, pričom do roku 2025 by mal klesnúť na úroveň približne 58 %. Pozitívne vysvedčenie dostal aj bankový sektor, ktorý je stabilný a v roku 2021 bol rekordne ziskový.
Inflácia a výpadky dodávok
Od marca 2022 sa však veľa vecí zmenilo. Inflácia na Slovensku sa vyšplhala na úroveň 13,6 % a vypukla energetická kríza, ktorá sa Slovenska týka intenzívnejšie ako väčšiny európskych krajín. Aj preto už v polovici mája ratingová agentúra S&P síce ponechala Slovensku známku vysokej úverovej spoľahlivosti A+, no znížila ratingový výhľad zo stabilného na negatívny.
Ako najzásadnejší dôvod uviedla vplyv vojny na Ukrajine na našu ekonomiku, a vyslovila tiež varovanie pred prijímaním populistických opatrení a ekonomických balíčkov, ktoré nemajú dostatočné finančné krytie v štátnom rozpočte.
Aj ona medzi najväčšími rizikami uviedla problémy s dodávkami energií a závislosť od ruského plynu a ropy. Ako ďalší dôvod spomenula výpadky v dodávateľskom reťazci a, samozrejme, aj infláciu tlačiacu vládnu koalíciu do zvyšovania verejných výdavkov.
Hrozí nám recesia
Začiatkom augusta tohto roku so zmenou výhľadu slovenskej ekonomiky zo stabilného na negatívny vyrukovala aj ďalšia renomovaná ratingová agentúra Moody´s. Tá nám síce tiež ponechala doterajší rating na úrovni A2, no vyslovila varovanie, že v blízkej budúcnosti môže dôjsť k jeho zhoršeniu.
Podobné stanovisko adresovala aj ďalším krajinám zásadne závislým od ruských energií – Taliansku a Česku. V Česku, rovnako ako na Slovensku, panujú obavy z narušenia dodávok ruského plynu, kvôli čomu by sa ekonomiky oboch krajín mohli prepadnúť do recesie. V Taliansku po páde vlády premiéra Maria Draghiho majú navyše problém aj s politickou nestabilitou.
Na čo je nám rating?
Ratingové agentúry prideľujú krajinám, a niekedy aj miestnym samosprávam a spoločnostiam, úverové ratingy. Tie predstavujú hodnotenie schopnosti plniť si svoje povinnosti voči veriteľom a splácať svoje napríklad úverové záväzky. Hodnotenie Slovenska zo strany ratingových agentúr má vplyv na úrokové sadzby vydávaných štátnych dlhopisov. Vysoký rating zvyšuje dôveru investorov v stabilitu ekonomiky, vďaka čomu sú ochotní požičiavať finančné prostriedky aj s nižším úrokom. Znižujúci sa rating vysiela investorom opačný signál.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Facebook, Instagram a WhatsApp mali celosvetový výpadok služieb
- 3.Najviac finančných sprostredkovateľov pribudlo v oblasti dôchodkového zabezpečenia
- 4.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 5.Podľa Pentagonu sa Rusko opäť chystá použiť proti Ukrajine strelu Orešnik