Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Tri možné scenáre vývoja konfliktu na Ukrajine a jeho vplyv na ekonomiku

Dominik Horváth Ekonomika
SK
EN
Poslať

Vojna na Ukrajine trvá už viac ako týždeň. Ruským vojskám sa zatiaľ nedarí obsadiť územie tak rýchlo, ako si predstavovali, a západné krajiny stále pritvrdzujú vo svojich ekonomických sankciách. Situácia má vplyv najmä na ceny energií, ktoré od začiatku vojny výrazne vzrástli. My sme si pre vás pripravili tri scenáre možného vývoja vojnového konfliktu a ich vplyv na ekonomiku zainteresovaných aj ostatných okolitých krajín.

image

Foto: Shutterstock

1) Scenár: Bojové operácie budú pokračovať

Zatiaľ najpravdepodobnejší scenár vývoja predstavujú pokračujúce boje medzi ukrajinskou a ruskou armádou. Aj keď sa od pondelka tohto týždňa začali medzi oboma stranami mierové rozhovory, je nepravdepodobné, že ich výsledkom bude mier. Ukrajina prisľúbila, že na stretnutí neustúpi a jej prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že neočakáva, že rozhovory prinesú nejaké výsledky.

Ukrajinci sa od začiatku vojny výrazne zomkli a pre verejnosť aj politikov sú v súčasnosti kompromisy s Ruskom nemožné. Samotná ukrajinská vláda nevidí inú alternatívu na zaistenie bezpečnosti krajiny, ako členstvo v NATO a Európskej únii. Ukrajina už požiadala o vstup do EÚ, ktorý podporili viaceré štáty, medzi nimi aj Česko a Slovensko.

Sankcie sa pritvrdzujú

Západ každým dňom pritvrdzuje v uvalených sankciách. Je však pravdepodobné, že aj keď pre Rusko budú bolestivou ranou, nebudú smrteľné. Vyzerá to tak, že ekonomické škody spôsobené sankciami či nákladmi na vojenské operácie sa v Rusku nepremietnu do verejného protestu aj keď na ne najviac doplácajú bežní Rusi.

U ruských politikov je vidieť, že odchod z globálnej ekonomiky je možný, ba dokonca žiaduci. Rusko prezentujú ako „pevnosť“, ktorá odoláva z ich pohľadu nezaslúženým sankciám Západu. Existuje tak možnosť, že sa v blízkej budúcnosti z Ruska stane akási európska Severná Kórea, no s podstatne širšími možnosťami.

Zastaví Rusko plyn?

Tvárou v tvár maximálnym sankciám by sa Rusko mohlo pomstiť zatiaľ najradikálnejším spôsobom – zastavením toku plynu do Európy. V súčasnosti je však podľa viacerých analytikov tento krok nepravdepodobný. Nepočítali s ním ani predstavitelia EÚ, keď minulý rok simulovali 19 rôznych scenárov v rámci záťažového testovania energetickej bezpečnosti bloku. Napriek tomu Európska centrálna banka (ECB) odhaduje, že len 10-percentný pokles dovážaného plynu by mohol znížiť HDP eurozóny o 0,7 %.

Zvýšenie tohto čísla na 40 % by znamenalo ekonomický prepad o 3 % HDP eurozóny. Skutočné číslo však môže byť ešte podstatne vyššie vzhľadom na chaos, ktorý by takáto bezprecedentná energetická kríza pravdepodobne vyvolala. Z krátkodobého hľadiska by určite prišlo k recesii.

Podobný šok by zažilo aj USA. Ak by vyššie ceny viedli k vzniku inflačných očakávaní medzi spotrebiteľmi a podnikmi, vyvolalo by to najhorší scenár pre menovú politiku v podobe agresívneho sprísnenia aj v slabej ekonomike.

Čo na situáciu hovorí americká centrálna banka FED

„Krátkodobé účinky invázie na Ukrajinu, pokračujúcej vojny, sankcií a budúcich udalostí na americkú ekonomiku zostávajú veľmi neisté,“ povedal šéf americkej centrálnej banky FED Jerome Powell a dodal: „Vytvorenie vhodnej menovej politiky v tomto prostredí si vyžaduje priznať si, že ekonomika sa vyvíja neočakávaným spôsobom. Budeme musieť byť pohotoví v reakcii na prichádzajúce údaje a meniace sa vyhliadky.“

2) Scenár: Trvalé napätie a obmedzené dodávky

Druhý scenár počíta s možnosťou upokojenia ostrej vojny, no so stále pretrvávajúcim napätím medzi oboma stranami. Podobný scenár sa už v Ukrajine odohral v roku 2014, keď prišlo k prímeriu medzi separatistami v Luhanskej a Doneckej oblasti a ukrajinskou vládou. Aj pri tomto mieri však zostal medzi oboma stranami trvalý tlak.

Takáto situácia sa môže zopakovať aj v súčasnosti. Ak by sa Rusom podarilo obsadiť ďalšie časti Ukrajiny, je pravdepodobné, že obyvateľstvo v týchto oblastiach by odmietalo vládu okupantov. Konflikt by sa tak stal trvalým. Zároveň by sa nevyriešil žiaden z bezpečnostných problémov Ruska a ich počet by len rástol v dôsledku militarizácie východnej Európy.

Problém pre ruskú ekonomiku

Tento typ dlhotrvajúceho konfliktu by sa najviac podpísal na stave ruskej ekonomiky. Vnútorná stabilita ekonomiky by nebola zaručená vzhľadom na ekonomické škody vyplývajúce zo sankcií, náklady na vojnu a finančnú podporu okupovaných častí Ukrajiny. Pravdepodobne by prišlo k výraznému nárastu inflácie a k znižovaniu už aj tak nízkych príjmov v Rusku. To by mohlo viesť k vznikom protestných nálad u ruského obyvateľstva. Dlhotrvajúca hospodárska kríza, alebo v lepšom prípade stagnácia, by tak mohla vytvoriť pôdu pre zmenu politického režimu.

Tento scenár radikálne nemení situáciu v Európe. Vzťahy medzi Ruskom a Západom zostávajú napäté, ale neprekračujú červené čiary. Západ bude pokračovať v sankčnom tlaku, na ktorý by mohlo Rusko odpovedať obmedzením dodávok ropy a plynu. Väčšina ekonómov sa zhoduje, že aj čiastočné prerušenie dodávok by mohlo vystreliť ceny energií ešte vyššie nahor.

Drahá ropa, drahý plyn

Trvalý nárast cien plynu na 180 eur za megawatthodinu a ropy na 120 dolárov za barel by mohli do konca roka spôsobiť stlačenie inflácie v eurozóne blízko k 4 % a zníženie hlavne reálnych príjmov. Európa by pravdepodobne dokázala tieto energetické výpadky nahradiť dovozom energií z iných zdrojov, no za vyššiu cenu. Došlo by však k významnému zásahu do HDP, čo by posunulo akékoľvek zvýšenie sadzieb ECB až na rok 2023. Európski centrálni bankári už vysielajú skeptické signály k zvyšovaniu úrokových sadzieb v tomto roku.

„Je jasné, že smerujeme k normalizácii menovej politiky. Otázkou zostáva, ako rýchlo príde k nejakým zmenám,“ povedal jeden z členov Rady guvernérov ECB Rakúšan Robert Holzmann, ktorý najviac presadzoval zvýšenie sadzieb.

V USA by sa úrokové sadzby zvyšovali len pomalšie

V USA by tento scenár mohol stlačiť celkovú infláciu na 9 % v marci a udržať ju blízko 6 % do konca roka 2022. Zároveň by ďalšie finančné otrasy a slabšia ekonomika mohli spôsobiť, že FED bude pod tlakom. Dočasný cenový šok energií by znamenal ďalšie riziká rastu ekonomiky. To by mohlo nakloniť škálu riešení smerom k pomalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb v druhej polovici tohto roka.

3) Scenár: Mier, v ktorom prúdi ropa aj plyn

Zatiaľ najmenej pravdepodobný scenár zahŕňa určitú formu mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. Ten môže nastať dvomi spôsobmi. Buď sa Rusi po určitom čase z Ukrajiny stiahnu, čo by však veľmi uškodilo ruskému imidžu svetovej vojenskej mocnosti, alebo Ukrajinci nakoniec budú musieť kapitulovať a prijať určité obete, ako napríklad uznať nezávislosť Doneckej a Luhanskej oblasti a ruský nárok na Krym.

Ako by vyzerali presné podmienky obidvoch mierových scenárov, je podľa analytikov v súčasnosti ťažké predpovedať. Takisto je takmer nemožné odhadnúť, či by v mierovom scenári prestali platiť sankcie voči Rusku. Európska únia a USA za krátky čas prijali výrazné kroky, ako napríklad odstrihnutie ruských bánk od platobného systému SWIFT alebo obmedzenia vývozu a dovozu z Ruska.

Viaceré štáty, ako napríklad Nemecko, sa zaviazali k zvýšeniu financovania rozpočtu NATO. Pri všetkých opatreniach ide o dlhodobejšie kroky, a ak by si ich zrazu štáty rozmysleli, je otázne, či by mali vôbec zmysel.

BP a ExxonMobil odchádzajú z Ruska

Okrem toho pri niektorých rozhodnutiach už nie je cesta späť. Napríklad ruská banka Sberbank uviedla, že odchádza z európskeho trhu. Na druhej strane viaceré západné spoločnosti, ako napríklad britský výrobca ropy BP alebo americký ExxonMobil, ukončili svoje pôsobenie v Rusku. Aj napriek tomu optimistický scenár nevidí žiadne prerušenie dodávok ropy a plynu, pričom ich ceny sa postupne stabilizujú. Finančné riziká zostanú aj naďalej, no bez trvalého poklesu na globálnych trhoch.

Krátkodobo by ceny pravdepodobne zostali trochu vyššie, ale európsky blok by unikol recesii a v hre by zostalo zvýšenie úrokových sadzieb ECB v decembri 2022 tak, ako sa plánovalo. Podobná situácia by sa zopakovala aj v USA, kde by bol o trochu drahší benzín. Napriek tomu by sa FED zrejme pozeral viac dopredu a pokračoval by vo svojich plánoch začať zvyšovať úrokové sadzby v marci tohto roku. Túto hypotézu potvrdil aj J. Powell, ktorý sa vyjadril, že na zasadnutí centrálnej banky USA v marci podporí zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov.

FED bude na infláciu reagovať, hoci aj agresívnejšie

„Budeme postupovať opatrne, kým sa dozvieme viac o dôsledkoch ukrajinskej vojny na ekonomiku,“ povedal J. Powell. „Očakávame, že inflácia vyvrcholí a začne klesať ešte v tomto roku. V rozsahu, v akom bude inflácia rásť, by sme boli pripravení postupovať agresívnejšie, zvýšením sadzby federálnych fondov o viac ako 25 bodov,“ dodal.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.10.2022 Redakcia FinReport

Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu

Súčasné ekonomické obdobie sa vo viacerých aspektoch podobá veľkej hospodárskej depresii z polovice 19. storočia. Existuje teória, podľa ...

5.10.2022 Správy

Členské štáty Európskej únie dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov vojny na Ukrajine

5.10.2022 (Webnoviny.sk) - Krajiny a regióny Európskej únie (EÚ) dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov Ruskom rozpútanej vojny ...

2.10.2022 Správy

Pre ruskú anexiu ukrajinských regiónov uvalila Amerika sankcie na viac ako tisíc ľudí a firiem

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty v piatok uvalili sankcie na viac ako tisíc ľudí a firiem spojených s ruskou inváziou na Ukrajinu. ...

30.9.2022 Správy

Ruská ekonomika si pre mobilizáciu pohorší, z legálneho trhu práce zmiznú milióny mužov

30.9.2022 (Webnoviny.sk) - Pokles ruskej ekonomiky v dôsledku mobilizácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine podľa šéfa moskovského Centra pre ...

29.9.2022 Redakcia FinReport

Príspevok za ubytovanie odídencov sa zvýši, preplácať sa bude do konca februára 2023

Vláda SR rozhodla o predĺžení vyplácania príspevku za ubytovanie odídencov pre majiteľov hotelov, penziónov či ubytovní, ktorého ...

28.9.2022 Správy

Nemeckí policajti vykonali raziu na jachte spájanej s ruským oligarchom, akcia sa týkala prania špinavých peňazí

28.9.2022 (Webnoviny.sk) - Viac ako 60 policajtov v severnom Nemecku vykonalo raziu na luxusnej jachte spájanej s ruským podnikateľom pre údajné ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Ministerstvo dopravy opätovne zabezpečí prepravu ľudí aj tovaru v rámci pomoci Ukrajine

Rezort dopravy opätovne vyzýva dopravcov, aby sa zapojili do prepravy odídencov z Ukrajiny, respektíve na doručovaní humanitárnej pomoci v ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Komodity súvisiace s Ruskom reagujú na správy o mobilizácii

Komodity závislé od dodávok z Ruska počas uplynulých 24 hodín výrazne vzrástli po tom, ako prezident Ruskej federácie Vladimir Putin ...

22.9.2022 Správy

Vláda predĺžila poskytovanie príspevku na ubytovanie pre Ukrajincov, zároveň zohľadnila infláciu a sumu navýšila

22.9.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevky za ubytovanie odídencov z Ukrajiny budú ubytovateľom poskytované do 28. februára 2023. Vyplýva to zo ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Chlieb na Slovensku zdražuje expresne rýchlo. V tomto ukazovateli sme tretí najhorší v EÚ

Chlieb na Slovensku v auguste 2022 bol o tretinu drahší, ako v rovnakom období pred rokom. V rámci krajín Európskej únie sme v tomto ...

16.9.2022 Správy

Europarlament odklepol pôžičku Ukrajine za päť miliárd eur, podporilo to aj Slovensko

16.9.2022 (Webnoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok odobrili makrofinančnú pôžičku vo výške 5 miliárd eur s cieľom ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Investičný rating Ruska a Ukrajiny patrí k najhorším na svete

V dôsledku prebiehajúcej vojny na Ukrajine aj v Rusku panuje obrovská neistota v súvislosti s očakávanou návratnosťou investícií. Obe ...

Aplikácia

 1. 1.
  V prvom pilieri nastali zmeny, novinkou je rodičovský bonus a dôchodkový automat
 2. 2.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 3. 3.
  Rodičovský príspevok sa od začiatku roku 2023 opäť zvyšuje
 4. 4.
  Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?
 5. 5.
  Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu