TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
O niektorých zmenách a usmerneniach, ktoré prináša posledná verzia Zákonníka práce sme už písali. Legislatívna úprava však okrem úplnej novinky v podobe otcovskej dovolenky obsahuje aj viacero zmien v pracovnoprávnych vzťahoch. Ktoré sú tie najdôležitejšie?

Foto: Shutterstock
Zo zmien v Zákonníku práce, na ktoré upozorňuje advokátska kancelária Vojčík & Partners, vyberáme:
1) Zamestnávateľ nebude môcť svojmu zamestnancovi zakázať výkon inej zárobkovej činnosti mimo jeho pracovného času. Toto opatrenie však nemá vplyv na zákaz konkurenčnej činnosti.
2) Zamestnanec po novom môže podať zamestnávateľovi sťažnosť v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania, a to napríklad nedodržaním výkonu práv v súlade s dobrými mravmi, pre bezdôvodné narúšanie súkromia zamestnanca, kvôli prenasledovaniu pre nedodržanie nedovoleného zákazu zachovávať mlčanlivosť o pracovných podmienkach, ako aj v súvislosti s porušením práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu.
3) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru (napríklad výpoveď) alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk.
4) V pracovnej zmluve sa po novom dohodnú len všeobecné podstatné náležitosti a pri ostatných pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania bude mať zamestnávateľ právo voľby, či informáciu o nich poskytne zamestnancovi samostatne v písomnej forme, či už listinne, alebo vo forme elektronického dokumentu, prípadne ich dohodne v pracovnej zmluve ako ďalšie pracovné podmienky.
5) U zamestnanca s pracovným pomerom na lehotu určitú nesmie byť dohodnutá skúšobná lehota dlhšia ako polovica dohodnutej lehoty trvania pracovného pomeru.
6) Ak sa pracovný pomer skončil smrťou zamestnanca, odstupné a odchodné bude patriť pozostalým tohto zamestnanca.
7) Zamestnanec má možnosť požiadať zamestnávateľa o prechod na inú formu zamestnania, napríklad na pracovný pomer na lehotu neurčitú.
8) V súvislosti so zamestnancami vykonávajúcimi prácu v rámci dohôd – na základe dohody o výkone práce, o brigádnickej práci študentov alebo o pracovnej činnosti, novela zákona zavádza povinnosť zamestnávateľa písomne informovať o dňoch a čase, v ktorých môže firma od zamestnanca vyžadovať prácu. Upravuje sa tiež lehota, v ktorej má byť zamestnanec písomne informovaný o výkone práce pred jej začiatkom – tá nesmie byť kratšia ako 24 hodín.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne
- 2.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 3.Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?
- 4.Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
- 5.Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky