Hľadaj

TOP 7 miest budúcnosti: Budú zelené (modré), inovatívne, futuristické a najmä udržateľné

Dominik Horváth Ekonomika Available in English language Anglická verzia Anglická verzia Poslať

Globálne problémy, akými sú bytová kríza, zmena klímy alebo rastúca populácia, podnecujú ambície vzniku novej generácie miest. Od plávajúcich konštrukcií, cez 500 metrov vysoké mrakodrapy až po plochy pokryté zeleňou. Mestá budúcnosti ukazujú rozličné podoby. Hlavný cieľ je však vo väčšine prípadov rovnaký. Zaznamenať čo najväčšiu udržateľnosť, zvýšiť využitie alternatívnych zdrojov energie a dosiahnuť čo najlepší blahobyt pre obyvateľov. My sme si pre vás pripravili 7 najzaujímavejších miest budúcnosti, ktoré sa majú postaviť v najbližších desaťročiach.

plávajúce mesto na Maldivách

Foto: ZZZ

Plávajúce mesto, Maldivy

Predpokladaný rok dostavania: 2027

Na Maldivách leží 80 % krajiny menej ako jeden meter nad hladinou mora. Predpovedá sa, že maldivské ostrovy budú do roku 2100 v dôsledku stúpajúcej hladiny morí neobývateľné. Maldivská vláda berie toto riziko vážne a v reakcii na hrozbu spojila svoje sily s architektonickou spoločnosťou Waterstudio, aby spoločne navrhli projekt plávajúceho mesta.

Projekt s názvom Maldives Floating City bude obsahovať 5-tisíc nízkopodlažných plávajúcich domov plávajúcich v lagúne Indického oceánu s rozlohou 2 km2. So stúpajúcou hladinou morí bude stúpať aj samotné mesto vybudované na sérii plávajúcich štruktúr.

„Je to prvé skutočné plávajúce ostrovné mesto na svete – futuristická vysnívaná krajina, ktorá sa konečne môže stať realitou. Mesto ponúkne revolučný prístup k modernému udržateľnému životu v Indickom oceáne,“ uvádza štúdio.

Mesto sa má skladať zo šesťuholníkových ostrovov modelovaných podľa geometrických tvarov miestneho koralu. Pri pohľade zhora bude pripomínať ľudský mozog. Umelé koralové banky budú pripevnené k spodnej časti plávajúceho mesta, aby stimulovali prirodzený rast koralov.

Mesto sa má nachádzať 10 minút plavby loďou z hlavného mesta Malé. Vláda Maldív dúfa, že už v roku 2024 ponúkne možnosť presťahovať sa do plávajúceho mesta až 20-tisíc obyvateľom. Vývoj má byť úplne dokončený do roku 2027.

The Line – Čiara, Saudská Arábia

Predpokladaný rok dokončenia: 2050

Mesto The Line (Čiara) je súčasťou dnes zrejme najväčšieho developerského projektu na svete. Stojí za ním vízia saudskoarabskej vlády, ktorá chce oživiť región krajiny s názvom Neom. Ten bude obsahovať početné mestá a letoviská s celkovou rozlohou 26 500 km2 nachádzajúce sa v severozápadnej Saudskej Arábii. Región má rozlohu takmer ako Albánsko.

The Line je plánované ako 170 kilometrov dlhé lineárne mesto, v ktorom bude bývať deväť miliónov ľudí. Mesto sa bude tiahnuť z východu na západ cez región Neom. Jeho súčasťou sa stanú aj dva paralelné 500 metrov vysoké mrakodrapy stojace 200 metrov od seba. Konštrukcia bude z vonkajšej strany pokrytá zrkadlovým povrchom, vďaka čomu pri pohľade z diaľky vytvorí pocit fatamorgány.

„Pri predstavení The Line sme sa zaviazali k civilizačnej revolúcii, ktorá kladie ľudí na prvé miesto na základe radikálnej zmeny v mestskom plánovaní,“ povedal saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman.

Mesto bolo navrhnuté ako alternatíva k tradičnému kruhovému mestskému usporiadaniu. Dvojica výškových stavieb sa stane 12. najvyššou budovou na svete a zároveň bude aj suverénne najdlhšou konštrukciou na svete. Podľa saudskoarabskej vlády stavba počíta s napojením na plne obnoviteľné zdroje energií. Dopravný systém po celej dĺžke megastavby je navrhnutý tak, aby oba konce mesta boli dostupné pre cestujúcich do 20 minút.

The Line by sa mala oficiálne dobudovať do roku 2050. Súčasným cieľom je, aby v nej už do roku 2030 mohol žiť jeden milión obyvateľov. Podľa oficiálnych vyjadrení vlády na projekte aktuálne pracuje 2 400 zamestnancov.

BiodiverCity, Malajzia

Predpokladaný rok dokončenia: 2030

Nasleduje mesto BiodiverCity zložené z troch umelých ostrovov ležiacich pri pobreží ostrova Penang v Malajzii. Rozsiahly projekt rekultivácie pôdy počíta s celkovou rozlohou 18,21 km2. Každý ostrov má tvar ľalie a bude pozostávať z viacúčelových štvrtí, 4,6 kilometra verejných pláží, 2,4 km2 parkov a 25 kilometrov dlhého pobrežia.

Konštrukciu budov zabezpečí kombinácia bambusu, dreva a betónu vyrobeného z recyklovaných materiálov. Cieľom BiodiverCity je vytvoriť „globálnu destináciu“, ktorá poskytne udržateľný ekonomický a kultúrny rast ostrova Penang a zároveň ochráni biodiverzitu jeho pobrežných zón a prirodzených biotopov.

Očakáva sa, že každá z ostrovných oblastí pojme 15- až 18-tisíc obyvateľov a každý ostrov bude poskytovať lokálne vodné zdroje, obnoviteľnú energiu a odpadové hospodárstvo. Počíta sa tiež s tým, že ostrovy sa prepoja s autonómnou vodnou, vzdušnou a pozemnou dopravnou sieťou, aby sa BiodiverCity stalo prostredím bez áut, s cieľom uprednostnenia cyklistov a chodcov.

Capital Cairo – Nová Káhira, Egypt

Predpokladaný rok dokončenia: 2030

Egypt stavia úplne nové hlavné mesto s cieľom zmierniť preťaženie rýchlorastúcej Káhiry, ktorá je jeho súčasným hlavným mestom. Projekt Capital Cairo počíta s novým administratívnym a finančným hlavným mestom, ktoré by rozšírilo Káhiru smerom na východ k pobrežiu Červeného mora, čím by sa vytvorila nová urbanizovaná zóna pre sedem miliónov obyvateľov.

Za ambicióznym projektom stojí architektonická firma SOM, ktorá s výstavbou začala už v roku 2015. Projekt bude mať rozlohu 700 km2 a bude sa môcť pýšiť jedným z najväčších mestských parkov na svete.

Mesto bude tiež zahŕňať centrálnu obchodnú štvrť a vládnu administratívnu štvrť, ako aj kultúrne atrakcie a centrum inovácií. Viac ako 100 obytných štvrtí je navrhnutých tak, aby zapadli do prírodnej topografie oblasti tvorenej roklinami, ktoré sa v období dažďov naplnia vodou.

Tieto rokliny sa stanú hlavným zdrojom zelene s cieľom distribuovať čerstvý vzduch a vánok po celom území mesta. SOM verí, že tento prístup poskytne zabezpečiť udržateľnosť nového mesta a zároveň podporí blahobyt jeho obyvateľov. Obchodná štvrť mesta by mala byť oficiálne otvorená už tento rok

Smart Forest City Cancún, Mexiko

Predpokladaný rok dokončenia: 2035

Taliansky architekt Stefano Boeri v roku 2019 predstavil plány na vytvorenie zalesneného inteligentného mesta neďaleko Cancúnu v Mexiku, ktoré má byť „priekopníkom ekologickejšieho rozvoja“. Smart Forest City Cancún má vzniknúť na pozemku s rozlohou 5,57 km2. Podľa architekta bude jeho súčasťou 7,5 milióna rastlín, vrátane mnohých druhov stromov, kríkov a porastov, ktoré vybrala botanička a krajinná architektka Laura Gattiová.

„Smart Forest City Cancún je botanická záhrada v rámci súčasného mesta, založená na mayskom dedičstve a v jeho vzťahu s prírodným a posvätným svetom,“ uviedol S. Boeri pri predstavení projektu. „Pôjde o mestský ekosystém, kde sú príroda a mesto prepojené a pôsobia ako jeden organizmus,“ dodal.

Vzhľadom na tesnú blízkosť Cancúnu ku Karibskému moru bude mesto obklopené „vodnými záhradami“, ktoré ho majú chrániť pred záplavami. Stvárnenie zástavby ukazuje, že tieto vodné plochy bude možné využiť aj na člnkovanie alebo iné oddychové aktivity.

Smart Forest City Cancún poskytne domov 130-tisíc obyvateľom, ktorí sa stanú „záhradníkmi“ rastlín v meste. K dispozícii budú rôzne cenovo dostupné a rastlinami pokryté typy ubytovania zamerané na rôznych obyvateľov, vrátane študentov, výskumníkov a profesorov. Podľa súčasných plánov by inteligentné lesné mesto malo absorbovať 116-tisíc ton oxidu uhličitého ročne.

Amaravati, India

Predpokladaný rok dokončenia: 2025

Ďalším na zozname je budúce hlavné mesto štátu Ándhrapradéš v Indii, ktoré navrhla spoločnosť Foster + Partners. Nové mesto Amaravati s celkovou rozlohou 217 km2 sa bude nachádzať na brehoch rieky Krišna. Amaravati sa má stať jedným z najudržateľnejších miest na svete.

„Dizajn spája náš desaťročia trvajúci výskum udržateľných miest, ktorý zahŕňa najnovšie technológie, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú v Indii,“ uviedla spoločnosť Foster + Partners, ktorá je tiež hlavným plánovačom veľkých štvrtí v Ho Či Minovom meste (Vietnam) či Bangkoku (Thajsko).

V samotnom srdci mesta sa bude nachádzať vládny komplex s dĺžkou 5,5 kilometra a šírkou 1 kilometer. Jeho hlavnou dominantou má byť budova v tvare ihly, ktorú zo všetkých strán obstúpi jazero a zeleň. Mestská sieť a centrálna rozloha zelene sú inšpirované newyorským Central parkom.

Viac ako 60 % základnej plochy mesta má zaberať zeleň alebo voda, z čoho bude môcť ťažiť zelená doprava vo forme cyklotrás a vodných taxíkov. Tienené ulice a námestia boli navrhnuté tak, aby povzbudzovali ľudí k prechádzke. Hoci zmena vlády na niekoľko rokov projekt pozastavila, v súčasnosti sa opäť pokračuje v jeho výstavbe.

Telosa, USA

Predpokladaný rok dokončenia: 2030

Mesto Telosa je víziou Marca Lorea – podnikateľa a zakladateľa maloobchodného e-commerce reťazca Jet.com. V roku 2016 predal svoj obchod Walmartu za 3,3 miliardy dolárov a dnes sa venuje hlavne investíciám a nehnuteľnostiam. 

Lore sa pri budovaní Telosy spojil s dánskym architektom Bjarke Ingelsom a jeho štúdiom BIG. Mesto chcú postaviť od nuly na zatiaľ nezverejnenom mieste v púšti USA. Organizátori plánujú, že v priebehu nasledujúcich 40 rokov by sa do mesta mohlo nasťahovať až päť miliónov obyvateľov. Oficiálnym dátumom jeho dobudovania je zatiaľ rok 2030, pričom počiatočná kapacita by mala pri otvorení dosahovať 50-tisíc obyvateľov.

Zaujímavosťou je, že celý pozemok pod mestom bude vlastniť komunitný nadačný fond, čo znamená, že postupné zvyšovanie hodnoty pôdy by mohlo financovať rozvoj mesta s prioritou blahobytu obyvateľov. Telosa sa chce stať „najudržateľnejším mestom na svete“.

logo
Prečítajte si tiež:
12.11.2024 Roland Régely

Banky pripravujú čiernu listinu s podvádzajúcimi klientmi

Slovenské banky sa pripravujú na zavedenie nového systému zdieľania informácií o podvodných klientoch. Bankový blacklist (čierna listina) ...

12.11.2024 Robert Juriš

Komu najviac pomôže a koho poškodí politika 2.0 Donalda Trumpa?

Prezidentské voľby v USA zodpovedali otázku, kto bude hlavou tejto veľmoci najbližšie štyri roky. Vynorilo sa však množstvo ďalších ...

12.11.2024 Redakcia FinReport

Medvedí trh tlačí počet ľudí investujúcich do kryptomien k miliarde

Globálny kryptotrh zažil v tomto roku výrazné zmeny. Najprv intenzívne rástol a opakovane dosiahol rekordné hodnoty, aby v druhom polroku ...

12.11.2024 Redakcia FinReport

Rast miezd na Slovensku sa spomalil, v stavebníctve dokonca prehráva s infláciou

Mzdy ľudí pracujúcich na Slovensku rástli aj v septembri 2024. V polovici mesačne sledovaných odvetví však bolo tempo ich rastu pomalšie ako ...

12.11.2024 UNICEF

UNICEF: V roku 2023 sme pomáhali v 412 krízach v 107 krajinách

V humanitárnych krízach sú deti zvlášť zraniteľné. Ohrozujú ich choroby, podvýživa, násilie. Najviac sú ohrozené deti vo vojnových ...

12.11.2024 Robert Juriš

Víťazom volieb v USA je bitcoin, ktorý sa už blíži k hranici 90-tisíc dolárov za token

Prezidentské voľby v USA majú okrem Donalda Trumpa viacero ďalších víťazov, medzi ktorými dominuje napríklad aj najhodnotnejšia kryptomena ...

11.11.2024 Mário Špilberger

Od začiatku roku 2025 budú pre jedlo platiť tri rôzne DPH. Ako sa v nich vyznať?

Predstavte si, že sa v budúcom roku budete rozhodovať, či si k obedu sadnete v reštaurácii, alebo si ho necháte zabaliť a doviezť napríklad ...

11.11.2024 Redakcia FinReport

Pravidlá na získanie finančného príspevku na obnovu rodinného domu

Majitelia starších rodinných domov sa môžu zapojiť do ďalšieho kola výzvy nazvanej priliehavo Obnov dom. Štát spustí výzvu 13. decembra ...

11.11.2024 Redakcia FinReport

Stavebníctvo na Slovensku sa prepadlo najhlbšie od jesene 2020

Slovenské stavebníctvo zaostáva každým mesiacom viac a viac. V septembri tohto roku sa jeho spomaľovanie prehĺbilo ešte viac, keď sa ...

11.11.2024 Redakcia FinReport

mBank prichádza s platobným náramkom pre deti od 8 rokov

Digitálna banka mBank v rozpätí niekoľkých týždňov uviedla na trh hneď niekoľko platobných inovácií. Najprv to boli platobné prstene, ...

10.11.2024 Redakcia FinReport

Neobanky dosiahnu v roku 2028 transakcie v hodnote 10 biliónov dolárov

V priebehu posledných rokov sa milióny ľudí na celom svete odklonili od služieb tradičných bánk a prešli na ponuku modernejších a ...

8.11.2024 Martin Jamnický

Bez celoživotného vzdelávania dnes už nikto na trhu práce neobstojí

Ak sa chcete uplatniť na trhu práce, potrebné je sústavné vzdelávanie. Jediná kvalifikácia na celý život už v súčasnosti nestačí. ...

8.11.2024 Redakcia FinReport

Cena benzínu klesla pod hranicu 1,50 eura, nafta mierne zdražela

Vodiči jazdiaci na automobiloch s benzínovými motormi majú o dôvod viac na lepšiu náladu. Obľúbený benzín 95 totiž počas uplynulého ...

8.11.2024 Robert Juriš

Slováci nakupujú viac ako vlani. Rastúca inflácia však zmení ich nákupné správanie

Maloobchodní predajcovia evidovali po skončení tohtoročného leta zrýchlenie medziročného rastu tržieb. Hyper- a supermarkety zaznamenali ...

7.11.2024 Eva Sadovská

Slovensko zaostáva v obnoviteľných zdrojoch energie

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) dominovali v roku 2023 v Európskej únii pri výrobe takzvanej zelenej elektrickej energie s podielom takmer 45 ...

7.11.2024 Dominik Horváth

Zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta zamávalo svetovými trhmi

Donald Trump sa stane 47. prezidentom Spojených štátov. Do Bieleho domu sa vráti po kampani, počas ktorej bol štyrikrát obvinený, odsúdený ...

5.11.2024 Robert Juriš

Finančný trh: Ceny bytov aj rodinných domov opäť začali rásť

Obdobie cenovej stagnácie na trhu s nehnuteľnosťami sa definitívne skončilo. Počas letných mesiacov tohto roka sa ponukové ceny ...

1.11.2024 Redakcia FinReport

Online nákupy: Čitatelia stále dávajú prednosť tlačeným pred elektronickými knihami

Európania stále radi čítajú. Knihy a tlačoviny nakupujú v kamenných obchodoch aj v e-shopoch. V oboch prípadoch vo väčšine prípadov ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay