Technologické giganty vracajú zamestnancov do kancelárií, ale len čiastočne
Veľké technologické spoločnosti, ako Apple, Google alebo Twitter, sa po dvoch rokoch vracajú späť do kancelárií. Zamestnávatelia si však uvedomujú, že počas dvoch rokov pandémie koronavírusu sa doba zmenila, a preto im kvôli dosiahnutiu čo najvyššej produktivity práce nastavujú hybridný spôsob práce, ktorý je kombináciou využívania kancelárskych priestorov a home office.

Foto: Shutterstock
Jar naláka ľudí na pracoviská
CEO spoločnosti Apple Tim Cook na stretnutí akcionárov oznámil, že zamestnanci budú od apríla 2022 postupne opúšťať prácu z domu a začnú sa premiestňovať späť do firemných priestorov. Od 11. apríla, by sa mali vo firme „ukázať“ aspoň jedenkrát v týždni. Koncom mája by sa práca zamestnancov v kanceláriách mala rozšíriť už na tri dni v týždni.
Podľa Cooka je to test, či sa zamestnanci po dvojročnej ére Zoomu dokážu vrátiť späť k pôvodnému spôsobu práce. „Nalákať ľudí do kancelárií by nemalo byť až také náročné. Jar spôsobí, že zamestnanci sa prirodzene budú chcieť socializovať a nie sedieť zatvorení doma,“ hovorí CEO spoločnosti Welcome to the Jungle Honza Klusoň.
Hybridná práca ako samozrejmosť
Apple sa snaží priviesť zamestnancov späť do firmy už od leta minulého roku. Kvôli stále prebiehajúcej pandémii koronavírusu však tento termín musela niekoľkokrát odložiť. „U nás vo firme fungujeme hybridne takmer od začiatku pandémie. O povinnom návrate do kancelárií neuvažujeme. Príčinou je nastavenie dôvery v pracovných tímoch a zachovanie flexibility práce,“ tvrdí riaditeľ IT firmy Monsterlab Dominik Hádl.
Rozhodne vyššia produktivita a kreativita
Napríklad spoločnosť Google (súčasť Alphabet Inc.) rovno nariadila tri dni v týždni prácu v kancelárii a zvyšné dva dni v rámci home office. Pokiaľ sa zamestnanec na takúto zmenu necítil pripravený, mohol požiadať o predĺženie práce z domu, alebo o zmenu pracovného miesta. Spoločnosť vyžaduje, že nosenie rúšok a testovanie musia podstupovať len neočkovaní zamestnanci.
K návratu do kancelárií vyzvali aj ďalšie technologické spoločnosti, ako napríklad Microsoft, spoločnosť Meta Platforms (Facebook a Instagram) či Twitter. Vo svojej požiadavke však nie sú úplne striktné. „Pracujte tam, kde sa budete cítiť najproduktívnejší a najkreatívnejší, a to vrátane práce z domu, hoci aj na plný úväzok,“ vyhlásil generálny riaditeľ Twitteru Parag Agrawal.
Bývalý šéf HR spoločnosti Google László Bock predpokladá, že hybridná práca vydrží nanajvýš tri až päť rokov, a potom sa všetci zamestnanci presunú späť do kancelárií. Honza Klusoň je však podstatne optimistickejší: „Hybridný model je výhodný pre všetkých, a preto sa stane vyhľadávaným benefitom. Umožňuje udržateľnú prácu spolu s plnohodnotným osobným životom.“
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %