Technologické firmy sú v červených číslach a prepúšťajú tisíce zamestnancov
Prepúšťanie v technologickom sektore naberá na obrátkach. Počas pandémie koronavírusu to bola naozaj rýchla jazda, keď mimoriadne intenzívne rástli prakticky všetky technologické firmy. V minulom roku sa však karta obrátila a prepad sektoru sprevádza vlna masívneho prepúšťania najmä novoprijatých zamestnancov, ktorí sa mali postarať o jeho ďalší rozvoj. Akcionári sú nekompromisní.

Foto: Shutterstock
Amazon: Zatiaľ najväčšie prepúšťanie na trhu
Tisíce zamestnancov prepúšťajú tie najpoprednejšie technologické firmy na svete. Zatiaľ najväčšiu nálož v podobe zrušenia 18-tisíc pracovných miest ohlásil jeden z najväčších a najstarších internetových obchodov na svete Amazon.
Pre firmu zamestnávajúcu 1,5 milióna ľudí je to len kvapka v mori. No prepúšťanie sa dotkne nielen amerických, ale aj európskych prevádzok. Pritom ešte v roku 2021 firma vtedy patriaca najbohatšiemu mužovi sveta Jeffovi Bezosovi ohlásila, že takmer 40-percentný medziročný nárast si žiada prijatie nových 125-tisíc zamestnancov, aby dokázali pokryť požiadavky rýchlorastúceho trhu.
Firma ohlásila ambíciu doručovať zásielky ešte v deň objednávky. Začala s výstavbou viacerých distribučných centier, pričom jedno sa nachádza aj v susednom Česku. Navyše za 8,45 miliardy dolárov kúpila slávne hollywoodske filmové štúdiá Metro Goldwyn Mayer. Zrejme však precenila svoje sily, pretože krivka jej výkonnosti začala prudko klesať.
Alphabet: Vyhadzuje 12-tisíc ľudí
Ďalším gigantom, ktorý škrtá v rozpise pracovných miest, je Alphabet, respektíve jeho dcérske spoločnosti v podobe internetového vyhľadávača Google či videoslužby YouTube. Podľa BBC by malo prísť o prácu 12-tisíc zamestnancov. Aj v tomto prípade hrozivo vyzerajúce číslo predstavuje len zlomok v porovnaní s celkovým počtom ľudí, ktorí pre túto technologickú firmu pracujú. V prípade Alphabetu je to 6 % z celkového počtu zamestnancov.
Výkonný riaditeľ Google a Alphabet Sundar Pichai sa v internom e-maile vyjadril, že za prepúšťanie berie „plnú zodpovednosť“. „Počas posledných dvoch rokov sme zažili obdobia dramatického rastu. Aby sme sa s týmto rastom vyrovnali a podporili ho, najímali sme nových ľudí pre inú ekonomickú situáciu, v akej sa nachádzame dnes,“ vysvetlil Pichai podľa agentúry AP.
Meta: Lúči sa s 11-tisíc zamestnancami
S problémami vlani začala zápasiť aj firma Marka Zuckerberga Meta, ktorá je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram, a tiež komunikačných platforiem WhatsApp a Messenger. V druhom štvrťroku 2022 po prvý raz zaznamenala pokles zisku a následne musela začať riešiť enormné tlaky vyvíjané na jej privysokú nákladovosť.
Nepriaznivý vývoj tržieb a rastúca konkurencia na trhu zo strany Amazonu a spoločnosti Tik-Tok priniesli rozhodnutie, že firma musí prepustiť nepotrebných zamestnancov. Spoločnosť vlani zamestnávala až 83-tisíc zamestnancov, čo bolo o tretinu viac ako v roku 2021. Rozhodnutie prepustiť približne 11-tisíc z nich kvôli takzvanej racionalizácii preto nebolo až takým veľkým prekvapením.
Metaverzum už pohltilo desiatky miliárd dolárov
Najväčším problémom pre Metu je už viac ako rok trvajúca snaha o vybudovanie metaverza, ktoré by malo priniesť revolúciu v online komunikácii aj obchode. M. Zuckerberg v ňom utopil už desiatky miliárd dolárov, no zatiaľ bez výsledku. Jeho osobný majetok sa v priebehu roka kvôli tomu scvrkol o 100 miliárd dolárov.
Microsoft: Reorganizácia za 1,2 miliardy dolárov
Veľké prepúšťanie ohlásila tiež americká softvérová spoločnosť Microsoft. Tá začiatkom tohto roka oznámila, že prepustí 10-tisíc svojich zamestnancov, čo predstavuje približne 5 % globálnej pracovnej sily spoločnosti. Len odstupné a náklady na reorganizáciu vyjdú firmu odhadom na 1,2 miliardy dolárov.
Spoločnosť len vlani prijala 40-tisíc nových zamestnancov, čím ich počet zvýšila na takmer štvrť milióna, pričom asi 100-tisíc z nich pracuje mimo USA. Ku koncu roka 2022 sa situácia vo firme zhoršila, a preto sa rozhodla urobiť zmeny a uchýliť sa k prepúšťaniu.
„Počas pandémie koronavírusu výdavky našich zákazníkov rástli. No v súčasnosti sa viacerí rozhodujú viac obozretne,“ tvrdí výkonný riaditeľ spoločnosti Satya Nadella. Napriek tomu však firma bude aj naďalej prijímať nových ľudí najmä v kľúčových oblastiach.
Ďalšie tisícky prepustených
Na trhu sa schyľuje aj k ďalším masívnym prepúšťaniam. Podľa portálu Layoffs.fyi napríklad americká spoločnosť zaoberajúca sa vývojom a distribúciou cloudového business softvéru Salesforce plánuje prepustiť 8-tisíc zamestnancov.
Ďalších viac ako 4-tisíc ľudí chce prepustiť jedna z najväčších počítačových firiem súčasnosti a dominantný hráč na poli sieťových prvkov Cisco. S podobným počtom zamestnancov sa plánuje rozlúčiť aj jedna z najväčších online cestovných kancelárií na svete Booking.com.
Takmer 4-tisíc, presnejšie 3 900 zamestnancov, prepustí aj americká technologická spoločnosť IBM, ktorá operuje vo viac ako 170 krajinách sveta. Odvoláva sa pritom na slabší hospodársky výsledok z minulého roku, pričom odchod množstva zamestnancov ju bude stáť približne 300 miliónov dolárov.
Podobný počet zamestnancov prepúšťa aj jedna z najväčších elektrotechnických spoločností na svete Philips, ktorá sídli v Holandsku. Ďalších 3 700 zamestnancov prepúšťa Twitter po tom, ako ho začal manažovať jeho nový vlastník Elon Musk. Firma sa takýmto radikálnym zoštíhľovacím opatrením chce vrátiť späť do čiernych čísel.
K spoločnosti technologických podnikov, ktoré oznámili hromadné prepúšťania, sa pridala aj najväčšia európska softvérová firma SAP. Tá plánuje zrušiť 3-tisíc pracovných miest, čo v jej prípade predstavuje 2,5 % pracovnej sily. Aj ona reaguje na zlé hospodárske výsledky dosiahnuté v roku 2022 a hovorí, že prepúšťanie je začiatkom jej reštrukturalizačného plánu. A pridal sa aj PayPal, ktorý chce prepustiť 7 % svojich zamestnancov, čo v praxi predstavuje asi 2-tisíc ľudí.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov