Ťažko skúšaná Srí Lanka dostane na boj proti kríze pôžičku v hodnote 2,9 miliardy dolárov
Srí Lanka čelí najhoršej hospodárskej kríze od získania nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1948, ktorú spôsobilo zlé hospodárenie s verejnými zdrojmi a pandémia koronavírusu. Krajina zápasí s nedostatkom palív, potravín aj liekov. Na dennom poriadku sú sociálne nepokoje. Zdá sa však, že aj tu začína svitať na lepšie časy. Srí Lanke totiž podal pomocnú ruku Medzinárodný menový fond v podobe pôžičky vo výške 2,9 miliardy dolárov.

Foto: Shutterstock, Unsplash
Pôžička v hodnote 2,9 miliardy dolárov
Medzinárodný menový fond (MMF) poskytne Srí Lanke pôžičku z fondu, ktorý pomáha krajinám riešiť najmä problémy s platobnou bilanciou. Poskytnuté financie sú súčasťou programu, ktorý sa má v nasledujúcich štyroch rokoch zamerať na zvýšenie vládnych príjmov, zlepšenie fiškálnej konsolidácie, zavedenie nových cien palív a elektriny, zvýšenie sociálnych výdavkov a posilnenie autonómie centrálnej banky.
„Program zavedie veľké daňové reformy. Ich súčasťou je zvýšenie dane z príjmu fyzických osôb a rozšírenie daňového základu pre daň z príjmu právnických osôb. Cieľom programu je dosiahnuť do roku 2024 fiškálny prebytok v hodnote 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP),” uvádza vo svojom vyhlásení Medzinárodný menový fond.
Na získanie pôžičky však musí Srí Lanka splniť predtým dohodnuté podmienky. K nim patrí napríklad zníženie korupcie, zvýšenie finančnej transparentnosti či získanie finančných záruk od oficiálnych veriteľov Srí Lanky. Situácia v krajine sa má podľa Medzinárodného menového fondu ešte zhoršiť. V tomto roku očakáva pokles ekonomiky o 8,7 %. Dôvodom má byť vysoká inflácia, ktorá medziročne dosahuje takmer 65 %.
Krízu spôsobilo viacero faktorov
Súčasné finančné problémy, ktoré sužujú celú krajinu, sú najhoršie od roku 1948, keď ostrov získal nezávislosť od Veľkej Británie. Na krízu mali najväčší vplyv dva faktory – zlé hospodárenie s verejnými financiami a masívne šírenie koronavírusu, respektíve opatrenia prijaté na jeho potlačenie, ktoré spôsobili zastavenie ekonomiky krajiny. Obmedzenia v cestovaní a prísne lockdowny zničili najmä pre krajinu kľúčový turistický priemysel.
Na rast dlhu Srí Lanky malo následne vplyv aj znižovanie daní, ktoré spôsobilo vyčerpanie finančných rezerv. Problémy sa znásobili aj zákazom chemických hnojív, ktorý priamo zasiahol poľnohospodárstvo, a prudkým nárastom cien ropy a potravín, ktorý pramenil z konfliktu na Ukrajine.
Finančné problémy a nedostatok základných tovarov vyústili do protestov, pred ktorými vtedajší prezident Gótábaj Rádžapakša utiekol do zahraničia. Jeho nástupcom sa stal Ranil Wickremesinghe, ktorý sa ujal funkcie v júli tohto roka. Obratom musel čeliť ťažkému boju so stabilizáciou ekonomiky, ktorú trápi neúprosná inflácia a neschopnosť splácať svoje dlhy vo výške viac ako 50 miliárd dolárov. Miestni obyvatelia žijú prakticky bez energií, bez pohonných látok, liekov a niekedy aj základných potravín.
Štátne dlhopisy sú neplatné
Pôžička od Medzinárodného menového fondu tak prišla v správnej chvíli. Wickremesinghe, ktorý zastáva okrem prezidentskej funkcie aj funkciu ministra financií, predstavil predbežný rozpočet a predostrel prognózu deficitu Srí Lanky na rok 2022, ktorý má predstavovať 9,8 %.
Podľa riaditeľa divízie dlhových kapitálových trhov Petra Breuera je predbežná dohoda krokom, ktorý zdôrazňuje záväzok vlády ku komplexným a významným reformám. „Ide o dôveryhodný nástroj, ktorý má veriteľom ukázať, že Srí Lanka to so zapojením sa do reforiem myslí vážne,” povedal.
Ostrovnú krajinu však čaká ešte dlhá cesta. Musí reštrukturalizovať dlh vo výške 30 miliárd dolárov a uzavrieť dohodu s medzinárodnými bankami a správcami aktív, ktorí vlastnia väčšinu jej štátnych dlhopisov v hodnote 19 miliárd dolárov. Tie sú v súčasnosti klasifikované ako neplatné. Podľa Breuera je v súčasnosti dôležité postupovať rýchlo, aby sa Srí Lanka vyhla ďalšiemu zhoršeniu krízy.
Tri občianske vojny
Srí Lanka má za sebou históriu plnú nepokojov. V rokoch 1983 až 2009 zúrila v krajine občianska vojna, ktorá si podľa OSN vyžiadala životy 80- až 100-tisíc ľudí. Nepokoje sa však začali oveľa skôr, a to takmer hneď po tom, ako získala v roku 1948 nezávislosť od Veľkej Británie.
Politickú moc v tomto čase získali Sinhálci s budhistickým vierovyznaním. To sa nepáčilo Tamilom, ktorí v minulosti prišli na ostrov z Indie. Prvé vážne nepokoje medzi oboma etnikami sa odohrali v roku 1958 a pokračovali v ďalších rokoch.
V roku 1971 prišli Tamilovia s požiadavkou na autonómiu. Založili si stranu Tamilské nové tigre a začali bojovať proti nezávislosti. V roku 1983 sa tak začala Prvá ílamská vojna. O štyri roky nato poslala India, ktorá podporovala Tamilov a pomáhala ich vyzbrojiť, svoje jednotky na pomoc pri plnení mierovej dohody. Tigre však mier odmietli a pokračovali v bojoch.
Indické sily Srí Lanku opustili v roku 1990, keď sa začala Druhá ílamská vojna, v ktorej zahynul bývalý indický premiér Radžív Gándhí a vtedajší prezident Srí Lanky Ranasinghe Premadasa. Následne sa v roku 1995 začala Tretia ílamská vojna, ktorá trvala šesť rokov. V roku 2002 sa úlohy sprostredkovateľa mierovej dohody ujalo Nórsko.
Po niekoľkých neúspešných rokovaniach sa vládnym vojskám podarilo zmocniť sa územia, ktoré ovládali Tamilovia. Posledných bojovníkov vrátane vodcu Tigrov Vellupilaua Pranharkana zneškodnili vojská v máji 2009, čím sa občianska vojna skončila.
Ukončenie vojny neprinieslo ukončenie nepokojov
Ani oficiálnym ukončením vojenských operácií sa nepokoje medzi znepriatelenými skupinami obyvateľov neskončili. V roku 2018 krajina vyhlásila výnimočný stav kvôli násilnosti medzi sinhálskou komunitou a moslimskou menšinou. Výnimočný stav vyhlásila Srí Lanka aj v apríli 2019, keď sa v metropole Kolombo a v jeho okolí odohral najhorší teroristický útok v dejinách krajiny. Útok si vyžiadal najmenej 290 obetí a viac ako 500 zranených. Naposledy tu bol vyhlásený výnimočný stav v lete tohto roku. Prezident siahol po tomto riešení s cieľom potlačiť sociálne nepokoje a obnoviť zásobovanie a služby nevyhnutné pre život spoločnosti.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení