Tam, kde Slováci nechcú pracovať, musia nastúpiť pracovníci zo zahraničia
Slovenská vláda reagovala na nedostatok pracovnej sily zvýšením kvót pre takzvané národné víza pre zahraničných pracovníkov. Očakáva sa prílev pracovníkov z Ázie, najmä z Indie. Toto opatrenie, ktoré najviac podporí priemyselné odvetvia, vychádza z potreby kľúčových sektorov, ako sú priemysel, autobusová doprava a kamiónová preprava, ktoré čelia najväčšiemu tlaku nedostatku pracovnej sily. Slovenský trh práce čelí nedostatku kvalifikovaného pracovného personálu a do budúcnosti sa bude tento problém len prehlbovať.
Foto: Freepik
Zjednodušili príchod zahraničných pracovníkov
Slovenská vláda prijala opatrenia na uľahčenie náboru zahraničných pracovníkov pre firmy, rozšírila kvóty pre takzvané národné víza pre pracovníkov z krajín mimo Európskej únie. Tieto víza majú výhodu rýchlejšieho spracovania. Na čele zoznamu krajín, z ktorých prichádza najviac ľudí, sa stále nachádzajú Ukrajina a Srbsko, no ich počet nestačí na uspokojenie dopytu slovenských firiem. Preto sa výrazne zvýšil prílev pracovníkov z Ázie, predovšetkým z Indie.
„Zvýšenie kvót národných víz pomôže najmä podnikom pôsobiacim v priemysle, autobusovej doprave a kamiónovej preprave. Ide o kľúčové sektory národného hospodárstva, ktoré sú aktuálne pod najväčším tlakom nedostatku pracovnej sily,“ vysvetľuje generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Pre priemyselné podniky sa taktiež zmiernili podmienky zamestnávania cudzincov, ktorí môžu byť na Slovensku tri roky namiesto predchádzajúcich štyroch. Zamestnávatelia budú mať zároveň viac možností pri zamestnávaní pracovníkov z Ázie, keďže sa zvyšuje počet národných víz pre priemysel z 2-tisíc na 10-tisíc ročne.
Pracujú najmä vo výrobe
Najviac pracovníkov z tretích krajín, teda mimo Európskej únie, na Slovensko prichádza z Ukrajiny a Srbska, nasledujú India a Gruzínsko. Najčastejšie pracujú ako operátori vo výrobe alebo ako vodiči. V priemysle ďalej obsadzujú pozície napríklad v logistike, skladovaní a obsluhe rôznych typov strojov. „Zahraničných pracovníkov je viac práve vo výrobnej sfére. Dopyt je však aj po vysokokvalifikovaných pracovníkoch v oblasti výskumu a vývoja alebo po technických špecialistoch,“ dodáva A. Lasz.
Automobilový závod Volkswagen aktuálne prijíma stovky nových zamestnancov do výroby vozidiel, pričom dlhodobou prioritou firmy zostáva zamestnávať najmä ľudí zo Slovenska. „Situácia na pracovnom trhu je mimoriadne náročná, preto pri zvýšenej potrebe personálu siahame aj po pracovníkoch z agentúry dočasného zamestnania, pričom časť z nich pochádza z tretích krajín. V tejto chvíli máme v podniku nasadených niekoľko stoviek pracovníkov z regiónu strednej Ázie,“ konštatuje hovorkyňa bratislavského Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.
Zároveň dodáva, že vzhľadom na náročné podmienky na slovenskom pracovnom trhu, na ktorom dlhodobo chýba pracovná sila, prispeje každé zjednodušenie a zrýchlenie zákonných procesov pri prijímaní zamestnancov z tretích krajín k zvýšeniu flexibility, ako aj konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva.
Pozície sa nedarí obsadiť Slovákmi
Podľa Lasza na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci, a sú aj celé profesie, ktoré už Slováci vykonávať nechcú. „Pri miere nezamestnanosti pod štyrmi percentami sme sa dostali do stavu, v ktorom kto chce pracovať, tak už pracuje. Situáciu ešte vyhrotili odchody ľudí do predčasného dôchodku. Najmenej polovica z nich odchádza z priemyslu, kde ich nikto nenahradí,“ konštatuje.
Každý slovenský zamestnávateľ, či to je v priemysle, alebo v doprave, chce prioritne zamestnať Slovákov. Je násobne jednoduchšie a výhodnejšie nájsť na slovenskom pracovnom trhu Slováka, ktorého môžete rovno zamestnať. „No v prípade, že sa nepodarí obsadiť pracovné miesto slovenským občanom, je možné toto miesto obsadiť štátnym príslušníkom tretej krajiny,“ vysvetľuje vo svojom stanovisku tlačové oddelenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Pri cudzincoch však trvá zaučenie do výrobného procesu v priemere 11 až 18 mesiacov. Časová náročnosť migračných procesov, vysoká miera byrokracie a na konci dňa nejasný výsledok si vyžadujú od firiem veľa financií a energie. Lasz preto vidí priestor na reformu migračných politík a zrýchlenie súčasných procesov tak, aby boli viac transparentné a pružne reagovali na potreby slovenských zamestnávateľov.
Zamestnanci budú chýbať stále viac
Do budúcnosti vidia na ministerstve práce potenciál najmä v mladých ľuďoch bez skúseností a v dlhodobo nezamestnaných. Rezort práce sa preto zaviazal podporovať ich aktivizáciu prostredníctvom projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť, prostredníctvom ktorého chce zvýšiť zamestnateľnosť znevýhodnených uchádzačov a mladých ľudí.
Lasz tvrdí, že každý rok na Slovensku z trhu práce ubudne 27-tisíc osôb a do roku 2040 bude na trhu práce chýbať oproti súčasnosti 240-tisíc ľudí. „V tom roku nastane zlom a pokles bude ešte výraznejší. Do dôchodku totiž začnú odchádzať takzvané Husákove deti, ktoré porodili o 100-tisíc detí menej, ako sa očakávalo,“ hovorí.
Zlá demografická situácia tak v budúcnosti ešte viac prehĺbi nedostatok zamestnancov. Riešením je podpora rodín, návrat Slovákov zo zahraničia a riadená migrácia pracovníkov z kultúrne blízkych a bezpečných krajín.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Páchatelia extrémistickej trestnej činnosti preferujú anonymitu internetu, správa poukazuje aj na radikalizáciu mládeže
- 2.Vo vesmíre nastal enormný a silný výbuch, po ktorom zostala v kope galaxií obrovská ryha
- 3.Ako fungujú kryptomeny? (Otázky a odpovede)
- 4.Muž šoféroval v čase zadržania vodičského preukazu, policajti uňho našli aj vrecúško s neznámou bielou látkou
- 5.Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?