Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
Už onedlho, od 1. júla 2023, vstúpi do účinnosti novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa zvýši priemerný starobný dôchodok o 61 eur, no porastú aj sumy minimálneho dôchodku. Po novom budú opäť naviazané na rast životného minima. Ako bude vyzerať zvýšenie penzií podľa počtu odpracovaných rokov dôchodkov v praxi?
Shutterstock
Dôchodky sa navýšia už od 1. júla
Vďaka mimoriadnemu zvýšeniu penzií slovenských dôchodcov v rámci novely zákona o sociálnom poistení stúpne priemerný starobný dôchodok zo súčasných 576 eur o 61 eur na 637 eur. Zvýšenie dôchodkov o 10,6 % sa premietne do praxe už do 1. júla 2023. Výška penzií sa upraví na základe kumulatívneho medzimesačného rastu dôchodcovskej inflácie branej do úvahy od júla 2022 do marca 2023.
Okrem toho sa od 1. júla zvyšujú aj sumy minimálneho dôchodku. V rámci dôchodkového systému funguje minimálny dôchodok od roku 2015. Bol zavedený ako garancia, aby tým, ktorí dosiahnu na nižší dôchodok, ako je minimálny, po získaní aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia a po dovŕšení dôchodkového veku, bola vyplatená štátom garantovaná minimálna suma dôchodku.
Nárast spolu so životným minimom
Navýšenie minimálnych dôchodkov sa bude po novom odvíjať od výšky životného minima, ktoré sa zvyšuje tiež k 1. júlu 2023. Vychádza sa pritom z údajov Štatistického úradu SR, kde sa zverejňuje index spotrebiteľských cien za nízkopríjmové domácnosti, ktorý sa v apríli 2023 medziročne zvýšil o 14,7 %.
Zákon č. 601/2003 Z. z. o životnom minime stanovuje úpravu súm životného minima tak, že sumy platné k 30. júnu daného roka sa vynásobia koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností zo Štatistického úradu SR za rozhodujúce obdobie. Výsledné sumy sa potom zaokrúhľujú na eurocenty nahor.
Na základe toho je životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu od 1. júla 2023 do 30. júna 2024 platné vo výške 268,88 eura.
Ako sa vypočíta výška minimálneho dôchodku
Keďže samotná výška minimálnej penzie je po novom naviazaná na výšku životného minima, ktoré sa každý rok zvyšuje, od júla porastie aj výška minimálnej penzie v závislosti od počtu odpracovaných rokov a účasti na dôchodkovom poistení.
Minimálny dôchodok po 30 rokoch dôchodkového poistenia sa od 1. júla 2023 počíta ako 136 % sumy životného minima. Základná suma minimálnej penzie, ktorú človek dostane za 30 odpracovaných rokov, od júla 2023 dosiahne výšku 365,70 eura mesačne.
Suma minimálneho dôchodku sa zvyšuje s počtom odpracovaných rokov:
- o 2 % za 31. až 39. rok,
- o 3 % za 40. až 49. rok,
- o 5 % za 50. až 59. rok,
- o 7 % za 60 a viac rokov dôchodkového poistenia.
To znamená, že za 35 odpracovaných rokov dosiahne najnižšia penzia úroveň 392,60 eura, za 40 odpracovaných rokov bude najnižší dôchodok 422,20 eura, za 45 rokov zase 462,50 eura a za 50 odpracovaných rokov je to suma 508,20 eura. Presnejší prehľad o tom, na akú výšku minimálnej penzie vznikne po novom penzistom nárok na základe rokov účasti na dôchodkovom poistení, prinášame v tabuľke.
Zvýšenie prebehne automaticky
Valorizáciu minimálnych dôchodkov Sociálna poisťovňa vykoná automaticky bez potreby podávania žiadostí a dotknutým dôchodcom rozpošle rozhodnutia o zvýšení ich penzií ešte koncom júna a v júli tohto roka. Zvýšené minimálne dôchodky poisťovňa vyplatí v júli 2023.
Zmena sa zároveň dotkne širšieho okruhu penzistov, keďže zvýšením sumy minimálneho dôchodku môže vzniknúť nárok na minimálny dôchodok aj tým penzistom, ktorí v súčasnosti minimálny dôchodok nepoberajú, keďže suma ich priznaného dôchodku je vyššia.
V prípade, že od 1. júla 2023 novostanovená suma minimálneho dôchodku prekročí doterajšiu výšku ich dôchodku, budú mať nárok na štátom stanovený minimálny dôchodok vo zvýšenej sume.
Podmienky na získanie minimálneho dôchodku
- Nárok naň vzniká po minimálnom období dôchodkového poistenia, teda po 30 rokoch, a podmienkou je dovŕšenie dôchodkového veku podľa platných pravidiel.
- Platí podmienka, že riadna zásluhová penzia vypočítaná Sociálnou poisťovňou je na nižšej úrovni ako minimálny dôchodok.
- Za odpracovaný rok sa počíta aj obdobie, počas ktorého penzista platil dôchodkové poistenie v cudzine.
- Kvalifikovaným rokom je aj obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku.
- Penzista musí požiadať o všetky dôchodky, na ktoré má nárok, a ktoré pozná slovenská legislatíva, ako sú:
- starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok,
- vdovský dôchodok alebo vdovecký dôchodok,
- výsluhový dôchodok,
- invalidný výsluhový dôchodok,
- vdovský výsluhový dôchodok alebo vdovecký výsluhový dôchodok,
- čiastočný invalidný dôchodok alebo invalidný dôchodok podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov,
- vdovský dôchodok alebo vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok z druhého piliera,
- dôchodok z cudziny, ak je obdobný niektorému z vyššie uvedených dôchodkov,
- pri invalidnom dôchodku sa do celkového dôchodkového príjmu zahŕňa aj starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok z II. piliera.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikatelia si môžu znížiť daň superodpočtom, ten sa zvyšuje na 200 %
- 3.Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti
- 4.Pozor na nakupovanie vianočných darčekov na splátky
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby