Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Tajomnosť kryptomien láka aj kriminálnikov, hrozieb je viac

Ján Beracka Ekonomika
SK
EN
Poslať

Bitcoin získal v očiach mnohých ľudí povesť anonymnej meny. Táto predstava je nepresná, no bitcoin má vlastnosti, ktoré priťahujú „únoscov“ digitálnych dát či iných kriminálnikov.

image

Zdroj foto: Pexels.com

Bitcoin je postavený na technológii blockchain, teda na takzvanej peer-to-peer sieti. Celá technológia je založená na veľkej transparentnosti, keďže oprávnenosť jednotlivých platieb overujú ostatní členovia siete. Napriek tomu, že jednotlivé transakcie všetci vidia, spojiť konkrétnu transakciu s konkrétnou identitou osôb je mimoriadne náročné. Preto kritici systému upozorňujú na to, že bitcoin využívajú teroristi na financovanie útokov. 

 

Transakcie pod pseudonymom

Jednotlivé transakcie v rámci siete blockchain vidia všetci jej členovia. To však neznamená, že je možné osoby stojace za transakciami s bitcoinmi stotožniť. Tvrdenie, že bitcoin je úplne anonymná mena je nepresné. Bitcoin je totiž pseudonymizovaná mena. 

Konkrétna identita aktérov transakcie sa schováva za privátnym kľúčom peňaženky s virtuálnou menou. Privátny kľúč je špecifický kód pozostávajúci z 256 bitov. Tento kód musí mať každý majiteľ peňaženky starostlivo chránený, za každých okolností musí ostať neverejný. Ak sa napríklad útočník zmocní privátneho kľúča, bude môcť kryptomenu z peňaženky ľahko odcudziť. Odporúča sa dokonca držať svoj privátny kľúč v offline priestore, teda napríklad na papieri uzamknutom v trezore. 

Privátny kľúč je prvým krokom k uskutočneniu transakcie. Peňažná transakcia „podpísaná“ súkromným kľúčom sa overuje verejným kľúčom, ktorý je viditeľný pre ostatných členov siete. Verejný kľúč je odvodený od privátneho kľúča. Pomocou verejného kľúča sa následne generuje adresa, na ktorú smeruje platba. 

Z toho vyplýva, že stotožniť obchodníka s bitcoinom je možné v prípade, že niekto dokáže priradiť konkrétny privátny kľúč ku konkrétnemu majiteľovi. 

Vzhľadom na to poskytuje mena bitcoin relatívne veľkú mieru anonymity. Šanca na odhalenie podozrivých transakcií sa znižuje aj preto, že blockchain je decentralizovaná sieť fungujúca na princípe „rovný s rovným“. Európska banková agentúra (EBA) preto upozorňuje, že zločinci môžu ukladať a posielať virtuálne meny s istou mierou anonymity. „Vzniká riziko, pretože odosielatelia a príjemcovia virtuálnych mien fungujú v rámci peer-to-peer siete, ktorá nevyžaduje identifikáciu osôb, keďže peňaženky na kryptomeny neobsahujú mená. Navyše v rámci siete neexistuje žiadna nadradená inštitúcia, ktorá by dokázala príslušným orgánom nahlasovať podozrivé transakcie,“ uvádza EBA. 

EBA zároveň upozorňuje, že kryptomeny nemajú žiadne geografické hranice, keďže pri virtuálnych menách neexistuje nič také ako centrálne banky pôsobiace v rámci jednotlivých štátov. „Transakcie s virtuálnymi menami si nevyžadujú nič iné, iba pripojenie na internet, infraštruktúra virtuálnych mien je často rozšírená naprieč celým svetom. To znamená, že transakcie je náročné prerušiť, tieto toky majú navyše sklon byť nezvratné,“ hovorí EBA. 
 

Kriminálne aktivity sa týkajú najmä bitcoinu

Napriek tomu, že bitcoin nie je medzi kryptomenami už taký populárny, podľa Europolu sa väčšina kriminálnych aktivít týka práve tejto meny. Europol upozorňuje, že kybernetické útoky sa historicky sústreďovali na tradičné finančné nástroje, no teraz sa zameriavajú na spoločnosti a používateľov virtuálnych mien. 

Europol hovorí o tom, že teroristické skupiny využívajú moderné technológie na šírenie technológie a ukrývanie svojej činnosti. Sociálne siete využívajú teroristi na šírenie propagandy. No práve pseudonymizácia a decentralizovaný charakter kryptomien otvárajú pre zločincov priestor na pranie špinavých peňazí. Podľa Europolu sa kriminálne prostriedky z kryptomien dokážu dostať aj do štandardného regulovaného finančného systému. Služby virtuálnych mien totiž často nevyžadujú žiadne KYC procesy (KYC Know Your Costumer, voľne preložené: spoznaj svojho klienta – pozn. red.). Zločinci bez nejakej podrobnejšej identifikácie môžu vymieňať za štandardné meny a aj za iné kryptomeny. 

Útoky proti bankám aj cez ransomware

Europol tiež poukazuje na to, že kryptomeny sa používajú aj na zakrytie útokov proti finančným inštitúciám. Úrad síce upozorňuje, že menej ako štvrtina členských štátov EÚ zaznamenala v roku 2017 významný počet prípadov útoku finančným malvérom, no stále je to veľká hrozba pre banky.

Napríklad malvér známy ako Carbanak napáda elektronické schránky pracovníkov bánk a napáda zariadenia banky vrátane bankomatov. Na konci podvodu je výber hotovosti z infikovaného bankomatu a túto hotovosť útočníci perú práve prostredníctvom konverzie tejto hotovosti do virtuálnej meny. 

Menu bitcoin využívali napríklad hekeri, ktorí najmä v roku 2017 útočili na počítače pomocou WannaCry, škodlivého kódu, ktorý patrí medzi ransomware. Útočníci zašifrovali súbory svojej obete a za odblokovanie žiadali výkupné. Toto výkupné akceptovali výlučne v mene bitcoin. 

 

Aj bitcoin sa dá „prať“

Pri páchaní trestnej činnosti môže bitcoin poslúžiť na zneprehľadnenie transakcií, tie sa však do istej miery sledovať dajú. „Mena bitcoin vznikla na to, aby sa minimalizovalo riziko vyhľadania jednotlivých strán transakcie. Každá transakcia s bitcoinom však je sledovateľná, keďže blockchain obsahuje zoznam všetkých transakcií, ktoré sa s bitcoinom udiali,“ hovorí Stanislav Lacko zo spoločnosti SnazzyBee. 

„Každú transakciu je totiž potrebné potvrdiť, aby sa vylúčila možnosť, že ide o podvod. Až po potvrdení transakcie sa bitcoiny pripisujú do peňaženky adresáta. História tých transakcií jednoducho niekde je. Dá sa overiť, či sa transakcia uskutočnila, alebo nie, už tu je priestor na možné dohľadanie transakcií. Preto ľudia používajú viacero peňaženiek, navyše existujú služby, ktoré bitcoiny preperú,“ dodáva. 

Spôsobov, ako sa čistia samotné bitcoiny, je viac. „Transakcie sa napríklad rozdelia na viacero peňaženiek a následne to prejde cez viacero peňaženiek. Ďalším spôsobom je prevádzanie bitcoinov na inú kryptomenu. Nasleduje opäť sled operácií, ktoré peniaze presúvajú a nakoniec sa prostriedky prevedú opäť na bitcoin. Týmto spôsobom sa zo systému blockchain meny bitcoin stráca časť informácií, lebo medzičasom bola súčasťou transakcie iná virtuálna mena,“ upozorňuje Lacko. „Ďalším spôsobom je prevod meny bitcoin na reálne peniaze, v tomto prípade však ide o drahšie riešenie. Každý zo spôsobov však niečo stojí,“ hovorí.

Výhoda technológie blockchain spočíva aj v tom, že samotný systém je relatívne bezpečný a je mimoriadne náročné meniť uskutočnené transakcie. „Technológia sa vyvíja, no ak by zásah do zápisov v bloku bol v súčasnosti možný, už by sa to stalo. Zatiaľ je teda bezpečnosť na vysokej úrovni a vzhľadom na to, že bitcoin je taká hlavná virtuálna mena, zrejme je aj vystavená najväčšiemu riziku útoku, keďže sa v nej točí veľké množstvo peňazí,“ upozorňuje Lacko.

Virtuálne meny sa pohybujú minimálne v sivej zóne v prípade takzvaného cryptojackingu. Ide o špecifický druh útoku, pri ktorom hekeri využívajú výpočtový výkon počítača svojej obete na ťaženie kryptomien. „Cryptojacking je rozvíjajúci sa trend kyberzločinu... Hoci táto činnosť v určitých prípadoch nie je nelegálna, môže znamenať dodatočné zdroje, preto je pre hekerov atraktívne útočiť na legitímne webové stránky a využívať počítače ich návštevníkov,“ upozorňuje Europol.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
12.9.2023 Redakcia FinReport

Zakladateľa skrachovanej kryptoburzy Thodex poslali v Turecku do väzenia na viac ako 11-tisíc rokov

Po krachu kryptoburzy Thodex v roku 2021 ušiel turecký kryptomenový boss do Albánska. Na cestu si zobral aj stovky miliónov eur, ktoré patrili ...

5.9.2023 Martin Jamnický

Hodnota piatich najväčších kryptoťažobných spoločností za jediný mesiac klesla o 2,8 miliardy dolárov

Tohtoročné leto sa nieslo v znamení nového tlaku na kryptotrh. Investori začali byť opatrnejší najmä po hekerských útokoch, obvinení ...

27.8.2023 Redakcia FinReport

Sam Altman z OpenAI spúšťa kryptoprojekt Worldcoin so špeciálnym overovaním totožnosti používateľa

Spoločnosť OpenAi sa stala celosvetovo známou vďaka jej úspešnému chatbotovi ChatGPT, ktorý funguje na princípe umelej inteligencie. Šéf ...

19.8.2023 Redakcia FinReport

Vo Veľkej Británii chceli kryptomeny posudzovať ako hazardné hry. Neprešlo to

Ministerstvo financií Spojeného kráľovstva odmietlo návrhy parlamentného finančného výboru, aby spotrebiteľské obchodovanie s nekrytými ...

18.8.2023 Redakcia FinReport

Hodnota bitcoinu prudko klesla po masívnom výpredaji tokenov Muskovou firmou SpaceX

Spoločnosť SpaceX patriaca miliardárovi Elonovi Muskovi mala zlikvidovať všetky svoje finančné rezervy, ktoré držala v bitcoinoch. Predala ...

18.8.2023 Martin Jamnický

Ruská centrálna banka spúšťa projekt pilotného testovania digitálneho rubľa

Ruská centrálna banka urobila ďalší krok na ceste k vytvoreniu vlastnej digitálnej meny. Aktuálne spúšťa projekt pilotného testovania ...

17.8.2023 Martin Jamnický

Analýza: Likvidita na kryptotrhu sa míňa, objem obchodov dramaticky klesá, šíri sa kryptonákaza

Objem spotových kryptomenových transakcií počas uplynulého poldruha roka drasticky klesol. Trh s kryptomenami zápasí s opätovným nájdením ...

14.6.2023 Robert Juriš

Dve najväčšie kryptoburzy na svete čelia viacerým obvineniam, zemetrasenie môže úplne zmeniť celý trh

Dve najväčšie kryptoburzy na svete čelia viacerým obvineniam. Zažalovala ich Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Ak by uspela a ...

16.5.2023 Martin Jamnický

Investorov do kryptomien bude chrániť súbor regulačných opatrení EÚ s názvom MiCA

Emitenti a poskytovatelia kryptoaktív konečne budú zaradení do jednotného regulačného rámca. Rada Európskej únie (EÚ) prijala nariadenie o ...

14.5.2023 Redakcia FinReport

Aj kryptomeny môžu byť udržateľné a šetrné k životnému prostrediu

O kryptomenách sa často hovorí, že sú neekologické. „Ťažba“ niektorých z nich je energeticky mimoriadne náročná a zanecháva ...

10.5.2023 Redakcia FinReport

Po obvinení regulátorom finančného trhu skrachovala ďalšia kryptoburza – Bittrex

V Spojených štátoch skrachovala ďalšia kryptoburza. Vyhlásenie bankrotu a požiadanie súdu o ochranu pred veriteľmi načasovala kryptoburza ...

20.4.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Binance varuje pred podvodníkmi, ktorí idú po kryptomenách dôverčivých ľudí

Najväčšia svetová kryptomenová burza Binance varuje pred podvodnými skupinami, ktoré zneužívajú jej meno. Ponukou falošných investícií ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay