Hľadaj

Sú mladí, no nepracujú ani sa nevzdelávajú. Rezort sociálnych vecí im venuje osobitnú pozornosť

Ivana Forraiová Ekonomika Poslať

Podiel mladých ľudí vo veku 15 – 29 rokov, ktorí nepracujú, nevzdelávajú sa ani sa nezúčastňujú na odbornej príprave, takzvaných NEET (z anglického neither in employment nor in education or training), na Slovensku v uplynulom roku dosiahol 12,3 %, čo predstavuje historické minimum. Stále to však nestačí aspoň na dorovnanie sa priemeru Európskej únie (EÚ), ktorý aktuálne dosahuje podiel 11,7 %. Nelichotivým porovnaním je, že horšie ako u nás sú na tom len v siedmich krajinách EÚ. Vyplýva to z aktuálnych údajov Eurostatu.

Mladí ľudia

Foto: Unsplash

 

Ženy a muži na tom nie sú rovnako

Miera nezamestnanosti mladých v rámci EÚ sa pritom pohybuje v rozmedzí od 4,2 % v Holandsku do 19,8 % v Rumunsku. V porovnaní so Slovenskom majú nepriaznivejšie výsledky, okrem spomínaného Rumunska, ešte aj v Taliansku, Grécku, na Cypre, v Chorvátsku a Španielsku. Európska únia si stanovila ambiciózny cieľ, a to znížiť podiel NEET mladých ľudí pod 9 % a taktiež zmierniť priepastné rozdiely medzi členskými krajinami už do roku 2030.

Z podrobnejších údajov Európskeho štatistického úradu v rámci EÚ taktiež vyplýva, že najohrozenejšie sú osoby s nízkou úrovňou vzdelania, pričom v tejto skupine je podiel nezamestnaných na úrovni 13,6 %. Medzi osobami so strednou úrovňou vzdelania bola miera nezamestnanosti na úrovni 12 %.

82421

Najlepšie výsledky v tomto porovnaní dosiahla skupina s najvyšším vzdelaním, kde miera nezamestnanosti bola vyčíslená na 8 %. V porovnaní pohlaví vykázali lepšie výsledky zamestnanosti mladí muži (10,5 %) oproti ženám (13,1 %).

Príčiny nezamestnanosti mladých ľudí

Mladí ľudia sú jednou z najzraniteľnejších skupín na trhu práce. Školský systém ich dostatočne nepripravil na reálne potreby zamestnávateľov, nemajú žiadnu relevantnú prax a niektorí ani osobnostnú zrelosť zvládať vypäté situácie na pracovisku. Z dát, ktoré vyhodnotil Eurostat, taktiež vyplýva, že trendom u mladšej generácie je tendencia meniť zamestnanie častejšie (či už dobrovoľne, alebo z nevyhnutnosti), čo predlžuje čas na zastabilizovanie sa na trhu práce.

Osobitnou kapitolou je, aj napriek miernemu uvoľňovaniu v posledných rokoch, spoločenský tlak na mladé ženy v oblasti ich participácie v rodinnom živote, najmä z pohľadu rodičovstva, ale aj starostlivosti o odkázaných členov rodiny. Na Slovensku je tiež diskutovanou témou nízka miera integrácie zdravotne ťažko postihnutých ľudí.

68307

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) za najčastejšie príčiny statusu NEET vo všeobecnosti považuje predčasné ukončenie školskej dochádzky, nepriaznivú sociálnu a ekonomickú situáciu a nesúlad vzdelania a zručností s potrebami trhu práce. V novom programovom období preto rezort práce pripravuje opatrenia s cieľom získať bližšie informácie o štruktúre NEET na Slovensku, ktoré by mali pomôcť vytipovať adresnejšie riešenia.

Ženy sú nezamestnanosťou ohrozené viac

Na Slovensku v skupine NEET prevažujú ženy. Inak to nie je ani v drvivej väčšine ostatných európskych krajín. Výnimkami, ktoré potvrdzujú pravidlo, sú len štyri krajiny: Belgicko, Estónsko, Fínsko a Luxembursko.

Zamestnanosť žien je v porovnaní so zamestnanosťou mužov nižšia najmä v dôsledku starostlivosti o maloleté dieťa alebo o odkázanú osobu. Prístup žien k trhu práce komplikujú aj limitované kapacity zariadení starostlivosti o deti do troch rokov, vysoké náklady na služby starostlivosti o závislé osoby a nedostatočný záujem zamestnávateľov o flexibilné formy zamestnávania. Ďalšou príčinou nižšej zamestnanosti žien je aj nesúlad zručností a dopytu na trhu práce, nízka úroveň digitálnych zručností a nízka účasť v celoživotnom vzdelávaní. Zároveň pozorujeme nízku zamestnanosť žien z marginalizovaných rómskych komunít,“ vysvetľuje riaditeľka odboru trhu práce MPSVR SR Katarína Lanáková.

Šesť rád, čo všetko musia urobiť mladí ľudia po ukončení štúdia, kým začnú pracovať

Eurostat vo svojej správe upozorňuje aj na stále pretrvávajúci jav diskriminácie zo strany zamestnávateľov. Mladé ženy sú, napriek zakotveným legislatívnym obmedzeniam, vystavované diskriminácii pre potenciálnu absenciu v práci v zamestnaní kvôli tehotenstvu a následnej starostlivosti o maloleté deti. Nemalý podiel na tomto stave zohráva fakt, že len málo zamestnávateľov vytvára komplexné pracovné podmienky umožňujúce vyššiu mieru zosúladenia pracovného a rodinného života.

Nesúlad vzdelania a zručností absolventov s potrebami trhu práce

Nedá sa poprieť súvislosť medzi nastavením vzdelávacieho systému a možnosťou zamestnať sa u absolventov. Je to dlhodobý problém, ktorý negatívne ovplyvňuje schopnosť absolventov uplatniť sa na trhu práce bezprostredne po ukončení formálneho vzdelávania. MPSVR SR spolupracuje s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR) na zmiernení tohto javu. Aplikovanie výsledkov ich spoločných aktivít do praxe je však komplikované, pretože si vyžaduje reformy školstva vo vyššom rozsahu. Jednou z prvotných úloh, ktoré by sa mali zrealizovať v najbližšom období, bude vytvorenie komplexného systému trasovania absolventov škôl s cieľom získať informácie o ich uplatnení sa na trhu práce.

Kľúčovou pre zamestnanosť je absolventská prax

Dá sa teda konštatovať, že problematika skupiny mladých ľudí NEET je veľmi rozmanitá a príčina ich statusu rôzna. Táto špecifická kategória v sebe zahŕňa osoby úplne vylúčené z trhu práce, tie, ktoré pracovať nechcú dobrovoľne, ale aj tie, ktoré sú síce v hľadaní zamestnania aktívne, nie však úspešné. Keďže situácia každého uchádzača o zamestnanie je individuálna, MPSVR SR odporúča využiť osobné individuálne poradenstvo na príslušných úradoch práce, ktoré je zamerané na riešenie konkrétnej situácie jednotlivca.

Čo sa týka podpory mladých ľudí, doteraz sa realizovalo viacero opatrení, ktoré uľahčujú ich vstup, návrat a zotrvanie na trhu práce. Medzi nimi napríklad Úspešne na trhu práce, Chyť sa svojej šance, Praxou k zamestnaniu, rekvalifikačný kurz REPAS+, kompetenčný kurz KOMPAS+ a iné.

Ambíciou týchto opatrení je podporovať nezamestnané osoby v adaptovaní ich zručností a vedomostí pre potreby neustále sa vyvíjajúceho trhu práce, a to najmä prostredníctvom rekvalifikácie a vzdelávania. Práve kontinuálne vzdelávanie a možnosť rekvalifikácie sa ukazujú ako efektívny spôsob, ktorým možno prispieť k preklenutiu rozdielov medzi dopytom a ponukou na trhu práce.

81017

Za hlavný nástroj podpory zamestnanosti mladých na Slovensku sa v tejto oblasti stále považuje absolventská prax. Z analýzy Inštitútu sociálnej politiky (ISP) vyplýva, že účasť na absolventskej praxi zvyšuje zamestnanosť účastníkov oproti nezamestnaným, ktorí sa jej nezúčastnili.

„Analýza dokazuje, že miera uplatnenia sa účastníkov absolventskej praxe na trhu práce bola oproti veľmi podobným nezamestnaným, ktorí sa opatrenia nezúčastnili, vyššia približne o 5 až 6 percentuálnych bodov. Pozitívne efekty absolventskej praxe sa prejavili na všetkých skúmaných podskupinách absolventov,“ uvádza MPSVR SR.

Čo pripravuje rezort sociálnych vecí v súčasnosti

MPSVR SR v súčasnosti pripravuje aj nové národné programy a výzvy pre cieľovú skupinu NEET, ktoré sa budú implementovať z Programu Slovensko 2021 – 2027. Ich spoločným menovateľom je snaha zintenzívniť prácu s mládežou, a to napríklad aj vytvorením jednotných kontaktných miest pre mladých ľudí. Tento cieľ sa má naplniť aj podporou individualizovaného poradenstva zameraného na potreby jednotlivca, mentorovania a sprevádzania, ďalšieho vzdelávania a rozvoja a hodnotenia zručností (najmä digitálnych, zelených a podnikateľských), podpory vytvárania pracovných miest prostredníctvom poskytovania finančných príspevkov, vykonávania absolventskej praxe a samozamestnania.

logo
Prečítajte si tiež:
13.9.2024 Martin Jamnický

Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí

Vidina vyšších dôchodkov zlákala do predčasnej penzie z trhu práce desiatky tisíc ľudí Slovákov. Analytici Inštitútu finančnej politiky ...

9.9.2024 Správy

Takmer polovica zamestnancov uvažuje nad výmenou zamestnávateľa, zmena láka najmä mladých ľudí

9.9.2024 (SITA.sk) - Necelá polovica slovenských zamestnancov uvažuje nad zmenou zamestnávateľa, pričom najvýraznejšie sa tento trend ukazuje ...

3.9.2024 Robert Juriš

Čoraz viac krajín uzákoňuje možnosť ignorovať šéfove e-maily mimo pracovného času

Myslíte si, že je v poriadku, ak vám šéf alebo šéfka volajú či píšu e-maily alebo iné správy a úkolujú vás aj po skončení ...

2.9.2024 Miloslava Némová

Kľúčom k úspešnému uplatneniu sa po skončení vysokej školy je prax už počas štúdia

Absolventi s ekonomickým či technickým zameraním vychádzajú zo slovenských univerzít dobre pripravení pre pracovný trh. Trendom je ich ...

26.8.2024 Redakcia FinReport

Akých ľudí hľadajú banky a ktoré odbornosti im najviac chýbajú

V prvom štvrťroku 2024 pracovalo v bankovom sektore 18 113 ľudí, z toho 15 461 v bankách a 1 557 v pobočkách zahraničných bánk na ...

19.8.2024 Martin Jamnický

Firmy trápi nezáujem zamestnancov o výsledky, zamestnancov zase wellbeing balance

Hoci zanietenosť zamestnancov výrazne prispieva k vyšším ziskom firiem, zamestnávatelia priznávajú problém s nezáujmom zamestnancov o ...

3.8.2024 Redakcia FinReport

Inštitút finančnej politiky: Čím sme starší, tým sme pracovitejší

Nezamestnanosť na Slovensku dosahuje rekordne nízke čísla. Trh práce je v najlepšej kondícii za posledných 20 rokov. Svoj podiel na tom majú ...

2.8.2024 Martin Jamnický

Takmer dve tretiny mladých Slovákov brigádujú, túžia po finančnej nezávislosti

Počas tohtoročného leta brigáduje alebo plánuje brigádovať 29 % mladých ľudí vo veku od 16 do 25 rokov. Ďalších takmer 35 % si ...

27.7.2024 Správy

Najväčší dopyt je tento rok po čašníkoch, najšikovnejší na Slovensku zarábajú mesačne 1 700 eur

27.7.2024 (SITA.sk) - Práca čašníka alebo čašníčky nemusí byť len sezónna brigáda, väčšina ponúk na portáli Profesia.sk je na plný ...

24.7.2024 Martin Jamnický

Firmy čakajú kontroly fiktívnych živnostníkov, daniari im dorubia odvody

Zamestnávanie fiktívnych živnostníkov je dlhodobým problémom pre štát najmä kvôli výpadku v príjmoch z daní a odvodov. Ako naznačujú ...

23.7.2024 Mário Špilberger

Slovenské agentúry si za sprostredkovanie práce v zahraničí od uchádzača nemôžu pýtať poplatky

Pri hľadaní zamestnania v zahraničí sú možnými rizikami napríklad nedodržanie dohodnutých podmienok či dokonca aj nezabezpečenie práce. ...

12.7.2024 Mário Špilberger

V kritickom myslení súperia študenti aj účastníci na trhu práce, vzdelávanie sa pomaly zlepšuje

Overovanie informácií je dôležitou výzvou pre súčasnú spoločnosť, študentov a pracujúcich nevynímajúc. Napriek nelichotivým ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay