Stredná dĺžka života v EÚ pod vplyvom pandémie poklesla, najviac na Slovensku
Stredná dĺžka života sa v rámci krajín Európskej únie aj počas uplynulého desaťročia predlžovala. Štatistiky ukazujú, že od 60. rokov minulého storočia do súčasnosti priemerný nárast strednej dĺžky života za jedno desaťročie predstavuje približne dva roky. Pandémia koronavírusu však výrazne zabrzdila tento rastúci trend, pričom najalarmujúcejšia situácia je na Slovensku.

Foto: Shutterstock
Nepriaznivý vplyv pandémie
Najnovšie dostupné údaje od Európskeho štatistického úradu Eurostat ukazujú, že stredná dĺžka života sa vo viacerých členských štátoch Európskej únie zastavila alebo dokonca klesla. V niektorých členských štátoch, väčšinou v západnej Európe, sa očakávaná dĺžka života vrátila na úroveň spred vypuknutia pandémie COVID-19, zatiaľ čo iné krajiny, väčšinou z východnej Európy, sú na tom horšie.
Podľa predbežných údajov z roku 2021 mala pandémia COVID-19, ktorá sa začala v roku 2020, negatívny vplyv na to, že stredná dĺžka života pri narodení sa v roku 2021 sa znížila takmer v polovici členských štátov EÚ. Najväčšie poklesy zaznamenali na Slovensku a v Bulharsku (–2,2 roka v porovnaní s rokom 2020), nasleduje Lotyšsko (–2,1) a Estónsko (–2,0).
V porovnaní s predpandemickým rokom 2019 je celkový vplyv na očakávanú dĺžku života stále negatívny, a to vo všetkých členských štátoch EÚ okrem Luxemburska (+0,1), Malty a Švédska (rovnaká úroveň v rokoch 2019 aj 2021). V niektorých prípadoch sa očakávaná dĺžka života v roku 2021 ďalej zhoršovala, čo viedlo k odhadovanej celkovej strate presahujúcej viac ako dva roky. Najväčšie poklesy podľa Eurostatu v porovnaní s rokom 2019 zaznamenali Bulharsko (–3,7), Slovensko (–3,0) a Rumunsko (–2,7).
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku
- 5.Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť