Ste vodič, ktorý zvažuje auto zo zahraničia? Základom je zmluva
V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, ako si správne vybrať auto, ktoré kupujeme zo zahraničia. Po tom, ako sme si vybrali auto podľa toho, na čo ho budeme využívať, podľa preferovaného pohonu, krajiny pôvodu, a overili sme si, či je celkovo v poriadku, sa dostávame k samotnej kúpe. Zisťovali sme, čo musí obsahovať kúpnopredajná zmluva, aké dokumenty by nám mal predajca odovzdať a ako možno za auto zaplatiť v zahraničí.

Foto: Shutterstock
Základom je kúpna zmluva
Na kúpnopredajnú zmluvu by sme sa mali pozrieť z dvoch hľadísk. Z formálneho a obsahového. Podstatný je však najmä jazyk, v ktorom je napísaná. „Zmluva by mala byť napísaná v jazyku, ktorému obidve strany rozumejú. Ideálne v jazyku krajiny, kde sa obchod realizuje, aby neboli pochybnosti o význame jednotlivých ustanovení,“ uviedol Peter Výberči zo spoločnosti Výberči auto.
Čo musí obsahovať kúpnopredajná zmluva?
- Identifikačné údaje kupujúceho a predávajúceho.
- Podrobnosti o vozidle, teda značku, model, rok výroby, výrobné číslo vozidla (VIN číslo), stav najazdených kilometrov a farbu.
- Cenu vozidla a podmienky platby.
- Záruky alebo podmienky vrátenia vozidla.
- Termín a spôsob odovzdania vozidla.
- Vyhlásenie o stave vozidla, teda že sa predáva bez skrytých chýb.
- Podmienky, za ktorých sa zmluva stáva neplatnou.
Zdroj: P. Výberči
Dôležité je myslieť aj na informácie, ktoré môžu neskôr zohrávať rolu pri prípadnej reklamácii. „Je namieste vyhradiť v kúpnopredajnej zmluve aj niekoľko riadkov navyše na podrobný opis celkového stavu vozidla. Ak sa tesne po kúpe objavia nejaké neznáme nedostatky, je možné takúto zmluvu vypovedať, no v konečnom dôsledku závisí všetko od dohody oboch strán. Všetky práva a povinnosti je potrebné a vhodné uviesť v tejto zmluve, samozrejme, v súlade s Občianskym zákonníkom,“ tvrdí Miloš Kočiš zo spoločnosti MK-auto.
Zmluva nestačí
Obe strany, predávajúci aj kupujúci, musia mať kópiu kúpnej zmluvy. Ako kupujúci by ste však mali dostať aj ďalšie dokumenty. „Samozrejmosťou by mali byť doklady, ako sú technický preukaz, poistná zmluva, dva kusy evidenčného čísla vozidla s tabuľkami, a taktiež osvedčenie o spôsobilosti vozidla o technickej a emisnej kontrole a kontrole originality,“ vysvetľuje M. Kočiš.
„Dôležitý je aj doklad o vlastníctve vozidla, ak nie je uvedený v zmluve. Takisto servisná knižka, ak je k dispozícii,“ dodáva P. Výberči.
Ako zaplatiť
Profesionálni sprostredkovatelia uprednostňujú klasické spôsoby platenia. „Naša spoločnosť využíva výhradne dve možnosti platby, a to platbu v hotovosti do určitej sumy, ktorú určuje zákon, prípadne platbu bankovým prevodom na náš účet, od čoho náš klient dostane faktúru. Ostatné možnosti platby nevyužívame, keďže im klienti nedôverujú,“ hovorí M. Kočiš.
Ak kupujete auto na vlastnú päsť, môžete využiť bankovú záruku, tzv. escrow účet. „Využíva sa v prípade, ak si nie sme istí dôveryhodnosťou predajcu. Peniaze sa z banky odošlú až po potvrdení, že všetky podmienky transakcie boli splnené, napríklad, že ste auto dostali v dohodnutom stave,“ vysvetľuje P. Výberči.
Cez firmu či na vlastnú päsť?
Na trhu je viacero firiem, ktoré sprostredkúvajú nákup áut zo zahraničia. Poradia s výberom, uskutočnia samotný predaj, dovezú auto či dokonca vybavia potrebné veci na slovenských úradoch. „Využitie služieb sprostredkovateľa môže byť bezpečnejšie, najmä ak ide o dôležité rozhodnutie, alebo ak sa necítite komfortne pri rozhodovaní. Sprostredkovatelia majú skúsenosti a kontakty na overených predajcov a môžu vám pomôcť pri kontrole vozidla a vyjednávaní,“ hovorí P. Výberči.
„Azda najväčšou výhodou sprostredkovateľských spoločností všeobecne je vybavenie všetkých inak časovo náročných náležitostí, teda neriešite žiadne dohadovačky, nezrovnalosti či nebodaj agresivitu zo strany predávajúceho, pričom aj takéto prípady niekedy, žiaľ, existujú,“ dodáva M. Kočiš.
Druhou možnosťou je kupovať auto na vlastnú päsť. „V tomto prípade máte väčšiu kontrolu nad celým procesom a môžete ušetriť na poplatkoch za sprostredkovanie. Dôležité je, aby sme si urobili dôkladný prieskum a overili si nielen predajcu, ale aj auto. Na internete existuje veľa podvodných inzerátov, na ktoré už doplatili viacerí zákazníci. Preto je dobré konzultovať každý inzerát so skúseným dovozcom,“ uzatvára P. Výberči.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Zomrel pápež František. Svet sa lúči s charizmatickým lídrom Cirkvi
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Kto by mohol byť nástupcom pápeža Františka? Voľbu bude sprevádzať tradičné konkláve aj biely alebo čierny dym
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu