Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Sťažujeme sa na drahý benzín, no v mnohých krajinách je ešte oveľa drahší. Prečo je to tak?

Zuzana Fryč Ekonomika Poslať

Ceny benzínu a nafty na čerpacích staniciach v posledných týždňoch vo väčšine európskych krajín vystúpili na rekordné úrovne, Slovensko nevynímajúc. Existujú však aj také štáty, kde sú ceny podstatne nižšie, ako napríklad v Poľsku či Maďarsku. Tieto rozdiely spôsobuje najmä odlišná daňová politika jednotlivých krajín, rôzni dodávatelia ropy, ale aj zvýšené riziko cenovej volatility, ktoré tlačí marže rafinérií nahor.

cena benzínu

Foto: Shutterstock

 

Odlišná daňová politika

Komoditný analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord hovorí, že veľké rozdiely v cenách pohonných látok spôsobuje najmä daňová politika krajín: „Maďarsko a Poľsko pristúpili k zníženiu daní a zmrazeniu cien, preto sú ich ceny také nízke. V poslednom mesiaci sledujem na európskom trhu aj výrazné rozhýbanie veľkoobchodných cien rafinérií.“

Značné rozdiely podľa neho spôsobila aj panika na trhu. Kým v Nemecku a Holandsku sú veľkoobchodné ceny najvyššie, na Slovensku sú podpriemerné. „Predovšetkým západoeurópske rafinérie nakupovali surovinu za veľmi vysoké ceny, keďže nemali dostatočne vysoké zásoby, ktoré by im pomohli prekonať horšie obdobie. Postupne sa však situácia stabilizuje a veľkoobchodné ceny v Európe budú navzájom konvergovať,“ dodáva B. Tomčiak.

Aj analytik František Burda zo spoločnosti Fingo.sk potvrdzuje, že zásadnú rolu hrá rôzne daňové zaťaženie v jednotlivých štátoch, keďže rozdiely sú v spotrebných daniach aj v DPH, čo nahráva rozdielom v cenách benzínu na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami Európskej únie. Ceny pohonných látok boli v minulosti v Rakúsku nižšie, v súčasnosti je to naopak.

„Ceny palív sa odvíjajú od kótovaných cien ropy a ropných produktov na medzinárodných trhoch. Na výslednú cenu má vplyv aj výška daňového zaťaženia, ako aj prípadné ďalšie administratívne poplatky, ktoré sa v jednotlivých krajinách líšia,“ vysvetľuje aj špecialistka internej a externej komunikácie Slovnaftu Tatiana Novotná.

Rozdiely v cenách medzi Slovenskom a Rakúskom

Komoditný analytik Lukáš Lipovský zo spoločnosti X-Trade Brokers situáciu na trhu s ropou vysvetľuje na príklade rozdielnych priemerných cien pohonných látok medzi Rakúskom a Slovenskom. „Priemerná cena benzínu v Rakúsku bola v prvom marcovom týždni na úrovni 1,691 eura za liter, pričom nafta Diesel stála 1,719 eura za liter. Priemerná cena benzínu bola v rovnakom období na Slovensku na úrovni 1,574 eura za liter a liter nafty Diesel stál 1,476 eura. Zásadný rozdiel bol pri cene nafty, teda až 24,5 centa za liter, pričom benzín bol u nás lacnejší „len“ o 11,7 centa. Je pravda, že v minulosti malo Rakúsko nižšie ceny pohonných látok ako Slovensko. Súčasná zmena trendu preto bude pravdepodobne súvisieť s inou dodávateľskou štruktúrou,“ opisuje analytik.

Dodávatelia ropy a trhové ceny sa líšia

Zároveň si myslí, že na situáciu sa nedá pozerať tak, že každá krajina nakupuje rovnakú ropu za rovnaké trhové ceny. Keďže existuje veľké množstvo druhov ropy, pričom každá ropa má iné zloženie a inú cenu, dodávateľský mix je v každej krajine iný. V dôsledku toho sa líšia aj ceny na čerpacích staniciach.

Podľa jeho slov Rakúsko dováža ropu primárne z Kazachstanu, čo predstavuje až 40 % importu, Líbye (21 %), Iraku (16 %) a Azerbajdžanu (11,5 %). Zároveň sa rozdiel cien ropy v týchto krajinách v porovnaní s ruskou ropou zvýšil po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu a mnoho krajín prestalo odoberať ropu z Ruska.

Na Slovensku však odoberáme z Ruska takmer všetku ropu, ktorej cena klesla, pretože ju ,nikto nechce´. Naopak, ceny ropy v iných krajinách, od ktorých ju odoberá napríklad Rakúsko, prudko vzrástli, keďže dovozcovia ropy, ktorí sa mohli odkloniť od ruskej ropy, tak urobili. To vyvolalo zvýšený dopyt práve po rope z iných krajín,“ približuje dôvody rozdielnej cenotvorby L. Lipovský.

Výsledkom je skutočnosť, že ruská ropa kvôli invázii Ruska na Ukrajine zlacnela, a preto je cena pohonných látok na Slovensku v porovnaní napríklad s Rakúskom nižšia.  

Pre riziko kolísania cien rastú aj marže rafinérií

Ďalší podstatný faktor vidí analytik v súčasných pomerne veľkých rozdieloch v maržiach, keďže marže rafinérií sa dostali na historicky rekordné úrovne.

„Rafinérie, podobne ako aj podniky pôsobiace v iných odvetviach, prispôsobujú svoju cenovú politiku celkovému podnikateľskému prostrediu. V prípade rafinérií bolo podnikateľské prostredie do značnej miery zdeformované kombináciou prudkého nárastu cien ropy a vysokej cenovej volatility, keďže ceny ropy sú momentálne ako na hojdačke,“ tvrdí L. Lipovský.

Tieto faktory negatívne vplývajú na hospodárenie rafinérií, čo vedie k zvyšovaniu nákladov z viacerých dôvodov. Analytik hovorí, že v prvom rade nárast cien ropy vedie k nárastu peňazí viazaných v zásobách. Rafinérie, podobne ako iné podniky, používajú na prevádzkové financovanie prevažne cudzí kapitál. Vyšší objem peňazí viazaný v zásobách rafinériám zvyšuje náklady, pretože potrebujú viac cudzieho kapitálu.

A po druhé, vysoká cenová volatilita, respektíve miera kolísania, zvyšuje riziko dosiahnutia straty. To sa dá vysvetliť na príklade, keď rafinéria nakúpi ropu za 110 dolárov za barel, no kým ju stihne spracovať a predať, cena ropy klesne na 100 dolárov za barel. „To by rafinérii mohlo spôsobiť stratu. Vzniknuté riziko zvýšenej trhovej volatility preto rafinérie eliminujú nárastom marží,“ dodáva.

Marže na ropu by mali postupne klesať

V rozdielnej situácii v porovnaní s ostatnými európskymi rafinériami je však slovenský Slovnaft, ktorý nakupuje väčšinu ropy z Ruska. L. Lipovský zároveň dodáva, že Slovnaft deklaruje, že jeho marže zostali nezmenené. 

„Cena ruskej ropy, podobne ako ceny iných druhov ropy vo svete, zaznamenala nárast, no na druhej strane je najlacnejšia za niekoľko desiatok rokov v porovnaní napríklad so severomorskou ropou Brent, ktorá sa považuje za trhový benchmark,“ hovorí L. Lipovský.

Znamená to, že Slovnaft nie je vystavený rovnakému tlaku, aký musia zvládať iné európske rafinérie, keďže ruská ropa je v porovnaní s ostatnými druhmi extrémne lacná.

Analytik zároveň predpokladá, že ďalší vývoj marží v rafinériách bude závisieť najmä od ceny a od volatility na trhu s ropou. Ak však trh s ropou nebude čeliť ďalším nepredvídaným problémom, marže by sa mali postupne znižovať.

logo
Prečítajte si tiež:
2.3.2024 Správy

Kremľu sa rýchlo míňajú rezervy a Putin chce, aby lepšie zarábajúci ľudia aj firmy mali vyššie dane

2.3.2024 (SITA.sk) - Rusko má v pláne zmeniť daňový systém pre fyzické i právnické osoby tak, aby ešte viac platili do štátneho ...

13.2.2024 Správy

Rusko malo vyšší ekonomický rast než bohaté štáty, analytik za tým vidí jednoduché zdôvodnenie

13.2.2024 (SITA.sk) - Podľa predbežných odhadov malo Rusko v minulom roku vyšší rast HDP ako ktorýkoľvek zo siedmich najvyspelejších ...

30.1.2024 Správy

Sankcie proti Rusku sa predlžujú o ďalších šesť mesiacov, rozhodla Rada Európskej únie

30.1.2024 (SITA.sk) - Rada Európskej únie predĺžila o ďalších šesť mesiacov ekonomické sankcie voči Rusku pre jeho agresiu proti Ukrajine. ...

27.10.2023 Správy

Európska únia chystá sankcie na obchod s ruskými diamantmi či hliníkom

27.10.2023 (SITA.sk) - Európska únia chystá sankcie na obchod s ruskými diamantmi či s hliníkom a ďalšie reštrikcie pri dodávkach tovarov ...

9.8.2023 Správy

Spojené štáty opravili účtovnú chybu, Ukrajine pošlú ďalšiu pomoc v hodnote 200 miliónov dolárov

9.8.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty sa chystajú oznámiť ďalšiu pomoc Ukrajine v hodnote 200 miliónov dolárov. Ako referuje web news.sky.com, ...

22.7.2023 Redakcia FinReport

Ukrajinská centrálna banka chce znárodniť Sense Bank, za ktorou stoja ruskí oligarchovia

Ukrajinská centrálna banka oznámila, že znárodní ruskú Sense Bank. Je to jedna z popredných komerčných bánk pôsobiacich v krajine, ...

15.7.2023 Správy

Majetok ruských oligarchov sa postupne dostáva na pôvodnú úroveň, ich bohatstvo narástlo vďaka vojne

15.7.2023 (SITA.sk) - Čistý majetok najbohatších ruských podnikateľov sa postupne dostáva na úroveň z roku 2021. Ako referuje web ...

1.7.2023 Správy

Nedostatok peňazí v Moskve je spôsobený viacerými faktormi, príjmy z ropy a plynu klesli o polovicu

1.7.2023 (SITA.sk) - Ruská vláda začala drasticky znižovať výdavky federálneho rozpočtu po tom, čo príjmy z komodít klesli na polovicu a ...

8.6.2023 Ján Sípos

Európska únia chce odstrihnúť Moskvu od kľúčového trhu s diamantmi

Brusel dáva jasne najavo, že so sankciami voči Kremľu pre jeho agresiu na Ukrajine nekončí. Najnovšie chce pritvrdiť voči dovozu ...

22.5.2023 Správy

Američania po prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine odstránili zo sankčného zoznamu ruského podnikateľa

22.5.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo financií Spojených štátov sa po prvý raz od vypuknutia vojny na Ukrajine rozhodlo odstrániť zo sankčného ...

20.5.2023 Správy

Európska únia príjme ďalšie sankcie týkajúce sa ruských diamantov, Indiu vníma ako „významného hráča“

20.5.2023 (SITA.sk) -  Európska únia je podľa jej vysokého predstaviteľa „presvedčená“, že na nadchádzajúcom stretnutí G7 v Japonsku ...

10.5.2023 Správy

Európska únia ide radikálne zasiahnuť voči firmám a krajinám, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie

10.5.2023 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) pripravuje ďalší balík sankcií voči Rusku, ktorý sa zameria na spoločnosti a krajiny, o ktorých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay